Branje e-sporočil

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

tema odprta - 16. okt 2008 18:45 | ogledi: 3.889 | odgovori: 51

danes sem ugotovila, da mi v službenem računalniku berejo mojo zasebno pošto.

Moje geslo se v celoti izpiše. Ali bi bilo dovolj, da zamenjam geslo, ali bi morala storiti še kaj. Imam pa siol e-mail.

Na vas se obračam ,ker vem, da mi boste pomagaleiz te zagate, ker si res ne želim, da se bere moja pošta, pa če je to sam nevemkdo. Ali je to kaznivo- vdor v zasebnost?

Je pa o tem nekje že nekaj pisalo, a dokler se ne tiče mene nisem temu namenila posebne pozornosti, sedaj pa ne najdem.

Hvala in lp,

anitram1

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

16. okt 2008 19:19

Zamenjaj geslo in če ti napšiše "Ali si naj zapomnim to geslo?" (ali nekaj takega), klikneš NE. Upam, da bo šlo. Atina

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

16. okt 2008 21:28

To se da tudi v Explorerju. V nastavitvah si zgodovino nastaviš, da ti nič ne shranjuje, pa je. Jaz v službi nimam nikoli nič shranjeno, ne uporabniško ime niti geslo. Jelenckova

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

16. okt 2008 22:27

Da, to je vdor v zasebnost. Jaz sem na službenem računalniku sebe inštalirala kot administratorja in se zaščitila s posebnim geslom. Tako sploh nihče ne more uporabljati mojega računalnika, če nima gesla, oz. nima dostopa do mojih dokumentov. Če je računalnik skupni, pa naredi tako, kot ti je svetovala Atina. tulka Sporočilo je spremenil(a) tulka dne 16. okt 2008 22:28:03

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

16. okt 2008 22:40

tulka ne vem če je v vsaki firmi to mogoče, saj je ponavadi administrator tisti, ki ima dostop do strežnika , ostali računalniki so samo uporabniki povezani na strežnik. ycrna

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

16. okt 2008 22:43

Citiram: "Naslednje je vprašanje elektronske pošte, pri kateri je meja zasebnosti zelo nejasna in drseča. Jasno pa je nekaj – nadrejeni oziroma delodajalci nimajo pravice pregledovati oziroma brati vaše pošte. Razen če obstaja sum kaznivega dejanja, kot je veljal pri tem zadnjem primeru »odtekanja zaupnih dokumentov«. " (http://www.mojmikro.si/preziveti/varnost/varovanje_o) “Nikogar se ne sme nadlegovati s samovoljnim vmešavanjem v njegovo zasebno življenje, v njegovo družino, v njegovo stanovanje ali njegovo dopisovanje in tudi ne z napadi na njegovo čast in ugled. Vsakdo ima pravico do zakonskega varstva pred takšnim vmešavanjem ali takšnimi napadi.” (Splošna deklaracija človekovih pravic, ki jo je sprejela in razglasila Generalna skupščina združenih narodov 10. decembra 1948 leta) V ZDA je tako z zakonom Electronic Communications Privacy Act sicer prepovedano branje vsebine elektronskih sporočil, namenjenih nekomu drugemu, vendar pa obstajajo določene izjeme. Uporabnikovo elektronsko pošto lahko bere upravitelj sistema, ki sumi, da pošiljatelj načrtuje napad na sistem ali namerava škoditi drugim uporabnikom. Prav tako lahko delodajalec spremlja elektronsko pošto svojih uslužbencev - seveda v primeru, da uporabljajo poštni predal podjetja. tulka

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

16. okt 2008 22:44

Zakon o elektronskih komunikacijah: 103. člen: (5) Vse oblike nadzora oziroma prestrezanja, kot so poslušanje, prisluškovanje, snemanje, shranjevanje in posredovanje komunikacij iz prvega odstavka tega člena so prepovedane, razen če je to dovoljeno v skladu s prejšnjim odstavkom ali v skladu s 107. členom tega zakona oziroma, če je takšna oblika nadzora oziroma prestrezanja nujno potrebna za prenos sporočil (npr. faksimilna sporočila, elektronska pošta, elektronski predali, glasovna pošta, storitev SMS). Zakon o elektronskih komunikacijah: 107. člen: (zakonito prestrezanje komunikacij) (1) Operater mora na svoje stroške zagotoviti ustrezno opremo v svojem omrežju in primerne vmesnike, ki v njegovem omrežju omogočajo zakonito prestrezanje komunikacij. (2) Operater je dolžan omogočiti zakonito prestrezanje komunikacij na določeni točki javnega komunikacijskega omrežja takoj, ko prejme prepis tistega dela izreka odredbe pristojnega organa, v katerem je navedba točke javnega komunikacijskega omrežja, na kateri naj se izvaja zakonito prestrezanje komunikacij, ter drugi podatki, povezani z načinom, obsegom in trajanjem tega ukrepa. (3) Prepis odredbe iz prejšnjega odstavka opravi organ, ki je odredbo izdal. (4) Operater je dolžan omogočiti zakonito prestrezanje komunikacij na način, v obsegu in trajanju, kot je določeno v predpisu izreka odredbe. (5) Operaterji morajo skupaj s pristojnimi organi, ki izvajajo nadzor komunikacij, zagotoviti neizbrisno registracijo zakonitega prestrezanja komunikacij ter pri tem zbrane podatke varovati kot uradno tajnost. (6) Minister v soglasju z ministrom oziroma ministrico, pristojnim oziroma pristojno za notranje zadeve (v nadaljnjem besedilu: minister, pristojen za notranje zadeve), ministrom oziroma ministrico, pristojnim oziroma pristojno za obrambo (v nadaljnjem besedilu: minister, pristojen za obrambo), in direktorjem Slovensko obveščevalno-varnostne agencije predpiše funkcionalnost opreme in določi primerne vmesnike iz prvega odstavka tega člena. tulka

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

16. okt 2008 22:47

sicer pa jaz svojih zasebnih stvari v službi ne bi mogla počet, se mi ne zdi niti prav, v službi si zato da delaš, ne pa da naokoli maile pošiljaš, no razen če je kaj zares nujnega... je pa fant administrator na eni firmi, pa mi je govoril kako je ena tajnica nonstop s službenega maila pošiljala tista neumna sporočila z raznimi powerpointi in nonstop polnila poštni predal tako da so potem morali direkt na strežniku brisat, ker je bilo prenafilano...meni se take stvari ne zdijo ok! Očitno ne potrebujejo tajnice če najde čas za pošiljat takšne neumnosti naokoli... ycrna

ycrna  

član od: 29.7.2006

sporočila: 748

16. okt 2008 22:51

tulka noben se ne bo vmešaval v tvoje zasebno življenje, če ne boš ti svojega zasebnega življenja sama vmešavala v to...če boš svoje zasebne stvari počela doma se ne bo moral noben vmešavat...če boš to počela v službi ko bi morala delat delo za katero si plačana pa... NI PRAV DA TE KDORKOLI V SLUŽBI KONTROLIRA, NI PA NITI PRAV DA POČNEŠ STVARI ZA KATERE NISI PLAČANA. ycrna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. okt 2008 5:23

ycrna, veš, so tudi službe, kjer je delovni čas tako razporejen, da si pravzaprav prost, pa vendarle (prostorsko) v službi. In zakaj takrat ne bi smel zasebnih reči početi? Pa ne mislim zdajle pol urnega odmora za malico, ki ga, mimogrede, v takih službah tako ali tako ni.

Seveda pa bi moral vsak sam jasno poznati mejo, do kod da in od kod naprej ne.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti