Dajmo rečt kakšno o prazničnem pecivu

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. okt 2008 14:47

Atina, pri jabolčni piti mojstra Ivačiča piše: "...količine so nekoliko večje....". Sprašujem seveda, koliko pite vam je ostalo (zaradi večjih količin), da pridem malo na obisk.....

LP

cervus

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

6. okt 2008 15:06

Elaphus, kakšen košček se bo pa še našel! Ti kar pridi! Mož je tako sladkosned, da je včeraj rekel: poglej, sem vzel en košček! Da ne boš rekla, da niti poskusiti nočem Tako da so obiski pri nas vedno dobrodošli. Jaz se je pa kar ne morem najesti, na srečo se me kaj dosti ne prime, drugače bi bilo pa hudo ... pred nekaj dnevi sem tako skoraj sama zmazala Gogino alpsko pito. Atina

Pokraculja  

član od: 13.8.2008

sporočila: 74

6. okt 2008 15:12

.grrr...... po tej temi.... odpremo.... temo ... HUJŠAMO Ta teden bom kakšno stvar "sprobala"... lep dan Pokraculja hvala za fse recejpte... že vnaprej Sporočilo je spremenil(a) Pokraculja dne 06. okt 2008 15:13:16

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

6. okt 2008 15:29

Atina, saj vem, da veš, da se hecam, samo vseeno raje povem......

LP

cervus

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

6. okt 2008 15:40

Na "izredno željo naših gledalcev".....kot so včasih rekli na TV, ko so kaj ponavljali... Evo recept za jonske mandljeve piškote. Je otročje lahek in tudi sicer je za to, da so zraven vključeni tudi otroci. Sestavine: 3 dl sladke smetane 2 dl grškega jogurta (bolje je, če je tisti z več maščobe) 20 dag mletih mandljev 10 dag praženih mandljev (so za okkras) 40 dag moke (lahko pol ostre, pol gladke, ni pa nujno) - glede količine moke nisem čisto prepričana, ker sama delam piškote s tistimi mokami, ki jih imam in potem delam piškote za to, da se znebim tistih odprtih šrknicljev. 1 jajce mandljev liker Smetano rahlo segrejemo in potem v tem razpustimo jogurt (ni treba da je do konca tekoča zmes, je pa fino, če je prevladujoče tekoča). V to zadevo damo žlico moke, celo jajce in mešamo in potem postopoma vmešavamo še mlete mandlje, za okus dodamo mandljev liker in potem v to zadevo vmešavamo moko vse dotlej, dokler zadeva ne izgleda kot kvalitetna kepa piškotnega testa. Testo gre najmanj za dve uri v hladilnik, lahko pa tudi za več dni. Testo se lepo razvalja in oblikuje s piškotnimi modeli. Lepo je, če delamo krogce in potem na sredino zatlačimo še en pražen mandelj. Lahko pa tudi oblikujemo kupčke in potem na sredino zatlačimo pražen mandelj. Pečemo v ogreti pečici 190 stopinj 10 minut. Karamelni piškoti Sesstavine: 3 dl karamelne omake (10 žlic karameliziranega sladkorja, nato 2,5 dl sladke smetane in potem vse to zalito z rumom in ohlajeno) 2 dl sladke smetane 10 dag masla 1 jajce 40 dag moke Karamelna omaka se naredi tako, da v kozici najprej karameliziramo sladkor, zalijemo s sladko smetano, mešamo in redčimo z rumom in počakamo, da se zadeva ohladi). Postopek karameliziranja je lepo opisan v receptu za Čokoladno kulinariko, pa še fotke so zraven in ga ne bo tu ponavljala, skratka, delajte po tistem in na koncu dodajajte rum. Sladko smetano segrejemo in notri topimo maslo. V to zmes vmešavmo jajce, malo moke, karamelno omako in dodajamo moko vse dtoelj, dokler ne nastane lepa kepa piškotnega testa. Potem sledi hladilnik. Tudi to testo lahko bodisi razvaljamo in izrezujemo modele, bodisi oblikujemo kupčke. Karamelni piškoti se prav tako pečejo 10 minut pri 190 stopinjah. Pa še nekaj je (mene namreč moka na koži blazno skomina in se temu na veliko izogibam): Moka se zelo lepo meša s segreto smetano in to vse je možno naredit s kuhalnico ali lopatko. Testo je možno skoraj do konca delati s kuhalnico, ko pa to ne gre več, sama mesenje nadaljujem (tako kot profiji) z rokavicami. Pa še lak se ne kruši Vendelina jr.

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

6. okt 2008 16:13

Sem videla avtorico teh receptov - Vendelino in še preden sem recept prebrala, sem si mislila - če je tole Vendelina dala gor, potem je noter sigurno grški jogurt - in voila - res je!!! Piškote sigurno sprobam, recept sem že shranila, edini problem je grški jogurt - ali ga lahko zamenjam z navadnim? Moycaa

aby  

član od: 18.5.2008

sporočila: 539

6. okt 2008 17:10

Jaz vsako leto za praznike naredim cimetove zvezde (in sploh se jih nihče ne naveliča - če jih slučajno ni, se domači že sprašujejo kaj se je zgodilo z njimi:) Tako, da bodo na sporedu tudi letos, priznam pa da me mikajo tudi tile Vendelinini mandljevi piškoti.. aby

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

6. okt 2008 17:41

Jaz sem lani spekla več kot 15 vrst piškotov, spakirala, poslikala, a kaj ko je fotka , nekaj svirala in nimam slik....grrrr Drugače pa se pripravljam na to kaj bom pekla, kako bodo spakirani in kdaj bo čas za nakup sestavin.........možu se pa živčki kravžlajo, sicer ne pove....ker je 14 dni doma kot v tovarni piškotov......sicer jih rad je.......a vseno kar je preveč je pa preveč pravi znova in znova vsako leto Tko mal iz teme, lani smo govorile o peki parkeljev za Miklavža, sem jih pekla po receptu od ene, ki je opisala postopek na temi, pa kaj o jaz nisem zapisala, so pa bili odlični. Šli so pa za med. Mi katera lahko pomaga najti temo?? Hvala, ker si mi še sedaj kolca za njimi..

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

6. okt 2008 18:36

   JOJ ne že spet ta tema! Lani se je začela vsaj komaj nekje v začetku novembra... ti, ti nesramna jade! Potem pa samo zijam cele dneve na Kul, če je kdo kaj novega napisal.

Ja seveda imamo nekaj novih preizkušenih receptov. Saj pečemo skozi celo leto in preizkušamo recepte iz vseh vetrov, da bomo za Božič dali na mizo nekaj novega. Nekatere imam namen poslati v bazo po vsesvetih, ko bo mimo peka za mamino 60. letnico.

 

Anja

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

6. okt 2008 18:44

elaphus je napisal/a:

Atina, saj vem, da veš, da se hecam, samo vseeno raje povem......

LP

cervus
Haha, vem, da veš, da vem, da se hecaš! Atina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti