Peka v krušni peči

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

12. mar 2007 11:54

Bravo, zelo lepo izgleda, skoraj taka kot jo imamo mi v "kantini". Mož, jo je tudi sam izdelal. lp Anamarija

jejžek  

član od: 19.5.2009

sporočila: 4

19. maj 2009 20:22

pozrdravljeni vidim, da je tema že stara, a vseeno upam, da bom dobil kak odgovor. Zanima me na kaki temperaturi se peče meso v krušni peči? Npr. krača, odojek. Ali se enako zakuri kot pri peki kruha, ali mora biti bolj vroča? jejžek

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

19. maj 2009 21:14

Povem ti lahko le kako se peče krača ali rebrca. Odojek  kot ga imamo običajno v mislih, mislim, da v krušni peči ne bo šlo, le ta se more vrteti.

 

Kračo ali rebrca večer prej temeljito natrem z mešanico začimb in z olivnim oljem ter soljo.Naslednji dan zjutraj zakorim peč-klasično in ne kot za kruh žerjavico malo porazdelim in dam meso peč v zaprti kovinski posodi, glinena se mi ni obnesla , pa lonec za podpeko tudi ne.Obvezno dam k mesu tudi ene par na krhle narezanih jabolk. Peč priprem , če pa je malo žerjavice jo pa kar zaprem.Pa se počasi peče tja do kosila pa so ravno prav pečena.  Običajno jih potem še malo odkrijem-rebrca , da se še malce zapečejo in so noro dobra.

Absolutno pa ne sme biti peč bolj vroča kot za kruh.

Da povem, kako sem prvič pekla meso v peči.Bilo je za Martinovo in sem povabila sosede na večerjo.Okoli 18 ure zakurim peč in dam peči meso. Vsakič ko sem pogledala je bilo meso še surovo, tako, da sem morala večerjo odpovedati. Vsa jezna sem posodo z mesom porinila v peč in zaprla vratca. Naslednji dan sem s strahom pogledala kako je s pečenko, saj sem mislila, da se je vse zažgalo. Pečenka je bila čudovita, kaj takšnega še nisem jedla.

Peči se mora dolgo in počasi.

lp.

mizarka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. maj 2009 21:37

mizarka je napisal/a:

Povem ti lahko le kako se peče krača ali rebrca. Odojek  kot ga imamo običajno v mislih, mislim, da v krušni peči ne bo šlo, le ta se more vrteti.

 mizarka

 

Tole pa ne bo držalo. Običajno so peki po kruhu pekli odojke...................... Mislim, da se v marsikateri klasični pekarni to še da naročiti.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

19. maj 2009 22:53

Pri nas sta dve majhni pekarni in v obeh ti odojka spečjo brez problema. lp Vesna

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

20. maj 2009 7:30

Mi smo lani spekli v peči najprej kruh, potem pa odojka. Oboje je bilo fantastično. S tem , da se odojek ni vrtel, pač je bil na pol prerezan in v velikem podolgovatem pekaču sta imeli obe polovici lepo prostor. Pakel pa se je okoli 5 ur se mi zdi, ali pa še malo več. Točno ne vem, ker sem pozabila.

Ko pa se žerjavica razgrebe, pa se komot peče tudi pod peko, ki jo pokrijem z žerjavico, ki ne sme biti preveč vroča. Po eni uri odkrijem, pogledam kaj se dogaja in po potrebi ponovno dam nazaj. Odvismo od mesa. Krača malo več, piščanec manj.

V peči se lahko speče vse, od mesa, potic, kruha, vrtanka....pice, tudi žemljice....samo malo je potrebno znati z ognjem in žerjavico. Sicer pa vaja dela mojstra.

Kyara

PACKA  

član od: 23.9.2003

sporočila: 344

20. maj 2009 10:14

V krušni peči lahko spečeš potico, zavitke - slane, sladke, prebranac, paprike, zloženke, lazanje, krvavice, zelje, sarmo,.... in vse že prej omenjene jedi. Z malo iukušenj in zdrave pameti se da pripraviti vsaka jed. Težko je zapisati recepte o peki, predvsem koliko časa in na kakšni temperaturi, ker so peči različne, prav tako kurimo z različnimi drvmi. Midva sva zazidala peč zunaj in jo uporabljava za peko omenjenih jedi in za pečenje pod peko - hobotnica, losos, pečenka, krača,... PACKA

jejžek  

član od: 19.5.2009

sporočila: 4

20. maj 2009 11:29

Tudi mi smo že pekli pizze v njej in so bile odlične. potem smo pa peč porušili in jo na novo zazidali. sedaj smo pa spekli kruh in je bil zelo dober, tako da peč deluje odlično. Zanima me če ima kdo doma staro kuharsko knjigo- Ta dobra stara kuha" - Pavle Hafner. očitno je že zelo redka ker je ni za dobit. če bi jo kdo bil pripravljen skopirat in mi jo poslat ali pa jo skenirat in jo dat na internet jejžek

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. maj 2009 19:10

jejžek je napisal/a:
Ta dobra stara kuha" - Pavle Hafner. očitno je že zelo redka ker je ni za dobit. če bi jo kdo bil pripravljen skopirat in mi jo poslat ali pa jo skenirat in jo dat na internet jejžek

Oboje je prekršek, če ne kaj hujšega, upam, da to veš.

rimljanka - moderatorka Kulinarične Slovenije

jejžek  

član od: 19.5.2009

sporočila: 4

20. maj 2009 19:40

prekršek gor ali dol, jaz bi jo vseeno rad prebral jejžek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti