Peka v krušni peči

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

tema odprta - 29. jan 2003 13:40 | ogledi: 19.516 | odgovori: 59

Lepo pozdravljeni vsi skupaj!

SEM LJUBITELJICA PEKE V KRUŠNI PEČI. Prosim vse, ki imajo kakšne dobre recepte in variante in seveda izkušnje da kosilo skuhamo kar v peči.

Hvala vsem.

MARINKA

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

29. jan 2003 15:41

Jaz v peči kuham več ali manj kakor na štedilniku, ker pa ne pokukam tako pogosto v peč kakor na štedilnik,pa dodam majčkeno več tekočine, kjer je to potrebno. Ko sem začela kuhati in peči v krušni peči, so mi vsi govorili, da mora biti peč čisto razbeljena, predvsem za peko kruha. Lari-fari! Biti mora normalna temperatura, da se jed ne prismodi ali zažge. Koliko drv rabiš in kako segreješ peč, pa je odvisno od same peči in pride občutek sčasoma s prakso. Se mi pa zdi, da so za peko in kuhanje v krušni peči najboljše litoželezne posode. Lep pozdrav! cervus

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

30. jan 2003 8:23

Hvala za mnenje. Za huhanje mislim, da je peč prava, če kurim normalno za gretje. Ko pa pečem kruh je pa treba peč pobeliti (malo bolj!!). Ali ima kdo izkušnje z peko pice v peči. Ali uporabljate kakšen star pekač ali kar na tla peči. Moji imajo pico tako radi, da jo delamo že na vse mogoče načine. Ali kdo zmrzuje napol pripravljeno pico?? Lep pozdrav vsem! MARINKA

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

30. jan 2003 8:53

Tudi mene vse tole okoli peke v krušni peči zelo zanima. Doma imamo manjšo peč s kaminom, a pečar nam je zagotovil, da notri lahko pečem tudi pice. Poskusila še nisem. Ko bom, se oglasim. Zanima pa me, ali kdo ve kje se kupi termometer za tako peč (baje se dobijo) in še drugo: ali ob kuhanju ali peki v peči lahko še kaj malega drv gori zraven ali pa ne sme nič več, le žerjavica. Mož mi bo naredil podstavek na nogicah, kamor bom postavila pekač, ne bom kar na dnu, čeprav ne bi bilo nič narobe, le prostora je bolj malo v moji pečki.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

30. jan 2003 12:40

Jaz pečem pice kar na podnu v peči, prej ga seveda obrišem z namočenim omelom iz koruznega ličkanja. Če kuhaš v loncu, ni nič zato, če nekaj drv še gori, če pa pečeš kruh ali potico, je pa le bolje, da je samo žerjavica! LP cervus

mslabetka  

član od: 29.1.2003

sporočila: 99

30. jan 2003 12:46

Kako pa pico v tapravo krušno peč spraviš in ven dobiš? Mislim, da si z navadnim loparjem, s katerim dajamo v peč kruh ne morem spomagati (je predebel). Ali se lahko kupijo neki loparji iz rosfraja, kot v kaki piceriji?? Hvala! MARINKA Sporočilo je spremenil(a) mslabetka dne 30. jan 2003 12:48:00

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

30. jan 2003 19:19

Ja, jaz imam ta lesen lopar spredaj tako stanjšan, da lahko poberem pico iz peči.Je pa res, da bi taki tanki loparji iz rostfraja tudi meni prišli zelo prav. Sem jih že iskala, pa brez uspeha. Ve kdo o tem kaj več? LP cervus

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

31. jan 2003 8:51

Jaz imam doma tako pec kot v picerijah, narejena posebej za pice in poleg kruha se nismo nic drugega delali v njej. S pico je pa tako. Mi veckrat pripravimo pica partije in tam specemo kar veliko pic. Do sedaj sem imela lesene loparje, ki so bili spredaj mocno stanjsani. Obicajno sem testo razvaljala sproti, da se ni lepil prevec in lopar namazala s ostro moko in pica je zlahka zdrsnila v pec. Iz peci pa sem jo malo tezje spravila, a tu sem si pomagala s tisto dolgo vilico in sem jo malo povlekla gor. Sedaj pa sem dobila rostfrej lopar. Noro. Pica gre dol in gor brez problema in uspelo mi je peci dve pici hkrati. Malo sem se opazovala kako pecejo v picerijah, sem se veckrat usedla tako, da sem gledala direktno v pec in ugotovila sem sledece. Obicajno sem pekla tako, da je bila ob straneh le zerjavica. Pa so se pice pekle vedno dlje, zadnje smo ze tezko pricakali. No v picerijah imajo tako, da na sredini pecejo, potem imajo postavljene neke letvice, ki zadrzujejo zerjavico levo in desno, sproti pa se nalagajo drva, seveda v manjsih kolicinah, a toliko da malo gori na vsaki strani. Pa sem probala in bilo je super, ene 12 pic sem lepo spekla eno za drugo in to prb istocasa so se pekle. Tako, da ce je vasa pec dovolj velika in mislite speci vecjo kolicino pic, potem je dobro malo dolagati na ogenj, da se pec ne shladi prevec. Za pice mora biti namrec pec zelo vroca, ce pa mislite speci le 2-3 pice in imate majhno pec se bo vse lepo speklo. Pri peki kruha pa mora biti pec itak malo hladnejsa, tako da ne priporocam sprotnega kurjenja. Med speganjem po picerijah, sem se ugotovila kako oni pecejo kruhke, v katere zavijejo iste sestavine kot jih das na pico, veliki so pa kot kaksna makovka (take kot smo dobili vcasih). Pladen je postavil med vrata v pec in ga malenkost porinil v pec, potem pa jih je obracal, da so se enakomerno pekli, vendar jih ni popolnoma potisnil v pec, ker je verjetno prevroca za njih. Drugace pa se mi prva pica spece v 5 minutah, ostale pa obicajno v 10. LP Aja lopar iz rostfreja je bil baje kupljen nekje v Italiji, tako da ne vem kje se bi ga dalo tu dobiti, niti te ne morem napotiti kam v Italijo ga pojdi iskat. Mica

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

3. feb 2003 7:25

včeraj sem prvič pekla pico v moji peči. Izgleda, da je bila prevroča, saj se mi je v trenutku (no v 4 minutah) zažgala na pekaču. Res sem imela črn pekač, ki morda ni najbolj primeren, morda je bil čas predolg in preveč žerjavice. V peč sem postavila dva cigla in nanj pekač, pod njim pa žerjavica. Sicer pa je bilo tisto, kar ni bilo zažgano zelo dobro in boljše kot v električni pečici. Mi lahko izkušeni svetujete, kje sem ga (glede na zgoraj opisano) najbolj polomila?

micam  

član od: 21.5.2002

sporočila: 51

3. feb 2003 9:01

Jaz bi pekla klasicno, kot se za krusno pec spodobi. Zerjavico daj na stran in jo lepo razporedi po robovih peci, sredino pometi in daj gor pico. Brez pekaca, kar na dno peci. Po moje si ti naredila isto kot ce bi na zar dala pekac s pico in potem res ne vem ce je to ok. Tako se ti je pekac mocno pregrel in se ti je pica zazgala. Mislim, da je bistvo pri krusni peci to, da se tla peci segrejejo in enakomerno oddajajo toploto, okoliska zerjavica pa greje pico od zgoraj in tako se ti lepo spece. Ce pa si dala zerjavico pod pekac, je pa skoraj isto, kot ce bi pri elektricnem stedilniku dala na plosco tvoj pekac in tako delala pecko. Moje mnenje, saj mogoce kdo tako pece, jaz na goraj opisan nacin. LP Mica

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

3. feb 2003 11:22

Verjamem, Micam, da imaš prav, le da je moja peč tako majhna, da če odrinem žerjavico za toliko, kolikor je velika pica, ostane zelo malo prostora za žerjavico, pa še dno ni ravno, na začetku je malo dvignjeno in če jo še za tolko pomaknem v notranjost, je pa še manj prostora(imam kamin s steklenimi vratci). Tako mislim, da moram imeti nekakšen pekač oz. podstavek. Baje pa, da se v tej moji peči lahko pečejo pice, le da nisem vprašala natančneje kako. Res je tudi, da pečem zelo veliko pico, morda bi bilo bolje več manjših.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti