Natron???

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

23. mar 2014 10:22

Izpusti kdaj kaj, nič hudega, če nisi perfekcionist ...

mamamia

preprost  

član od: 25.1.2014

sporočila: 168

23. mar 2014 11:08

Al pa pej na izlet čez v Avstrijo in tam malo pošnjofaš po bekerajih, pa povprašaš kako in kaj. Verjetno to tudi v trgovinah tam prodajajo, če je temu tako. Daj mi v ZS al pa kar tukaj napiši polno ime,da nem brskal po linkih. Pol bom pa jaz v Nemčijo pisal eni frendici pa povprašal. Vem,da zna pečt dobre preste.

 

Mmmmm,kok bi sedaj hrustnil dve pa zalil s hladnim ali

 

Lp

preprost

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

23. mar 2014 11:20

ja je hudo!!! te preste obožujem in bi jih rada sama naredila!!  bom kupila v lekarni enkrat NaOH in se špilala 

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

23. mar 2014 11:43

Ni treba ne Avstrije ne Nemčje, če le znaš izračunati, koliko je 1 % (oziroma 4, če tako piše v receptu - mišljeni so utežni procenti). Čeprav je 4 % precej razredčena raztopina, pa le ne pozabi na gumijaste rokavice. Verjetno boš kupila pelete NaOH - dodajaj kroglce v vodo in ne obratno. Raztopina se bo segrela, ko se bo lug topil, ampak pri teh koncentracijah nič ne škropi naokoli. Vseeno pa je bolje biti na varni strani, zato si le natakni očala, magari sončna, še bolje pa smučarska. 

Kar bo peletov ostalo, pa hrani v dobro zaprti posodi, ker zelo vlečejo vlago nase in se bodo sicer s časom spacali v eno gravž maso, ki je zlepa ne spraviš narazen (no, odvisno, kolikšna bo poraba prest).

Sonja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

23. mar 2014 13:54

Parkrat sem pekla Bavarsko pecivo po Miglinem receptu. Uporabila sem sodo bikarbono in kruhki so isto korektno dišali tako, kot se spodobi in imeli lepo skorjo. 

http://www.kulinarika.net/recepti/18101/kruh/bavarsko-p

Ne skrbi, čisto fino ti bodo uspeli s sodo. 

 

Vanja

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

23. mar 2014 14:15

vanja, sem jih že delala s sodo... 

Sunny09  

član od: 25.11.2009

sporočila: 219

23. mar 2014 14:21

bannanna natron dobiš v Muellerju :)

Sunny09

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

23. mar 2014 16:51

Drage moje, sicer nisem kemik (čeprav sem imela vedno simpatije do kemije), vendar je moje "kuharsko" znanje vedno ločevalo med dvema spojinama:

1. NaHCO3 - natrijev hidrogenkarbonat, jedilna soda, soda bikarbona; uporablja se kot rahljalno sredstvo v nekaterih receptih (sama je rada dam pol žličke v testo za mafine, ki ima kakšno kislo sestavino, npr. jogurt, lepše narastejo), je tudi sestavina pecilnega praška, včasih smo jo kakšno žličko raztopili v vodi in popili, ko nas je pekla zgaga (zdaj pravijo, da ni zdravo - farmacevtska industrija?); to je tisto, kar dobiš v večini samopostrežb v bližini pecilnega praška v vrečki ali okrogli belo-modri škatlici. Nemci temu po domače rečejo "Natron", Amerikanci pa "baking soda".

2. NaOH - natrijev hidroksid, soda, raztopljenemu v vodi smo včasih rekli "lug" in ga uporabljali npr. za ribanje lesenega poda v kuhinji (res moram biti že stara, da se spomnim še takih stvari iz otroštva), danes pa je sestavina raznih tekočin, s katerimi odmašujemo zamašene odtoke. Mislim, da se ta v manjši koncentraciji (4 %) uporablja pri pripravi peciva, ki mu v nemško govorečih deželah rečejo "Laugengebäck" (ali Laugenbretzen, Laugenstangerl, Laugenbrötchen - odvisno od oblike). Pri nas mu rečejo "bavarsko pecivo". Kopel v tem "lugu" pred pečenjem da pecivu bolj rjavo barvo in tipičen okus.

To pecivo mi je zelo všeč in si ga rada kupim, ko grem v Celovec. Vendar namakanje v lugu raje prepuščam poklicnim pekom. Ne vem pa, kako se obnese namakanje v raztopino sode bikarbone. Slikice pri Miglinem receptu so prave barve, nisem pa prepričana, da ima pecivo tisto hrustljavo skorjico in okus, ki sta meni všeč.

 

 



teta torta

Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 01.dec 2015 10:25

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. mar 2014 19:44

Pri sosedih se ga dobi v vsaki malo večji trgovini, od firme Kotanyi pri ostalih dišavnicah. 

Loni Makaroni

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

24. mar 2014 0:27

teta torta je napisal/a:

 Ne vem pa, kako se obnese namakanje v raztopino sode bikarbone. Slikice pri Miglinem receptu so prave barve, nisem pa prepričana, da ima pecivo tisto hrustljavo skorjico in okus, ki sta meni všeč.

 

 


teta torta

 

Miglini kruhki imajo čist ta prav okus in vonj. :) 

 

 

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti