Kisanje repe

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

5. nov 2011 20:48

Plesen? Ali taka bela prevleka na tekočini?

rimljanka

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

18. nov 2011 12:44

Andika68 je napisal/a:
Tudi jaz sem preizkusila letos ta recept od marjanaj,pa vam povem, da res odlično uspe. Repo sem naribala,malo osolila,natlačila v kozarce brez vode, ker jo itak sama repa spusti, na vrh dala tiste plastične pokrovčke, da jo ne dviguje, zaprla in pustila tri tedne. Res da od začetka malce teče iz kozarcev, ampak ostane res bela in se lepo skisa.

Andika68

 

Na pomoč!

Naredila sem točno tako, a je po treh dneh (ne tednih, dneh) že rjava.  

 

To je že drugi poskus. Pri prvem je tudi porjavela, a sem mislila, da zato, ker nisem imela plastičnih mrežic, ki repo držijo pod nivojem tekočine. In sem ponovila vajo, tokrat z mrežicami, ampak spet ni ok. Na kilogram zribane repe sem dodala 12 gramov soli, kozarci pa stojijo v toplem in temnem prostoru. 

Brala sem, da je marsikaj odvisno tudi od lune pa od zemlje, v kateri je repa rasla itd. - no, jaz bi vseeno rada našla nek dober recept, postopek, po katerem bi kisanje repe doma uspelo. 

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. nov 2011 16:27

Kje je rjava, v celem kozarcu ali samo na vrhu?

rimljanka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

18. nov 2011 22:06

Repo se vedno zalije z vodo, ker na zraku porumeni!!!

LP

Sergej

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

18. nov 2011 23:26

Vsa repa je rjavkasta, enakomerno.

 

Je bila vsa pod vodo. Prvič res ne, tokrat pa sem dala v kozarce mrežico, ki jo držijo pod tekočino.  

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. nov 2012 20:37

Tako, letos sem prvič sama kisala repo in naredila preizkus. Večino (od sicer ne ravno velike količine) repe sem v plastično vedro temeljito natlačila, da je spustila nekaj vode in jo dodatno zalila s toliko vode, da je bila pokrita. NISEM JE SOLILA, ker se pri nas (moja mama je s kmetije) repa, ki se je kisala v velikem lesenem čebru, ni nikoli solila. Obtežila sem jo s krožnikom, zavitim v platneno krpo, nanj sem postavila velik
kozarec z vodo.

Del repe sem solila po občutku, natlačila v en kozarec, v kakršnem Eta prodaja repo, na vrh sem dala nekaj repnih olupkov in zaprla s kovinskim pokrovčkom na navoj, ki sem ga le rahlo privila. Po nekaj dneh sem repo dodatno potlačila in pokrov popolnoma privila.

Obe posodi stojita v kurilnici, kjer ocenjujem, da je okoli 18 stopinj. Po dobre 14 dneh je danes mama repo poskusila, ono nesoljeno, in je taka, kot mora biti, skoraj bela (repe nisem olupila, sem vse vijolične in bele dele lupine, ki so bili lepi, pustila, obrezala sem le poškodovane in grde dele) in trda. Ni če čisto zadosti kisla, a je že primerna za uporabo.

Pred 2 dnevoma sem poskusila soljeno repo, ki je za spoznanje bolj rdečkasta (najbrž je bilo več vijoličnih delov v njej), trda in dobra, precej bolj kisla (jo je morda 10 % toliko kot nesoljene, zato se je hitreje skisala).

Morda pridejo te informacije komu prav, nam bosta vsekakor teknili obe.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 20.nov 2012 20:39

mjamy  

član od: 27.11.2012

sporočila: 5

27. nov 2012 19:58

Tudi jaz sem letos prvič pripravila  8 kozarcev repe po danih receptih. Zanima me, kaj se lahko zgodi s kozarcem, če pokrov preveč trdno privijemo. Ali lahko kozarec raznese zaradi vretja in nastajajočih plinov? Pri mojih kozarcih so po treh dneh vsi pokrovčki "napihnjeni", poceja se le iz nekaj kozarcev. Danes sem poslušala Emilijo - Koper TV, ki svetuje, da se kozarci dajo v posodo on popolnoma prekrijejo z vodo. Ali ima kdo tovrstne izkušnje? Kako močno se zaprejo - zatesnijo kozarci pri tem načinu?

mjamy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. nov 2012 20:15

Načeloma ne nastane kaj veliko plinov, ker pri mlečno kislinskem vrenju, ki teče v kozarcih, nastaja le mlečna kislina, ne pa plin. Normalno pa je, da se nekaj tekočine izcedi iz kozarca, če je napolnjen do vrha. Če odpreš pokrovček in ga potem spet priviješ, ne bo nič narobe. Ne vidim pa nobene potrebe, da bi kozarce dajala povsem v vodo. če jim pa le nameravaš, pa seveda prej pokrove popolnoma privij. Kaj sicer dosežemo, razen počasnejšega spreminjanja temperature, če se ta tudi v prostoru, kjer kisamo repo, spreminja, v kozarcih z repo, pa ne vem. Mislim, da ne kaj bistvenega.

rimljanka

kvačkarica  

član od: 30.6.2012

sporočila: 537

28. nov 2012 13:00

Jaz jo delam enako, kot zelje. V šoli so nas učili tako: naribaš, posoliš, stlačiš v čeber in obtežiš. Do sedaj vsa leta je še vedno bilo vse ok.

kvačkarica

mjamy  

član od: 27.11.2012

sporočila: 5

30. nov 2012 18:51

Pokrovčke sem malo odvila in pustila odteči odvečno tekočino, nato pa naslednji dan bolj čvrsto zaprla in sedaj izgleda vse v redu. Zanima me še, kako dolgo bo repa v kozarcih obstojna - da se ne bo pokvarila ali postala preveč kisla? Ali si lahko na ta način v jeseni v kozarcih pripraviš ozimnico za vso sezono?

mjamy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti