Sarajevski čevapčiči

gregorm  

član od: 4.10.2001

sporočila: 35

tema odprta - 17. okt 2008 13:54 | ogledi: 26.616 | odgovori: 74

Pozdravljeni!

Prosim za recept za PRAVE SARAJEVSKE ČEVAPČIČE, take kot jih pečejo na Baščaršiji.

Hvala

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. okt 2008 14:25

Lahko vprašam, sem v soboto in nedeljo tam, pa ti sporočim v ponedeljek. Predvsem v njih ni svinjskega mesa, sočni so zaradi uporabe loja, to ti lahko povem že zdaj, pa masa mora vsaj en dan odležati, ko je zmešana. So mešanica govedine, ovčetine in včasih tudi teletine, od začimb dodajajo samo sol, poper in česen, pa malo vode v maso. Pa od načina peke je tudi kaj odvisno, pravšnja temperatura žara in zadeti pravi čas, da so gotovi. Za minutki sfališ, pa so prepečeni in presuhi.

Za kaj bolj natančnega pa morda v ponedeljek.

Mamamia

mamamia

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 17. okt 2008 14:28:41

Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 17. okt 2008 14:30:37

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

17. okt 2008 14:33

Mamamia, pa povejo? A se ne izgovarjajo na to, da ima vsak svojo skrivnost, čedasiravno je to ljudska skrivnost, se pravi, da že vrabci na vejah čivkajo o tem? Jaz osebno, se držim tega pravila, da pravi sarajevski čevapčiči niso doma nikoli tako dobri kot na Baščaršiji, je zraven en pridih okolja, kulture, kaj pa vem. Tudi Guinness mi je bil dober samo na Irskem v pubu, doma ni bil dober. Moycaa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. okt 2008 14:50

Z obema tvojima pripombama se v nulo strinjam. Guiness v Dublinu res drugače tekne kot tu pri nas...

Pri čevapih pa je razlika že zato, ker je tudi meso od živali, ki rastejo v nekem drugem okolju (ali pa si mi to samo mislimo?). Predvsem je pa razlika v okolju, drži kot pribito.

 

Kar sem zgoraj naštevala so splošno znana dejstva, dejansko pa vsak pravi, da ima neko svojo skrivnost. Kaj vem, morda en uporabi goveji, drugi pa ovčji loj, pa razmerje posameznih vrst mesa, pa les za žar in še kaj so malenkosti, ki na koncu izoblikujejo okus čevapa.

 

Tako da čisto takšni kot tam naši čevapi verjetno res ne bodo, jaz se niti trudim ne, da bi doma skušala narediti približek. Zato toliko bolj uživam, ko sem tam in si jih privoščim. Pa burek in ostalo njegovo bližnje sorodstvo....

Mamamia

mamamia

gregorm  

član od: 4.10.2001

sporočila: 35

17. okt 2008 14:52

Kolikor je meni znano so na Baščaršiji samo iz 100% govejega mesa. Prav tako se ne da notri česen, in poper ampak samo sol. Sam sem že bil v Sarajevu, kjer sem ugotovil da so recepti vojna tajna... Vprašal sem namreč 5 ljudi, pa ti vsak pove svojo verzijo in seveda tako na splošno. Imam 2 bosanski kuharski knjigi pa ne govorita nič o čevapčičih.... Gregor Medvešček

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

17. okt 2008 14:54

Ravno danes sem se spravila k peki sirnega bureka, vendar seveda, to ni to, zato sem vso zadevo poimenovala - Slani, debeli skutni zavitek. Čisto po slovensko. Ampak kiksnila sem veeno na celi črti. Moycaa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. okt 2008 15:01

Ja potem pa je tako vse jasno. Meni so tisto, kar sem zgoraj napisala, povedali pri Ferhatoviću na Baščaršiji, skoraj identično pri Željotu, nihče pa ni izrecno povedal razmerja med posameznimi vrstami mesa in količini posameznih začimb. Eni uporabijo česen, eni ne.

Mamamia

mamamia

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

17. okt 2008 17:20

Mi smo v srednji šoli šli na končni izlet in si pripravili piknik. Pri pripravi mase začnemo dekleta veselo sekljati česen, ko se naša razredničarka zgrozi in pravi, da bi morali v maso dati sesekljano čebulo in sol. Pa mi zopet, da to pa že ne. In ona ogorčeno,: "Ja menda bom pa že jaz vedela, kako se delajo čevapi, če sem pa v Sarajevu doma!" lp, vanjatajnsek

thugica  

član od: 26.6.2007

sporočila: 14

17. okt 2008 18:13

Mene pa zanima, če kdo ve, kako se naredi lepinja, da je taaakkooo sočna..mmm..čevape pa zmeraj pustim staršem, jaz pa pojem samo lepinjo! thugica

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

17. okt 2008 18:40

lepinjo rahlo pomočiš v juho.Tako rahlo navlaženo lepinjo položioš na čevapčiče, kateri se pečejo. pa veliko dobrih sočnih lepinj. m.schafe

Lejla13  

član od: 21.1.2008

sporočila: 390

17. okt 2008 20:05

m.schafe, pomočiš v juho? Res drži, da se učimo, dokler smo živi. Probamo naslednjič, ko bosta sinova delala pleskavico v lepinji, seveda iz navadne kupljenega mase za čevapčiče. Sem enkrat našla recept za sarajevske v eni naši reviji (se ne spomnim v kateri),  vsa navdušena preizkusila, rezultat pa porazen.

Lejla13

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti