Rakotvorni cimet ???

jedert  

član od: 31.7.2008

sporočila: 77

tema odprta - 19. okt 2008 12:45 | ogledi: 8.746 | odgovori: 31

V zadnjem Žurnalu sem prebrala članek, v katerem piše (citiram): "V Sloveniji je pod različnimi blagovnimi znamkami naprodaj cimet vrste kasija, za katerega je analiza na Hrvaškem pokazala prevelike vsebnosti strupenega in rakotvornega kumarina." In: "Iz Droge Kolinske so sporočili, da so se zaradi najnovejših strokovnih spoznanj o škodljivosti kumarina podrobno poglobili v raziskavo problema." In tako naprej.

Cimet kar precej uporabljam pri peki peciv, kompotov, itd, zato sem se ob branju članka zamislila.

V ponaslovu članka sicer z manj povdarjenim tiskom piše, da ni priporočljivo uživanje več kot čajne žličke cimeta vrste kasija na dan (kar me je rahlo potolažilo).

Zdi se mi, da vedno znova v kakem živilu odkrijejo neko za zdravje škodljivo komponento, ki človeka vsaj zbega.

jedert

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. okt 2008 14:14

PO moje ga nihče ne poje toliko... Če pretiravaš z eno stvarjo, je skoraj vsaka škodljiva. Ampak dokler pojemo malo strupov iz cimeta, malo iz jabolk, malo iz paradižnika, malo od ne vem kod že, pa je vse ok, po moje.

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

19. okt 2008 15:25

Mene je tudi malo tole zbegalo.Sin ima svojo prehrano in vsak dan poje 1 žličko cimeta.Ker naj bi bilo njegovo prehranjevanje zdravo me pa sedaj to kar skrbi.Sama na embalaži od cimeta nisem zasledila nobenih sestavin.Sicer sem to pogledala sedaj,ko sem to čitala.Sem mislila cimet je pač cimet,ne pa da je vnjem kaj škodljivega.Res me bega,ker vsak čas prečitaš kako nekaj ni vredu,čeprav po logiki bi naj bilo tista stvar zdrava. On je shujšal 46 kg in to težo s svojo prehrano sedaj že več kot eno leto drži.Pa na fitnes hodi 6krat na teden za eno uro. dari

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

19. okt 2008 15:42

Dari, v tvojem primeru bi se pozanimala. Mislim, da je cimeta več vrst. Rakotvorna je kasija. Sicer pa mislim enako kot Veri. tulka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. okt 2008 16:09

Od kdaj je pa Žurnal strokovno korekten vir informacij? Zame ni. Sploh pa, povzeto po viru, ki je povzel po......viru, ki je povzel po.... Od delovanja na jetra so preskočili na rakotvornost. Saj, konec koncev, cigarete vsebujejo kake 50 ali 100 takih snovi, pa....je bil cel vihar ob uvedbi onega zakona....

Če je verjeti takim virom, je na 4. strani kava (recimo, za primer) hudo nevarna, na 6. strani pa skrajno priporočljiva za karkoli peč že. Sta bila v tem (ali onem rugem, tudi v nabiralnik ob osbotah vrženem) prejšnji teden na isti strani članka: levi je pisal, kako se začenjajjo z jesenjo najbolj primerni dnevi za rekreacijo, desni pa, kako prihajajo z jesenjo zadnji dnevi za rekreacijo v naravi. Ali pa je bilo obratno, kakorkoli že, enemu je pa res verjeti. Samo kateremu?

Pa še malo verodostojnega branja o kumarinih, ki so v kasiji... http://www.ivz.si/javne_datoteke/datoteke/1452-

  rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 19. okt 2008 16:13:38

mala zelena  

član od: 9.7.2007

sporočila: 266

19. okt 2008 16:31

Rimljanka, hvala za konkretne informacije o kumarinih. Ti "brezplačniki" res velikokrat objavljajo članke, ki nasprotujejo njihovemu lastnemu pisanju in so sami sebi namen-v smislu je treba zapolnit stran, s čimerkoli že. mala zelena

hotlejdi  

član od: 6.12.2006

sporočila: 32

19. okt 2008 16:48

Je tudi mene zbegalo to o cimetu, ker ga pač uporabljam v kuhi, predvsem pa si ga dam malo več na mlečni riž, pa nimam ravno občutka, ko si potresem iz stekleničke, če je to več kot žlička ali je ravno prav. Tako da sem z zanimanjem prebrala kar je napisala rimljanka in ne rabim več razmišljat ali naj ga neham uporabljat. Meni je všeč okus cimeta, saj si ne more zamislit jabolčnega zavitka brez cimeta. hotlejdi

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

19. okt 2008 16:48

In vedno znova pridemo na isto:  biti zmeren pri vsaki stvari in ne nasedati čudežnim receptom, ki za rešitev naših težav, ponavadi teže, priporočajo močno povečane količine enega in istega živila.

Nedolgo tega je bila debata o trditvi, da cimet znižuje holesterol. Sem mislila celo poskusiti, a me je k sreči zdrava pamet (in neprivlačen okus samega cimeta )  odvrnila od tega.

Cila

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

19. okt 2008 18:32

ka a to so te kumarini ki so tudi antikoagulacijska zdravila? npr varfarin (marivarin) bannanna

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

19. okt 2008 19:25

Cimet se recimo v ayurvedski medicini zelo široko uporablja. Potem bi bilo pol Indije na smrt bolane, tudi zato, ker v kuhinji uporabljajo kar nekaj cimeta. Prav tako je veliko cimeta tudi v grški in turški kuhinji (pa še kakšni), pa so ravno toliko zdravi kot mi. Zmernost pa velja povsod. fresh

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti