Shranjevanje in ( ali) zamrzovanje limonine lupinice

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 12. okt 2008 15:20 | ogledi: 9.003 | odgovori: 19

Letos imam precej domacih, neskropjenih limon.

Ni skrbi, da jih ne bom spravila v promet, vendar me zanima, ce katera zamrzuje ali kako drugace shrani samo limonino lupinico. Imam namrec neke stare sorte, ki zelo lepo disijo in bi jih porabila za caje,kompote,tudi pecivo.

Doslej sem jih imela bolj malo in sem vse sproti porabila,tako, da ne vem, ce se obnese.

Hvala.

Lp lucka

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

12. okt 2008 15:35

Odgovorila sem sicer že v temi, kjer je bil samo naslov, vendar dovolj jasen:) Rimljanka bo verjetno ukrepala, zato bom kopirala še sem:

Se obnese. Naribam, nadevam v posodico in nič ne tlačim, da z vilicami lahko spraskam v želeno količino.

Zmešana s sladkorjem pa tudi v hladilniku dolgo zdrži.

 

LP, V.

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

12. okt 2008 16:21

Ja, hvala,- nisem opazila, da je bilo poslano dvakrat, racunalnik ga nekaj lomi,se opravicujem. Lp lucka

turururu  

član od: 27.11.2007

sporočila: 72

12. okt 2008 19:10

Naribam, nadevam v kozarec, prelijem z rumom , zaprem in shranim v hladilniku. Obdrži dokler ne porabiš. turururu

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. okt 2008 20:57

Za kompot so meni najboljše posušene lupinice. Naribane, zmešane s sladkorjem, kot pravi VilmaS, je tusi OK. No, pa lotila bi se še kandiranja lupin. So zelo uporabne. Pa še postopek sem poenostavila, najraje pa imam mandarine (ki sem jih enkrat prinesla z izleta na Neretvo, sicer ni dobiti neobdelanih), tudi pomaranče so dobre, limone pa nič manj. V šarkljih, domačem prijatelju, kakšnem jabolčnem zavitku malo posebne sorte,...so te lupinice zelo dobre, dajo poseben okus.

rimljanka - zasebno mnenje

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

12. okt 2008 21:03

rimljanka ... kako pa se kandirajo lupine??? to pride zelo prav ;) Petya

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. okt 2008 21:17

No, po moje gre takole: lupine pomranč, mandarin, limon,... spravim s sadeža po možnosti v čimbolj pravilni obliki če ne gre (pri mandarinah s tanko lupino gre težko), pač kakorkoli. Belih delov NE odstranim, včasih pa jih, kakor se pač odločim, okusa sta pa različna, slednji morda malo pogreni.

Take lupine dam v vodo, jih obtežim in nekajkrat zamenjam vodo (recimo v 24 urah ene 3x, imam na hladnem, ni treba v hladilniku). Potem jih v vodi skuham, da se malo zmehčajo. Odcedim in ohladim; narežem na kockice in nasujem sladkor, premešam in počasi kuham, da se vse skupaj zgosti. Sladkorja po občutku, vsaj toliko, kot je lupinic.

Izkazalo se je, da se shranjevanje najbolje obnese tako, da jih hranim v kozarcih v hladilniku ali hladni kleti), zalite s sladkorno raztopino, v kateri so se kandirale. Po vrhu posujem še kristalni sladkor.

No, resnici na ljubo, niso prave kandirane lupinice, so pa zelo uporabne. Ravno danes sem vzela žlico ali dve iz kozarca, poravnala ostalo in ponovno nasula sladkor, bo čakalo še dolgo. Lupinice so pristale v domačem prijatelju.

Upam, da sem bila dovolj jasna.

rimljanka - zasebno mnenje

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

12. okt 2008 21:50

hvala lepa... bomo poizkusili v kratkem, ko bojo domače limone zrele :D Petya

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

12. okt 2008 22:45

Oprane in obrisane biološko priddelane, torej neškropljene pomaranče in limone naribam in nato z  vsebino enega sadeža  napolnm en prostorček v posodici za led, s tem, da nič ne potlačim. Posoda ima pokrov in tako pripravljeno lupinico zamrznem. Po potrebi potem uporabim.

Aki

pujsek  

član od: 10.9.2008

sporočila: 129

13. okt 2008 10:34

Ali so neškropljene pomaranče in limone tiste, na katerih piše "bio"? V šparu vem, da imajo nekaj takega, pa ne vem, če so res neškropljene. Kje vi dobite tako sadje? LP pujsek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti