Sarajevski čevapčiči

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

20. dec 2008 15:16

Lep pozdrav! Kot omenjeno, sem imel priložnost ukvarjati se s čevapčiči, katere sem po receptu ter termični obdelavi celo konzumiral in izdal svoje mnenje na podlagi svojega nosu ter brbončic, s katerimi sem v čudovitih odnosih, seveda z dobro mero zdrave pameti, ki v kuhinjo vsekakor sodi. Kaj kdo v knjigah omenja, pa čeprav je to Oprah vseh BBQ-jev univerzuma, pa je povsem irelevantno, kajti zanemarjanje in odmiranje okusov se onstran oceana zgodaj prične, z javorjevim sirupom, peanut butter-om in BBQ midchipped lightly smoked nekaj, nekaj omako. Sploh pa praški...takšni in drugačni. Lep pozdrav sheembass

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

20. dec 2008 15:19

Cila, mimogrede sem za. In da, vsaka bajta dela po svoje, ker v vsaki po ena glava kuha, pa da ne bodo sosedovi slučajno boljši.... sheembass

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

20. dec 2008 15:31

sheembass, zelo površno bereš, mamamia je na prvi strani odgovorila, iz česa je sarajevski čevap. Glede na to, da je ta hrana iz ežojevega rojstnega mesta, pa ežoj tudi kuha, ne le jezik vrti, bo najbrž tudi kaj vedel. In tudi jaz se ne spomnim, da bi kdaj na Baščaršiji jedla čevape, v katerih bi bilo meso naseckano. Je pa takšno meso, torej s tisto sekirico nasekljano, v njihovem bureku.

Ognjič

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

20. dec 2008 16:01

Ognjič, preko vas vse do Ežoj-a se vam opravičujem za nastale tegobe in nevšečnosti in upam da vaju nisem preveč prizadel. Že res je naslov starejši, vendar recepta nisem zasledil, razen nekaj prepisanih stavkov in kritik, zato sem prispeval, kar vem. Lep pozdrav in prosim, brez zamere. sheembass

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

20. dec 2008 16:11

Le zakaj naj bi ti kaj zamerila, se mi je pa zdelo, da nisi vsega prebral, zato sem tudi napisala svoj post. Mene nisi nič prizadel, ežoj bo pa že zase povedal.

Tudi tebi lep pozdrav.

Ognjič

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. dec 2008 16:26

sheembass,

sam za informacijo: prva omenjena knjiga ni tipična kuharska knjiga ja rahlo znanstveno delo. Avtor je mr. ( ne vem česa ) in je hodil po bosni in zbiral recepte.

Glede druge knjige: jaz nisem ravno fen američanov vendar knjig imajo " u velikim količinama " in precej jih je tudi dobrih ( nekaj od teh je tudi v moji lasti ). Omenjeni Štefan, je hodil po celem svetu in vsepovsod sam gledal ( in preizkušal) kako pečejo na žaru, in od tega napisal knjigo.

Glede američanov in okusa se delno strinjam, vendar ni rečeno, da sedaj nekje dva američana ne debatirata, kako v centru Ljubljane postrežejo kremenatlce, pa ti sploh ne ponudijo med zraven ( mogel sem natakarju desetkrat razložit, pa ni in ni zastopil ).

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. dec 2008 16:34

Ti, žlehtnoba, ti, a jaz, da jezik vrtim?

ežoj

sheembass  

član od: 18.11.2008

sporočila: 43

20. dec 2008 16:48

Živjo! 17. oktobra letos je Gregorja M. zanimalo, kako hudiča se naredijo ti sarajevski čuveni. In podal sem svoj način priprave, s katerim je bilo nemalo dela, vedno pa se nanašam na govorice in svoj nos, kot že tolikokrat omenjeno. Bi pa bil respekt Ežoj, res nekoč se najt in imeti session. O bralnih navadah pa kdaj drugič. Lep pozdrav. Joj, da ne pozabim, tudi bil po svetu, tudi učil sem se in celo kuham. sheembass

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

20. dec 2008 18:12

sheembass, ni blema, bog vari, da bi jaz dvomil v tvoje globtroterstvo, kuharijo, ali  izobtazbo, le, da se mi je rahlo zdelo nezaupanje v knjige, to pa težko prenesem ( pa ne da bi slepo verjel, kaj piše v buklah ).

Glede nosu: žal jaz svojega zadnje čase mal bolj čudno uporabljam: hrano zmeraj nabavljam ko sem lačen in posledično kupim preveč, potem, ko odprem hladilnik, da bi kaj skuhal, najprej povoham in se že mačka zraven nasmiha.

Glede sarajevskih čevapčičev, morda bo čez čas prišlo kot s turško kavo: vsepovsod je dobiš ( parizu, londonu.........) vsepovsod je mal drugačna, v turčiji pa turške kave, rekel bi ne poznajo.

ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. dec 2008 14:49

Meni je  všeč sheembassovo sporočilo o čevapih, temeljito in prepričljivo.

 

Glede Američanov bi se strinjala, da ni ravno za suho zlato vsega vzeti, kar pišejo o žaru, a le, ko gre za tisto, kar je nam blizu. Oni imajo pač svoj grilling in za steake so mojstri. Se eni od drugih lahko kaj naučimo. Sicer pa vemo, da se o okusih ne razpravlja, in kar je meni dobro, ni nujno, da je komu drugemu sploh všeč.  Zato smo pa tu, da se skupaj kaj naučimo in kakšno izkušnjo izmenjamo.

Kot je rekla Cila - vsak malo po svoje.

 

Sheembass, daj še kakšno na plano.

 

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti