Prismojeno mleko v isti posodi vedno prismojeno?

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

tema odprta - 20. okt 2008 9:13 | ogledi: 7.049 | odgovori: 13

Pozdravljena dekleta,

mogoče ste to temo že predelale, ampak je nisem našla

Imam posodo z debelim dnom (cca 1 cm) in v njej zavrem mleko, da lahko potem skuham puding. In pred časom se mi je zgodilo, da se mi je puding prismodil, no že mleko se je malo, predno sem dodala puding. In sedaj se mi od takrat naprej vsakič, ko kuham v njej puding, prismodi, neglede na tko, kako močno mešam.

Mar res potem držijo besede "ko se enkrat prismodi, se vedno prismodi"?

Posodo po kuhanju dobro operem, predno vlijem mleko, pa jo splaknem (po nasvetu starejših gospodinj), a ne pomaga, se prismodi.

Je možna kakšna rešitev ali se moram pač sprijazniti s tem in se mogoče poslužiti druge posode. No v posodah brez debelega dna se pa tako ali tako puding lahko prismodi.

Hvala za nasvete, lep pozdrav!

anka

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

20. okt 2008 11:12

Tudi meni se to dogaja. Celo točno na istem mestu se prismodi. Morda je to od posode. sedaj vzamem drugo, ki je bolj kvalitetna in tam se mi ne prismodi.

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

20. okt 2008 12:08

Probajta jo očistit s coca-colo!!!No gre pa takole:v to zlonamerno posodo vlijta coca-colo in počasi grejta,vmes pa čistita z gobico,nato to zavržita in vlijta svežo in zavrita.Probajta,če bo pomagalo. toppy

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. okt 2008 12:53

Na osnovi večletnih izkušenj:  za mleko uporabljajte vedno eno in isto posodo, v njej ne kuhajte ničesar drugega, tudi pudinga ne. Priporočljivo jo je vsakič sproti oplakniti z vodo, preden vanjo nalijete mleko.

Cila

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

20. okt 2008 13:04

Jaz sem pa sedaj v Ikei kupila 3 posode za 5€ (mislim da nekaj takega) in se mleko notri super kuha. Nič se ne prime, niti puding ne. Pa še poceni so bile. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

20. okt 2008 13:08

toppy, hvala za nasvet, to bom pa res poizkusila. Cila, vedno sem kuhala v tej posodi puding, kar naenkrat se je prismodil kljub enakem načinu kuhanja in od takrat se to ponavlja. Ksenjako, verjamem, da se v Ikei dobi pametne stvari, ampak tam sem bila enkrat, kdaj bom spet šla, je pa vprašanje. anka

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

21. okt 2008 8:54

Meni se mleko ali puding prismodita v bilo kateri posodi.Mi je pa tašča pred leti kupila posodo z dvojnim dnom,prav namenjeno za kuhanje melka,se ne prismodi ,ne kipi.....lari-fari.!!! petardica

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1565

21. okt 2008 10:18

Če je posoda jeklena, priporočam da se jo spolira – predvsem dno. Ko bo zopet popolnoma gladka, je manjša verjetnost, da se bo kaj prijelo, oziroma se ne bo imelo ob kaj prijeti. Če pa je posoda emajlirana, pa se je zelo verjetno ob prismoditvi poškodoval emajl in poškodovanega emajla se ne da z "gospodinjskimi" postopki in pripomočki spraviti v prejšnje stanje.

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

27. okt 2008 13:53

V emajlirani posodi se ga niti ne spravim kuhat, ker se mi takoj prismodi. Tako da mleko/puding vedno kuham v posodi z debelim dnom, pa so se mi tudi v tej začele pojavljati "prismojene" težave. anka

Callista  

član od: 30.11.2006

sporočila: 34

27. okt 2008 13:58

Če posodo, v kateri kuhatemleko, prej zmočite z vodo, se mleke gotovo ne bo prismodilo. Callista

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8694

27. okt 2008 14:01

Poglej po trgovinah za tisti lonec s piščalko, notri natočiš vodo. Ko je mleko kuhano začne piskat. Upam, da jih še imajo... to smo uporabljali 20 let nazaj. Ali pa tisti steklen krogec, ki ga daš v posodo. Ko mleko zavre, krogec začne poskakovat. Odkar kupujem alpsko, mleka (že 20 let) ne kuham. Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti