Vinski kis

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

7. okt 2008 22:20

OK če bo ratal se vam oddolžim s kakšno flašo.

Og črnga za ob nedeljah za k kmaši in enga jagrskiga za v hosto po gobe ni kostanj. Res se nebi branu.

Matjaž

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. okt 2008 22:33

Na to itak računam, Matjaž. rimljanka - zasebno mnenje

neznan uporabnik

13. sep 2009 15:50

Zanima me kako se naredi vinski kis iz tropin. Že v naprej hvala! nidka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2009 16:41

nidka, a imaš še kakšnega kupca razen drejčka? Evo, če ti uspe proizvodnja tudi jaz kupim ene pol litre.

Drugač, mal pobrskaj po internetu ( google ): ocetna kislina, octeno ( ali je morda ocetno ) vrenje in podobno. Dobiš npr.:

http://www.euclid.hr/acetatori.html

ežoj

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

13. sep 2009 18:53

Bom kar tukaj vprašala, saj se malo navezuje na kis . In sicer sem danes pobrala kar nekaj paprik, ki pa so še precej majhne (pobrala zato, ker bom nekaj časa odsotna). Zanima me, ali jih lahko vložim kar cele ali je potrebno nujno odstraniti semenje. Nekako po logiki vlaganja feferonov predvidevam, da jih lahko vložim kar cele, bi pa vseeno prosila za nasvet. Rimljanka, MamaF, Nola,... računam na vas! Najlepša hvala! fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. sep 2009 20:29

Jasno, da jih lahko, zakaj jih pa ne bi smela? Veselo na delo, fresh.

rimljanka - zasebno mnenje

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

13. sep 2009 20:56

nidka, imate dve možnosti: - tropine pustite da se fajn zagrejejo- nekaj dni, (z nečem jih pokrijte, da ne boste imeli mušic zraven), potem jih prelijte z vodo, pustite stati kakšne 3-4 dni (ne pozabite pokriti!) in precedite/stisnite na prešo. Potem pa nalijte v škaf in pokrijte z gazo-mora dihati. Potem pa čakate, da je dovolj kisel. Prej bo kisel, če dodate bakterije za vrenje (ki jih uporabljajo kletarji)ali pa mogoče kakšen liter domačega kisa, če ga kje lahko dobite. - na tropine nalijete vodo, pokrijete, da ne bo mušic in pustite stati 1-2 tedna. Nato precedite/stisnete...in naredite isto kot zgoraj. Jaz sem delala jabolčni kis iz jabolčnih tropin in mi je super uspel. Imam ga že kakšne 2 leti-ga je potrebno zalivati, ker se drugače pokvari (postane sladek). Zalil bi se naj s toliko vode, kot se odvzame kisa. Najbolje je, da ga vzamete 5 litrov naenkrat in dodate 5 litrov vode. Ežoj, kar ste napisali razumem kot podcenjevanje-zakaj pa ji ne bi uspel? Če ne poskusiš, nikoli ne veš ali po uspelo. In ker je to kulinarični forum, je pač vprašala, ker je to gospodinjska tema. Ežoj, ne takle na novinca. Mogoče bi kdaj imela PLUS PAKET in če se bo ustrašla takih odgovorov, boste g.Jerneju odnesli stranko. Nidka poskusite, pa se slišive okoli božiča- takrat je bil moj jabolčni že kar kisel. pe3ca Sporočilo je spremenil(a) pe3ca dne 13. 2009 20:57

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

13. sep 2009 21:29

Ej petrica,

a nisi videla tistega hudička? Drugač ni nobeno podcenjevanje, če bolje pogledaš ( pa drugač je navada na forumih, da se tikamo, posebej mi mladi) boš videla, da sem se mal pozanimal in izbrskal nekaj o proizvodnji kisa, pa tudi mimgrede prebral in ugotovil, da se kis dela tri leta ( tole tvoje je neka druga varianta ). Pa če že govorim o tem: kolikor jaz razumem " proces proizvodnje kisa " poteka tako, da se v prvi fazi sladkor, alkoholnim vrenjem spremeni v alkohol, v drugi fazi pa z octenim vrenjem ( ki je po nekaterih navedbah precej počasneje, traja tri leta ) se alkohol spremeni v octeno kislino ( morebit je razlika v tem, da po tvoji varianti je sod odprt, torej je prisoten kisik in morda zaradi tega vse poteka hitreje, slabo je verjetno to, da del alkohola izhlapi in je kis manj kisel ).

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. sep 2009 21:40

pe3ca je napisal/a:
Ežoj, kar ste napisali razumem kot podcenjevanje-zakaj pa ji ne bi uspel? Če ne poskusiš, nikoli ne veš ali po uspelo. In ker je to kulinarični forum, je pač vprašala, ker je to gospodinjska tema. Ežoj, ne takle na novinca. Mogoče bi kdaj imela PLUS PAKET in če se bo ustrašla takih odgovorov, boste g.Jerneju odnesli stranko. pe3ca

Joj, pa ja poznaš ežoja, pa še nič takega  ni napisal, no.

Mene pa za nima, kako lahko kis postane sladek. Mi lahko razložiš?

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti