Shranjevanje in ( ali) zamrzovanje limonine lupinice

kozamurnik

sporočila: 2311

14. okt 2008 5:58

pujsek jaz ne verjamem v tiste napise" bio", je bila nedolgo nazaj tudi oddaja o raznih prevarah in lahkih zasluzkih! Tudi mene zanima, je sploh kaka kontrola, da so je sadje res bio, ali je dovolj napis, ki premami? kozamurnik

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. okt 2008 9:39

Po mojem je 100% bio res samo tisto sadje, ki ga naberemo v domačem sadovnjaku in sami vemo, da ga nismo ne škropili ne kako drugače obdelovali za shranjevanje in tisto, kar naberemo v gozdu. Še naša limonovca, ki rasteta v sodih pred hišo je tašča lani škropila proti kaparju, ker moje "bio" škropljenje s tobakom, namočenim v vodi, zverinic z limon ni pregnalo. Limone z lupinico vred uporabljam samo naše, pomaranče (glede na to, da me je popadla manija marmelad) pa kupim tiste z oznako "bio". Se mi zdi, da vsaj lupine niso obdelane z raznimi čudnimi sredstvi, ker na njih ne piše (tako kot pri "navadnih" citrusih v trgovinah, da lupina ni primerna za uživanje). Kar pa se škropljenja proti škodljivcem tiče....ne vem, kaj naj verjamem. Enkrat mi je prijatelj, ki je kot študent v S Italiji obiral jabolka povedal, da so bila tista jabolka škropljena kar 19 krat, zadnje škropljenje je bilo namenjeno preprečevanju odpadanja sadja - nasad je bil namreč tako velik, da bi zrela jabolka v zadnjem delu sama odpadla, preden bi prišli do nih. To pa bi seveda vplivalo na "kvaliteto" oz. estetski izgled sadja. Evo, pa jabolka kjub temu kupujemo, operemo in pojemo.... Še dobro, da nam na podeželju, kjer ni velikih trgovskih centrov z "bio" in ostalo ponudbo kaj rase okoli hiše, imamo bio vsaj pri roki. Kolikor pa vem od znancev, ki se ukvarjajo z bio pridelavo pire, ajde oz. rejo koz, so pri nas kontrole kar pogoste in omejitve natančne. Kaj se dogaja v deželah, od koder je večina citrusov na našem trgu uvoženih, pa ne vem. mamaF - Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. okt 2008 9:46

kozamurnik je napisal/a:
pujsek jaz ne verjamem v tiste napise" bio", je bila nedolgo nazaj tudi oddaja o raznih prevarah in lahkih zasluzkih! Tudi mene zanima, je sploh kaka kontrola, da so je sadje res bio, ali je dovolj napis, ki premami? kozamurnik
Na strani 8 (Okoljski okvir....- prva tema v iskalniku) so predpisi za integrirano pridelavo sadja: http://www.google.com/search?ie=UTF-8&oe=UTF-8&sour mamaF - Mojca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. okt 2008 9:52

Kaj pa menite o tem  da se lupina razstrupi, če limono čez noč namočimo v slano vodo?

To sem namreč prebrala v nekem receptu, ki zahteva cele limone z lupino.

Sama enkrat ali dvakrat na leto kupim "bio" limone, zamrznem cele lupinice in jih po potrebi sproti ribam. Nasvet za to sem seveda dobila na Kulinariki.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. okt 2008 10:47

V dolini Neretve so rekli, da mandarine škropijo le enkrat, v fazi cvetenja (ali tik prej), da preprečijo eno muho, ki zalega v sadeže in so potem črvivi. Sadje se potem v hladilnicah poškropi z nečim, kar prepreči prehitro izsuševanje, pa kaj vem kaj še. Natrgane mandarine pa niso tretirane. aj na njih tudi piše, da je lupina tretirana z.... Dejstvo je, da BIO pomaranče in limone doma hitro ovenejo ali splesnijo, tretirane (ki so vse ostale na trgu) pa zlepa ne. Iz tega se seveda da marsikaj zaključiti.

Sistemu nadzoraje treba zaupati, kazni so hude, poštenost pridelovalcev (vseh najbrž res ne) pa misim, da je primerna. V današnjem svetu se pa res ne mremo izogniti stupom. ko si doma v miru prižgete čajne svečke in dišavite z eteričnimi olji sprošlate v zrak milijarde nanodelcev, ki so tudi ne ravno pozitivna reč. Pa vsak ognjemet, kurjenje,...jih tudi, pa promet, pa v kremah so, pa.....

Ampak, ti še niso "moderni" in o  njih še ne vemo kaj veliko.

Joj, pa malo pomislite tudi, da mirno sedite ob prometni cesati na kavici, kadite (če ne vi, pa sosed), mimo vozijo avti, tovornjaki, motorji,....pa se ne razburjate.

rimljanka - zasebno mnenje

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

14. okt 2008 11:25

Se enkrat hvala vsem za ideje, bom kar vse uporabila,imam veliko limon. To o cemer govori Cila, sem pa tudi jaz slisala na RAI ,ce pa drzi pa ne vem.Morda pa imamo kakega eksperta na tem podrocju kar tukaj, ki bi zadevo tudi strokovno utemeljil-a?. Lp lucka

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. okt 2008 12:10

Lučka, jaz bi ti svetovala tudi izdelavo limonove marmelade. Enkrat sem jedla eno z dodatkom ingverja - poezija, ti rečem. Kar cele limone narezane na čisto tanke rezine "spackaj" po svojem priljubljenem postopku, pa bo. Letos bom tudi jaz to poizkusila, samo, da se mi nabere malo več zrelih: mamaF - Mojca

neznan uporabnik

14. okt 2008 12:19

Rimljanka, a veš kako se čudovito olupi pomarančna lupina za kandiranje brez belega. Jaz to počnem z nožkom za lupljenje krompirja (tistim, ki ima vodoravno rezilo za lupljenje). Olupi se res tanko in samo tisto oranžno. Sama potem te koščke še narežem da so res majhni koščki. No ostali postopek pa je skoraj tak kot tvoj. Kandirane pomarančne ali limonine lupinice se ohranijo res dolgo - tudi celo leto v dobro zaprtem kozarčku in na hladnem mestu. Jaz kandirane lupinice uporabim predvsem za okrasitev piškotov in peciva. Najbolj mi je všeč, je pa tudi zelo dekorativno - da spečem tri velikosti zvezdic in navadnega piškotnega testa. Včasih naredim malo rumenih, malo pa temnih (v testo dodam kakav) in nato po tri zlagam v take stolpiče - lepim z limoninim ali pomarančnim ledom in na vrhu dodam malo kandirane pomaranče ali limone, mogoče še kakšno drobno bleščico in pustim čez noč, da se led osuši in mmmm.... že diši po prazničnih piškotih. Lp tedi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

14. okt 2008 17:15

tedi, vem, saj sem napisala, da včasih dam samo oranžni del, včasih pa celo lupino. Mi je tako pač všeč. Bodo pa nasveti prišli prav komu drugemu, fino, da si jih napisala.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti