Nov način zaračunavanja porabljene električne energije

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

tema odprta - 1. okt 2008 5:31 | ogledi: 3.312 | odgovori: 43

Včeraj sem dobila cenik  od Elektro Gorenjska in nekaj o novem načinu obračunavanja električne energije.

 

http://www.elektro-gorenjska.si/resources/files/

 

Moram priznati, da ne razumem drugega kot to, da nam bodo elektriko podražili. Ne bodo sicer dvignili osnovne cene, ampak dodali nekaj tu, nekaj tam ...

Kar me je pa najbolj zbodlo je to, da nam bodo zaračunali celo stroške vodenja računa .

 

 

 

 

Cila

Temo je spremenil(a) Cila dne 01. okt 2008 05:40:30

Temo je spremenil(a) Cila dne 01. okt 2008 05:42:31

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

1. okt 2008 5:46

Hotli s(o)mo katitalizem, sedaj ga imamo. Počasi se bo treba pripravit :bodo nam začeli zaračunavat zrak za dihanje.

ežoj

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

1. okt 2008 7:39

Ja nekaj malega bodo podražili, zaračunali pa bodo vodenje računa in tudi papir za račun :)) Pa če si velik porabnik, ti še večjo porabo zaračunajo. Ne spomnim pa se, koliko kilovatnih ur je ta meja. Vsaj tako sem jaz razumela. LP smrkolina

KetyP  

član od: 30.8.2006

sporočila: 123

1. okt 2008 8:01

V bistvu so uvedli 2 nova dodatka... Prvi je za vodenje računa, drugi pa za porabo nad določeno mejo (mislim, da je ta 10 kilovatnih ur na dan). Torej, če porabite npr. 12 kilovatnih ur na dan, boste za prvih 10 plačali isto ceno kot dosedaj (brez dodatka), za nadaljni 2 pa osnovno ceno + dodatek (ta je pa 0,02 evra). Včeraj je bila kar dobra oddaja o tem na valu 202. Na Elektro Gorenjska ocenjujejo, da bo nekako 50% gospodinjstev še vedno plačevalo enak znesek kot dosedaj, ostali pa do 80% minimalno več in drugi še nekoliko več. Po njihovi razlagi so nov način obračunanja uvedli, ker se tudi oni soočajo z omejenimi količinami energije in skušajo s tem spodbudit rabo električne energije za "nujne" stvari (torej tam, kjer ni nadomestila - pralni stroj ipd.) in rabo alternativnih virov tam, kjer so možni (predvsem za ogrevanje ipd.). Tako so tudi določili to mejo - gospodinjstvo, ki ne uporablja elektrike za ogrevanje, naj ne bi preseglo tiste meje za dodatke. Takole približno :) Lp, Katja KetyP

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

1. okt 2008 8:37

No in kaj kmalu bomo tudi v trgovinah placevali izstavitev racuna. Torej bomo za poloznico in potem se tisti,ki poloznice placujejo na bankah ali postah,placevali skoraj 2evra. Fajn,a ne? Majdina

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. okt 2008 8:51

Ne vem kako je na Elektro Gorenjska, vem kako je na Elektro Ljubljana.

SVINJARIJA da je ni primere!!!

Podražitev bo od 4% do 32% in sicer glede na to, koliko porabiš. Tako da bodo kaznovali tiste, ki več porabijo. Sliši se lepo, ampak ni pošteno. Ker ne gledajo porabe NA OSEBO v gospodinstvu in ne gledajo na SKUPNO PORABO energije na objektu.

Torej zato ker imamo toplotno črpalko, ki velja za enega najbolj ekoloških načinov gretja (a seveda troši elektriko), smo v najvišjem razredu pa če sedimo v temi doma! Že sama črpalka porabi toliko, da nas vrže v najvišji razred. Se pač grejemo "na elektriko". Zdaj bomo pa kaznovani za to. In to ne le za gretje, tudi elektrike za to, da tole tipkam pri prižganem računalniku bom plačal 38% več. Zakaj že? Ali reka Sava tudi zaradunava glede na njeno izkoriščanje.

Sicer sem pa v debilni državi, ki je po mojem edina ki je v času ekološkega osveščanja po svetu ukinila subvencije na toplotne črpalke in uvedla subvencije na... naftne kotle. Pri nas je naftni lobi zgleda najmočnejši. Elektro bo pa pomagal, da bo človek le ostal vezan na plin in olje.

Se bom pozanimal če so drugi Elektro kaj drugačni v zvezi s tem (kar dvomim, verjetno so take razlike kot na različnih črpalkah) in se preklopil, kot je danes to mogoče.

Jernej - zasebno mnenje

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. okt 2008 9:11

Jernej, sem popolnoma enakega mnenja. Pri vas je velik potrošnik toplotba črpalka, pri nas pa je "problem" število članov v gospodinjstvu. Imamo vse aparate A ali A+ (se pravi, da so relativno varčni), porabe imamo bistveno več ponoči, kar je ugodno tako za nas, kot za Elektro (res je, da nam računajo manj, a ponoči ni drugih porabnikov, ki bi energijo porabili, skladiščit je ne morejo, ...), nas je pa veliko in veliko peremo, pomivamo, kuhamo. In vrgli so nas v isti koš z recimo vdovo, ki ima stare in potrošne aparate, a jih seveda manj troši ... JA, tako je na Elektro Lj! veverica

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. okt 2008 9:16

veverica je napisal/a:
Jernej, sem popolnoma enakega mnenja. Pri vas je velik potrošnik toplotba črpalka, pri nas pa je "problem" število članov v gospodinjstvu. Imamo vse aparate A ali A+ (se pravi, da so relativno varčni), porabe imamo bistveno več ponoči, kar je ugodno tako za nas, kot za Elektro (res je, da nam računajo manj, a ponoči ni drugih porabnikov, ki bi energijo porabili, skladiščit je ne morejo, ...), nas je pa veliko in veliko peremo, pomivamo, kuhamo. In vrgli so nas v isti koš z recimo vdovo, ki ima stare in potrošne aparate, a jih seveda manj troši ... JA, tako je na Elektro Lj! veverica

 

Seveda, število članov je isti problem Naš sosed ima tristanovanjsko hišo, v enem nadstropju živijo starši, v drugem en sin z družino in na vrhu prav tako. Hiša je varčna (relativno) bolj kot kakšna neizolirana stara bajta, a kaj ko 10 ljudi ima le en priključek In  bodo tudi v visokem razredu kjer je podražitev, če sem prav prebral (še zdaj težko verjamem) 32%!!! ZA VSO el. energijo, ne le za "presežek".

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

skorjpon  

član od: 25.7.2008

sporočila: 9

1. okt 2008 9:56

Mislim, da je to še SDS kriv. Ugotavljam, da so nam vzeli vse olajšave, kar je možno. Država rabi denar.Porabimo toliko denarja, kot prej cela Jugoslavija. Hočeš prišparati, pa te udarijo po žepu. Ne vem, kako je mogoče, da država dovoli tako povišanje cen elektrike?! Ali ste vedeli, da država ne dovoli, da bi se DVIGNILA cena m3, npr. "ljubljanske" VODE? Že par let je cena ista, vodovodi pa pokajo, ker ni denarja za obnovo. Slej ko prej se bo zgodila katastrofa kot v Bernardinu. Naj država omeji tudi cene elektrike, kot osnovne dobrine, brez katere ne moremo živeti. skorjpon

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

1. okt 2008 9:58

Jaz nič več ne razumem pri tej elektriki . Naša dnevna poraba je taka da pademo v 1. razred (do 6 kWh dnevne porabe)-Elektro Ljubljana. Kaj sedaj to pomeni? Faktor cene energije je pri tej porabi 1,0. Ali to pomeni da bomo plačevali tako kot do sedaj? Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. okt 2008 10:20

ksenjako je napisal/a:
Jaz nič več ne razumem pri tej elektriki . Naša dnevna poraba je taka da pademo v 1. razred (do 6 kWh dnevne porabe)-Elektro Ljubljana. Kaj sedaj to pomeni? Faktor cene energije je pri tej porabi 1,0. Ali to pomeni da bomo plačevali tako kot do sedaj? Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k
JA, srečneži Ste pa res varčni!!! KAko vam znese? Si prepričana, da si seštela višjo in nižjo tarifo? veverica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti