Sarajevski čevapčiči

Vilina  

član od: 7.3.2003

sporočila: 600

21. okt 2008 9:37

O okusih, oz. kaj je komu dobro in kaj ne, res ne gre razpravljati. Tudi jaz sem jedla čevape pri Željotu na Baščaršiji, pa mi žal niso bili dobri, tisti njihov vonj (domnevam, da ovčetina in loj) me je odbijal. Sem drugič jedla samo lepinjo, ker so seveda ostali hoteli spet čevape tam -upam, da gremo še pred spomladjo spet dol, imamo tam sorodnike. Za moj okus ga ni čez lepinjo s čevapi v Ranci na Lentu(Maribor), Vem, da so tisti sarajavski ta pravi, po receptu, kot pravi mamma mia, ampak kaj čem, povem po pravici, da meni niso sedli. lenka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. okt 2008 10:09

Saj, vilina, kot si rekla, o okusih se ne razpravlja, vsakemu je  všeč kaj drugega. O dejstvih pa lahko kakšno rečemo. In dejstvo je, da je sarajevski čevap sestavljen po določeni recepturi in da nekaterih sestavin v njem ni.  Nekomu so všeč, nekomu ne, in nihče naj  ne bo užaljen, če je komu všeč kaj drugega od tistega, za kar sam pravi, da je najboljše.

Tako kot si ti lepo rekla: tebi ne sedejo, a zato še ne trdiš, da so zanič.

Se pa strinjam, da so tisti v Ranci ena a. Pa v grilu Panda pri Merkatorju tudi, meni mogoče še malce boljši.

Mamamia

mamamia

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

21. okt 2008 12:41

In ker je tema še vedno sarajevski čevap menim, da je poleg mesa najbolj pomeben žar ( je pa tudi zelo karcinogen!!!) iz pravega lesnega oglja. Ta da glavni poudarek, zagotovo. LP hedonist[/citat]

 

Ja ja nezdrav ali pa ne, veselje, ko zadiši po lepo zakurjenem žaru je gotovo vsaj zdravilno.

Da ne bom direktno reklamirala - v eni od poceni trgovin sem končno kupila nekaj koristnega.

Gre za kovinski emajliran kotlič s premerom 26 cm, z nastavljivo loputo za zrak in priloženima rešetkama za kurjavo in peko. Hardver je zložen v izolativni torbi, v kateri je dovolj prostora za hrano in pijačo.

Prav zaradi torbe sem pekač kupila, tane pa 8, 99 evrov.

Zdaj, ko se je končalo poletje in so se naše vrste zredčile, sem ga preizkusila.

Odličen je, za pripravo hrane za dve do štiri osebe. Malo papirja, kakšen štorž ali suha vejica, pa dve pesti oglja zagotavljajo pojedino.

Ker je trenutno lepo vreme, pečemo kar zunaj, je pa pekaček preverjeno uporaben tudi na balkonu.

 

 

  

nola

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. okt 2008 13:53

Mene so v Sarajevu, kamor sem po službeni dolžnosti hodila štiri leta vsak mesec, sedaj je pa ta frekvenca precej manjša, naučili naslednjega. Stara bosenska jed (bosenska kuhinja temelji na predpostavki kuhane hrane) se imenuje šiš ćevap in gre tako, da na palčke nabadaš v dišave in olje namočeno meso in zelenjavo (veliko bamije) in potem to kuhaš. Potem pa obstajaja jed otomanskega izvora (hrana z roštiljam ima otomanski izvor), ki pa se ji reče ćevapčić. Tu je pa fazon v mešanju najmanj dveh vrst mletega mesa in kombinacij začimb, ki je seveda nihče ne bo docela razkril. Pa seveda se ob uživanju ćevapčićev pije voda, če pa to preskočite, popijte vsaj tisti jogurt na koncu, ki vam ga ponudijo. Vam bo požiralnik neizmerno hvaležen. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. okt 2008 17:01

Potrjeno v nedeljo pri Ferhatoviću....tole o jogurtu. Pa res tekne zraven (če že ni piva...)

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. okt 2008 17:07

Ja, ob eni od onih 4 miz pred Ferhatovićem, se strinjam, mamamia. Uh, bi zdajle....

rimljanka - zasebno mnenje

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

23. okt 2008 10:41

Ko smo že omenili žar - strašno rada bi si kupila nov štedilnik - pred leti sem v neki italijanski reviji videla sliko kuhinjskega štedilnika, ki ima, poleg plošč, tudi čisto pravi žar. Mamamia, Vendy - ni vrag, da vidve ne bi vedli, kje bi ga lahko kupila. lp, vanjatajnsek

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

23. okt 2008 10:52

Tak štedilnik sem nekaj let nazaj videla tudi v MB, v eni prodajalni kuhinj. Kuhinja je bila italijanska, štedilnik tudi, ne vem, morda je bil znamke ariston. Štedilnik je bil take lepe ovalne oblike, kombiniran plin in elekritka, spredaj je imel kar precejšnjo površino za peko na žaru - ne vem ali na plin ali na alektriko, se res ne spomnim. Takrat sem si rekla, da bom nekega dne imela tak štedilnik.

 

In ne vem, če nima tudi ena novih linij Gorenja takega štedilnika, mislim s ploščo za žar kot sestavni del štedilnika.

 

Vprašaj pri Scavoliniju v LJ, bodo gotovo vedeli, kje se ta reč dobi.

 

Sme bila vsaj malo v pomoč?

 

Mamamia

mamamia

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

24. okt 2008 13:44

Kot, vedno - bi si pa upala trditi, da je bil žar na tisti sliki, žar na oglje - zato pa sem bila tako fascinirana. Hkrati sem namreč takoj pomislila - ja, kakšno napo pa potem potrebuješ. Hvala, vseeno. lp, vanjatajnsek

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

24. okt 2008 14:18

Kot, vedno - bi si pa upala trditi, da je bil žar na tisti sliki, žar na oglje - zato pa sem bila tako fascinirana. Hkrati sem namreč takoj pomislila - ja, kakšno napo pa potem potrebuješ. Hvala, vseeno. lp, vanjatajnsek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti