Jesensko listje

radost  

član od: 8.3.2007

sporočila: 27

tema odprta - 16. okt 2008 12:16 | ogledi: 3.892 | odgovori: 27

Jesen je. Čudovita narava, da se duša razveseli ob pogledu na rdeče rumeno oranžne odtenke..

Ko pa to listje pade na tla, pa je druga zgodba. Sploh, če so drevesa na tvojem vrtu.

Imamo oazo narave in dreves v naselju, kjer skoraj "vsak dan" okrog nas zraste nova hiša. Čez leto se vsak razveseli tega oaznega kotička. Sedaj pa to prelepo listje odpada. Polno ga je na cesti in na sosedovih dvoriščih. Sama z metlo dežuram in pometam listje s ceste, soseda pa z očitujočo energijo drgne svoje asfaltirano dvorišče z nekakšno napravo za odstranjenanje listja.Tudi na drugih dvoriščih vidim listje z "naših" dreves. Sprašujem se, do kam je naša naloga, da pometamo listje. Včasih so nas učili: pometaj pred svojim pragom. Sedaj pa ne vem, ali je moja dolžnost oz. pravica pometati tudi pred drugim pragom, ker je veter zanesel "naše" listje tudi tja, da ne bo očitajočih pogledov. Sem v veliki dilemi, kaj storiti. Hvaležna vam bom za kakšen dober nasvet.

Verjamem, da nisem edina s podobnim problemom.

radost

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

16. okt 2008 12:32

Podoben problem imam tudi sam saj živim ob drevoredu,ki je sicer na drugi strani ceste a listje mi kot za stavo nanaša na moje dvorišče. Pa smo tam. jaz pometan, pločnik na drugi strani ne pometa nihče in seveda mi stalno nanaša novo in novo listje. Včasih sem se jezil, zdaj pa sem se pač vdal v usodo. Pometem občasno in me ne moti več vsak listi na dvorišču. Sej zadeva hitro minesploh če mraz in dež. Dober teden ali največ dva pa se listje osuje in ni ga več. Takrat naredim generalno čiščenje pa je. Se pa takrat ,ko sem besen na listje spomnim, kako prijetno in gotso senco imam poleti..... pa sem takoj malo manj jezen. LP hedonist

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. okt 2008 13:21

Jaz bi sosedo lepo prijazno vprašala, v stilu "vidim, da naše listje naletava k vam, če vas moti, sem ga pripravljena sama pomesti." Če jih ne moti in so ga pripravljeni  odstranjevati sami,  še vedno ostane dober občutek, da na sosedovo dvorišče odpihnjeno listje ne pomeni nujno tudi spora, kvečjemu je razlog za kakšen pogovor s sosedi več. Pač iz vsake situacije potegnimo najboljše. Mamamia

mamamia

BiBaBuBa  

član od: 11.5.2008

sporočila: 62

16. okt 2008 13:40

Joj, joj. Pa menda se ne mislite sedaj jezit zaradi listja. Pri nas ga imamo tudi vsak dan na dvorišču in če koga pretirano moti, ga lepo pomete. Nihče pa se ne sprašuje ali ga je naneslo s sosednjega drevesa ali našega, ali pa celo iz sosednje vasi. Se mi zdi, da se je to spraševati nesmiselno. Kot bi se spraševal, zakaj je pozimi več snega v hribih. Jesen je pač tak letni čas, da odpada listje povsod, tako da se mi zdi, da smo se s tem že zdavnaj sprilaznili vsi. BiBaBuBa

Brihta  

član od: 8.10.2008

sporočila: 129

16. okt 2008 13:54

Draga radost, Samo ne obremenjuj se z drugimi. Če komu paše, naj pometa.Tisti, ki se zaradi listja jezi verjetno res nima drugega dela ali pa je 100 % negativec. Če pogledaš z druge zorne plati, bi ti bila lahko soseda še hvaležna za tvoje listje. Kar poglej na temo : Rožice iz listja. Veš kakšne lepe šopke in dekoracije se da delati iz odpadlih listov. Soseda bi lahko s tvojimi listi še denarce služila. Tako malo za hec. http://www.moj-album.com/slike/13829087/zqVQ Brihta

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

16. okt 2008 13:59

mamamia je napisal/a:

Jaz bi sosedo lepo prijazno vprašala, v stilu "vidim, da naše listje naletava k vam, če vas moti, sem ga pripravljena sama pomesti." Če jih ne moti in so ga pripravljeni  odstranjevati sami,  še vedno ostane dober občutek, da na sosedovo dvorišče odpihnjeno listje ne pomeni nujno tudi spora, kvečjemu je razlog za kakšen pogovor s sosedi več. Pač iz vsake situacije potegnimo najboljše. Mamamia

mamamia

 

In ko boste ravno vsi pometali, vsak svoje dvorišče, prinesi ven kakšno flaško z dobro vsebino z izgovorom: jesen  je, hladno je, se je treba malo pogreti ...   Pa vesel sproščen nasmeh na obrazu in imaš veliko šans, da bo pometanje listja postalo družabni hec.  S predspostavko seveda, da imaš okrog sebe kolikor toliko normalne ljudi.

Pri nas na dvorišču lovimo listje od vsepovsod, tudi tisto iz naših dreves svobodno frči naokoli pa kaj. Kot pravi hedonist, saj hitro mine.

Naš sosed ima celo ogrooomno lipo, s katere pa celo leto odletavajo posušeni cvetovi, pridejo skozi vsako možno luknjo v stanovanje pa smo tudi to vzeli v zakup, ko tistih par tednov tako omamno diši.

Cila

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

16. okt 2008 14:20

Mogoče pa soseda ne gleda grdo in ima pač tako obrazno mimiko!

Jeseni je pač listje na tleh.  Spomladi pa ptički žvrgolijo, poleti dajejo drevesa prijetno senco, skozi vse leto pa skrbijo za svež zrak... In če praviš, da je dreves pri vas bolj malo, glej na njih kot na dragulje in ne kot na jabolko (morebitnega) spora!

 

Strinjam se s predhodnicami, tudi jaz bi sosedo nagovorila.

 

Lep jesenski dan in uživaj med svojimi drevesi!

jasna

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

16. okt 2008 23:14

Kaj pa je pravczaprav narobe z listjem na tleh? Saj ni treba pometat vsakega listka sproti, če ga le ni toliko, da bi se človek spotaknil oz. zdrsnil v dežju...

Nasja

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

17. okt 2008 7:31

Se čisto strinjam z Nastjo! Jesen je vendar talo lepa, listje šumi pod nogami, lepih barv...meni je zelo lepo! K jeseni "paše" še klasika "Autum leaves" če se ne motim original pripada Edith Piaf, a jo je Nat KIng Cole zapet še bolje....

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

17. okt 2008 7:41

radost, jaz bi se kar držala nasveta mamemie. Lepa beseda lepo mesto najde in ni lepšega kot dober odnos s sosedi. Res bi bilo škoda, da ga lepo jesensko listje razdvoji.

kobra 1

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

17. okt 2008 8:01

Brihta je napisal/a:
Draga radost, Samo ne obremenjuj se z drugimi. Če komu paše, naj pometa.Tisti, ki se zaradi listja jezi verjetno res nima drugega dela ali pa je 100 % negativec. Brihta
Mislim, da to ni dober nasvet. Če ima nekdo delo s tvojim listjem, bi bilo fer, da ga povprašaš, če ga lahko sam počistiš. Listje se ne pometa, ker so ljudje negativci ali ker nimajo drugega dela, ampak zato, ker gnijoča odeja listja na dvorišču ne izgleda niti ne diši lepo. matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti