Skoraj pozabljeni kulinarični izrazi

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

15. okt 2008 9:53

kavra pravimo rumeni kolerabi, za razliko od one druge, zelene

LP

Drejček

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

15. okt 2008 10:56

trlica je napisal/a:
Pri nas rečemo posušenim jabolčnim krhljem škundri. trlica

 

Pri nas rečemo "škundra" iz viter pletenim cajnam za pobiranje poljskih pridelkov in seveda sadja.  Bi kaj čudno pogledala, če bi bila pri vas na obisku in bi me vprašali, če bi jedla "škundre"

Še pojasnilo k "mekinam": predvsem so to otrobi od prosa, ki nastanejo, ko ga v stopah očistimo do pšena, t.j. prosene  kaše.

Cila

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

15. okt 2008 11:06

mamaF, pašeroti ali vrabčki so najbolj preprosti njoki, napravljeni iz moke, soli in vrele vode.

Mižerja je nezabeljena polenta z rukolo ali cikorijo.

 

nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

15. okt 2008 11:10

Lučka 52, a imaš v mislih bisko, žganje s koncentratom bele omele (Viscum album), ki ga varijo predvsem v vzhodni Istri in je v pravih količinah celo malo halucinogena?

nola

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

15. okt 2008 12:06

Za presnic lahko uporabimo kupljeno listnato testo, če pa imamo čas in voljo, se ga lotimo sami.

Nadev: 150 g rozin namočimo v 1,5 dl mešanice belega vina in ruma.

Suh brioš ali kos pince (100 g) zmeljemo.

150 g orehov in 50 g mandljev nasekljamo, prav tako po 50 g pinjol, arančinov in cedrinov.

Ko se rozine napnejo, zmešamo vse skupaj in dodamo še 150 g sladkorja, žlico vanilijevega sladkorja, žličko soli in po žličko zmletega cimeta, muškatnega cveta in klinčkov.

Nadev naj počiva vsaj 24 ur, bolje več.

S tem nadevom namažemo razvaljano listnato testo, ga zvijemo in konce dobro zatesnimo. Zvitega v kolobar položimo na pekač. Mehko maslo razmešamo z rumenjakom in s to mešanico pomažemo kolobar.

Pečemo malo več kot pol ure v vroči pečici (180 stopinj).

Presnic je relativno mlada jed, ob prvem obisku princese Sissi v Trstu je mesto razpisalo natečaj za najboljšo sladico . Udeležile so se ga vse boljše slasčičarne, nagrado je pobrala tista, ki je predstavila sladek štrukelj. Ime nagrade (Preis Prinzessin) pa so hitro poenostavili v presniz ali presnitz.

Receptov je seveda nešteto, obstajata dve šoli - tista s "pien suto" in druga s "pien bagno" (suh ali moker nadev).

Presnic se pripravlja tako za božične kot za velikonočne praznike. Za Veliko noč mora biti obvezno oblikovan v kolobar, ker simbolizira trnovo krono.

 

nola

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

15. okt 2008 12:55

Čao, kaj so potanclni? Lep pozdravček, S.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. okt 2008 23:45

Nečke mislim, da so tisti peharčki, v katerih vzhajaš kruh, ki ga potem spečeš v krušni peči - imam prav? Tako mi je ostalo v spominu še od babice, ki je tako pekla kruh. Mekine sem tudi že slišala, pa če me ubiješ, se ne spomnim, kaj je to! Meni pa se zdi, da se čisto premalo uporablja izraz "krop" namesto vroča voda - a ni lepše, če kar z eno besedo poveš vse skup? Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti