Kodrolistni ohrovt

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

tema odprta - 1. okt 2008 8:07 | ogledi: 45.189 | odgovori: 24

Letos sem prvič posadila kodrolistni ohrovt, sedaj pa ne vem, kako naj ga skuham in kdaj ga sploh lahko "začnem" uporabljati. Namreč nekje sem prebrala, da je dober šele potem, ko ga dobi mraz. Mislim, da bi ga že lahko začela uporabljati, kaj pravite? Vem, da je neumno vprašanje, pa vendar... Prosim za vsako izkušnjo, nasvet, recept.

Hvala lepa!

mijam

neznan uporabnik

1. okt 2008 9:03

Kodrolistni ohrovt (na Primorskem brzote ali vrzote) je zelo priljubljena zelenjava. Pri nas doma ga imamo zelo radi in ga uporabljamo na različne načine: 1. Zelene zunanje liste (tudi ko še nima glave, so pa listi že kar veliki) obtrgamo in skuhamo, sesekljamo, dodamo krompir, fižol. čebulo, na koncu tudi veliko česna in skuhamo nekakšno mineštro (mislim, da je recept tudi na kulinariki in mislim, da ga je napisala Anamarija) Lahko pa za mineštro uporabimo tudi glavico. Nam je bolj všeč ta iz zunanjih listov. 2. Liste iz glave ohrovta oparimo in vanje zavijemo podobno mešanico mesa kot pri sarmi (tudi recept na kulinariki) 3. okrovtovo glavo skuhamo, nato sesekljamo. Na olju ali masti prepražimo malo čebule, na koncu dodamo še malo sesekljanega česna, da zadiši, dodamo še žličko moke in v to damo sesekljan ohrovt, dobro premešamo, solimo, popramo, če je presuho zalijemo z malo juhe ali vode. To jemo poleg praženega krompirja. 4. Ohrovtovo glavo narežemo na majhne kvadratke. Na masti ali na olju prepražimo čebulo, dodamo ohrovt in dobro premešamo, malo solimo (da lažje spusti vodo) in dušimo do mehkega, dodamo še malo strtega česna. Večkrat mešamo, ker se rado prismodi, če je potrebno dolijemo malo juhe ali vode, ker mora biti zadeva res precej dobro zdušena. Na koncu po potrebi še dosolimo in izdatno popramo. Jemo lahko zraven krompirja in pečenke, ali pa skuhamo domače krpice in zmešamo skupaj 5. Ohrovtovo glavo se skuha v slanem kropu, ohladi in prelije z oljem, kisom, doda naslekljan česen, poper in uporabi za tako zimsko solato To je le nekaj predlogov tako za prvo silo. Je pa to zelo uporabna zelenjava. Če imaš na vrtu že lepe glavice jih komot lahko že uporabljaš v kuhinji. Dobro se obnese tudi zamrzovanje blanširanega ohrovta (tako glave, kot tudi zunanjih listov), ki jih lahko uporabljamo potem celo leto. Je pa to zelenjava, ki lahko ostane na vrtu tudi ob prvih slanah in pravijo, da ima šele takrat pravi okus. l.p. tedi

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

1. okt 2008 10:00

Evo se bom prislinila kar na tole temo. LEtos sem poflancala brstični ohrovt, ki je sicer lepo zrastel in je krasen košat, samo brstičev - torej bistvenega ni. Sem in tja je v zavihku lista kaka na pol odprta glavica in to je to. ima pa cela rastlina lepe zelene liste in me zanima, ali kdo to uporablja za kuhanje? Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

lena70  

član od: 8.3.2008

sporočila: 61

1. okt 2008 10:34

Pri brstičnem ohrovtu bi morali nastati lepi okrogli plodovi. Če sem te prav razumela so ti šli v "cvet" in verjetno ne boš imela nič od vsega skupaj. Če pa so kolikor toliko čvrsti plodovi pa mislim, da jih lahko uporabiš v kakšni enolončnici. Lep dan, lena70

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

1. okt 2008 10:43

Tinca, po mojem lahko liste tvojega ohrovta prav tako uporabiš - podobno kot Dalmatinci rabijo svojo "rašo" . "Raša" je kapusnica, po rašči zelo podobna brstičnemu ohrovtu, le glavic ne dela, obirajo se samo listi. Najbolj pogosto se jo skuha skupaj s krompirjem in zabeli z oljčnim oljem in česnom (enako kot narediš blitvo s krompirjem)- nastane odlična priloga k ribam. Mijam, pa še recept za mineštro z vrzoti: http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=11116 Tedi ima prav, ohrovt (vrzote) je na Primorskem ena najbolj uporabljanih jesensko-zimskih vrst zelenjave. mamaF - Mojca

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

1. okt 2008 11:47

Brez problema uporabiš liste tako kot ti je napisala MamaF. Drugače pa jaz postajam že kar odvisna od zgornje mineštre. fresh

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

1. okt 2008 13:04

Mijam, bodi pozorna, kodrolistni ohrovt izredno rad dobi kaparja. Ko ga boš čistila, dobro poglej. lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. okt 2008 13:10

Lena70, niso plodovi, so zarodni brsti.

Sicer pa, mijam, če odščipneš vrhnje, mlade liste, pravzaprav rastni vršiček, tvojim ohrovtom, se bodo precej verjetno v prihodnjih tednih razvili tako težko pričakovani brsti na steblu. Poskusi, slabše ne more biti.

http://www.fe.uni-lj.si/zdravje/clanki/10-96.ht

rimljanka - zasebno mnenje

mijam  

član od: 22.8.2007

sporočila: 108

1. okt 2008 14:46

Zelo sem vesela vseh teh nasvetov. Marsikaj uporabnega . Tedi, hvala za vse koristno. Edino mislim, da kodrolistni ohrovt ne gre v glave, ampak ima samo liste, ampak to ne igra vloge, se lahko iz gornjih nasvetov kar nekaj uporabi. In ja, tudi sama sem posadila poskusno eno sadiko tudi brstičnega ohrovta, pa mi tako kot Tinca pravi, ne gre nič v glavce. V tistih brstih listi kar nekaj po svoje rastejo in ne gredo v glavce. Sem mislila, da je mogoče še prezgodaj in bo še šlo v glavce. Bom pa še vrh priščipnila, da bo mogoče potem kaj naredil. Mislite, da kodrolistni ohrovt ne morem pustiti čez zimo kar na vrtu?... glede na to, da pravijo da je to zelenjava za pozimi in da je še boljša, če ga dobi mraz. Hvala vsem, ki mi dajete napotke mijam

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

1. okt 2008 15:01

Ohrovt lahko brez problema pustiš pozimi zunaj. Če želiš, ga malo zaščiti pred najhujšim mrazom, drugače pa se obnese tudi brez zaščite. Tudi kadar režeš ohrovtove glave, lahko pustiš korenino in nekaj listov naokoli v zemlji. Kmalu bodo začeli odganjati majhni, nežni listi, ki so odlični hitro blanširani, začinjeni z dobrim olivnim oljem in česnom. fresh

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

1. okt 2008 15:14

Mijam, kodrolistni ohrovt ostane čez zimo zunaj, enako, kot brstični....saj tudi zelje, če je samo v listih, lepo prezimi. V glave namreč pride voda in rade segnijejo.

Sploh pa dobi pravi okus po slani, čeprav ga, letos ga iimam na vrtu, pa še enega z dolgimi, temno zelenimi listi, rahlo nagubanimi, na vrtu in mu pridno lomim liste.

Ta drugi s spiska je: http://semenarna.naveza.com/forum/viewtopic.php?f=2&t rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 01. okt 2008 15:15:48

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti