Raster očala

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. okt 2008 11:07

Nola, še dobro te dobra volja greje, sem se prav nasmejala. Sicer pa ta perforirana očala naj ne bi bila namenjena za nošnjo "kar tako" - saj, kakšen vidni kot pa imaš z njimi, premajhen, da bi bilo varno za gibanje (kamot bi v paketu z njimi ponujali še škatlo obližev in bergle ). Jaz sem jih "razumela" dejansko ko pripomoček za trening očesnih mišic pri siceršnjem mirovanju (branje itd.). Če jih bom kupila, jih bom tudi zato, da bom po 27 letih brez stekel z dioptrijo vsaj nekaj časa videla na stensko uro, koledar in podobno. Ker, ko sem s tistimi sposojenimi to uspela, se mi je kar smejalo. mamaF - Mojca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

21. okt 2008 11:39

MamaF, saj vem, da enim pomagajo, sem jih dala naprej, no, kaj vem kaj si tudi tam niso pomagali.

Verjamem da so koristna za resno kratkovidnost, da bereš pa da recimo ločiš cuker od moke in razločiš, kateri maček je ukradel ribo iz juhe (čeprav jih malo poznam, ki bi ob tej razjasnitvi ostali v mirovanju).

Saj tudi to, da se mrščimo in napravimo čisto podolgovate očimalo pomaga,da na daleč bolje vidimo.

Nisem vprašala svojega okulista, ima tudi on že svoja leta in predpostavljam, da je sit vprašanj o knjigah tipo " Boljše življenje brez očal", optika pa nisem šparala in mi je malo po Pitijino odgovoril - da odvisno za kaj in za koga in vsaj zaenkrat pa za astigmatizem pa ne, pa enkrat pa mogoče pa že.

 

 

 

nola

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

21. okt 2008 13:02

Sem ga vprašala, pa se mu ni ljubilo odgovoriti, če je moj vid povezan s pritiskom.

 

F r i n a

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

21. okt 2008 14:47

Ampak jaz poznam dva, ki sta po uporabi teh oz. takšnih očal, odložila tista ta prava. Sta pa bila oba kratkovidna. Hkrati pa ne poznam nobenega, ki bi zaradi nošnje "ta pravih" očal, le ta zaradi izboljšanja vida, odložil. "Vsakemu" - tudi meni, se dioptrija samo slabša, kljub nošnji očal. Moj kolega pravi, da so očala sama potuha. lp, vanjatajnsek

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

21. okt 2008 15:00

Fizika je dobra stvar. Razen v kuhariji je je precej tudi v medicini. Če si greste na wikipedijo najprej gledat, kakšna je slika na mrežnici pri normalnem očesu in kakšna je pri kratkovidnem, potem pa še razlago besede kolimacija, vam bo najbrž postalo jasno, zakaj rastrska očala delujejo - ker "porežejo" svetlobne žarke tako, da imajo vsi približno isto smer in je zaradi tega slika na mrežnici minimalno razmazana (kar je tisto, kar povzroča nam kratkovidno brljavim težave). Kot je pravilno ugotovila Nola, se isto zgodi, če gledamo skozi priprte oči ali na močni svetlobi (kjer se zenice refleksno zožijo in prepuščajo le ozek, usmerjen svetlobni žarek). To je vsa modrost...:)))) lp, proxima

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

21. okt 2008 18:39

proxima je napisal/a:
Fizika je dobra stvar. Razen v kuhariji je je precej tudi v medicini. Če si greste na wikipedijo najprej gledat, kakšna je slika na mrežnici pri normalnem očesu in kakšna je pri kratkovidnem, potem pa še razlago besede kolimacija, vam bo najbrž postalo jasno, zakaj rastrska očala delujejo - ker "porežejo" svetlobne žarke tako, da imajo vsi približno isto smer in je zaradi tega slika na mrežnici minimalno razmazana (kar je tisto, kar povzroča nam kratkovidno brljavim težave). Kot je pravilno ugotovila Nola, se isto zgodi, če gledamo skozi priprte oči ali na močni svetlobi (kjer se zenice refleksno zožijo in prepuščajo le ozek, usmerjen svetlobni žarek). To je vsa modrost...:)))) lp, proxima
Saj zato se meni zdijo tako fensi (pa čeprav so grda kot greh), ker gub ne povzročajo! mamaF - Mojca

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

21. okt 2008 20:30

nola je napisal/a:

 

Kolateralne žrtve mojih sitnosti so mi pred leti podarile perforirana očala, sicer brez navodil ampak z namigom, da si je marsikateri vztrajni uporabnik z njihovo pomočjo ustvaril kariero v aviaciji.

    

nola

 

 

 

V navodilih piše: "Nošenje rasterskih očal15-30 min. dnevno pozitivno deluje na izboljšanje vida. Osebe z dioptrijo plus vadijo tako, da berejo, osebe z dioptrijo minus pa tako, da gledajo televizijo.

 

 

 

 

 

 

 

Aki

Sporočilo je spremenil(a) aki dne 21. okt 2008 20:31:35

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

22. okt 2008 11:41

Prosim za pojasnilo za nevedneže: kako sovpadata plus in minus z daljnovidnostjo in kratkovidnostjo.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

22. okt 2008 11:45

Po moje je tako: če imaš dioptrijo minus, potrebuješ očala za daljavo, če pa imaš + pa očala za branje, torej za blizu. Daljnovidne osebe vidijo slabo na blizu, kratkovidne pa na daleč. Tako, sedaj pa čakam, da me kdo popravi, če širim krivo vero. riba-ribica

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

22. okt 2008 12:10

Točno tako je. lp, vanjatajnsek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti