Nov način zaračunavanja porabljene električne energije

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. okt 2008 16:20

no, sej vsak razmišlja drugače, meni se zdi prav eno, nekomu drugemu kaj drugega. Hvalabogu za različnost.. vsaj ni dolgcajta bannanna

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

1. okt 2008 20:24

Nekoč so nas prepričevali,da je ogrevanje z električno energijo naj bolj varčno in okolju naj bolj prijazno, saj v zrak ne pošilja nevarne strupene izpuhe,kakor če si uporabljal premog. Danes nas prepričujejo spet obratno. Ta mali človek pa naj vedno znova in znova investira, najprej centralna na premog ,potem olje in plin,nato elektrika.V kaj nas bodo še prisilili in nam dokazovali kaj je boljše.Da sem velik porabnik elektrike je kriva tehnologija,ki vse iznajde,zakaj bi prala na roke,pometala če lahko sesam,se jokala ob čebuli in gledala v prazno,ko vse postorim,če si lahko privoščim ogled dobrega filma,sprehod po internetu,poslušanju dobre glasbe,ob tem pa si še privoščim kokice,ki mi jih ravno meče iz avtomata za pripravo kokoic. Sem se že sprijaznila,da bo glede na mojo porabo cena elektrike višja. Bogomira

Klingon  

član od: 22.9.2008

sporočila: 7

1. okt 2008 20:48

Dragi moji ... takole gre. Elektrika se bo res podražila in to ne glede kateri distributer vam jo dobavlja, a le za tiste ki porabijo več ... od 1.11.2008 bomo plačevali glede na povprečno dnevno porabo pri normalnem in polovičnem toku. Obračunava se povprečna dnevna poraba na gospodinjstvo in sicer po razredih: 1 razred - do 6kWh povprečno na dan - plačujete enako kot do sedaj 2 razred - nad 6-12kWh - množite faktor dnevne porabe z 1,1 3 razred - nad 12-18kWh - množite z 1,3 4 razred - nad 18-24kWh - množite z 1,5 5 razred - nad 24kWh - množite vašo dnevno porabo z 2 torej, preverite na položnici koliko je vaša dnevna poraba za normalen in poceni tok, vsako posebej množite z faktorjem, prištejte DDV in voila ! Pri nas porabimo kar veliko el. energije, kljub varčnim žarnicam, pranju, sušenju in pomivanju v pomivalcu po 22. uri, znese položnica okoli 60€ ... po novem sem zračunal, da bom plačeval okoli 65€ oziroma 9% več kot doslej. Pa prijeten tok, vam želim ... Qapla"

ATNES  

član od: 25.3.2008

sporočila: 198

1. okt 2008 21:42

Ojojoj,kakšna bo kaj naša položnica. Že sedaj je 90eur.Me pa res zanima kaj porabi toliko elektrike.Skoraj vse žarnice so varčne,ogrevamo se na trdo gorivo,je pa res da aparati niso "A",pozimi pa večkrat zalaufam tudi ele. radiator.Imamo enofazni tok in je za enkrat še vseeno v katerem času dneva uporabljam električne aparate,čeprav jih največ uporabljam ponoči.Me zanima kakšna bo razlika,saj nas bodo kmalu priključili na 3faznega. ATNES

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

1. okt 2008 21:56

rdkapica je napisal/a:
Meni se zdi uvedba razredov protiustavna. Ali se ne bo nihče pritožil, da smo neenakopravno obravnavani? Oseba, ki ima svoj priključek bo plačevala po nižji tarifi, kot oseba, ki porabi enako elektrike in ima skupni priključek z več osebami. To je zelo neenakopravno !!?? Ali si predstavljate, da bi šli na kavo in če bi naročil in plačal vsak svojo kavo, potem je kava npr. po 1 euro, če bi pa eden častil vse, pa bi bila kava po 1,2 eura? Ob tem bi te pa natakar prepričeval, da je bolj zdravo (in ekološko), če naročiš samo eno kavo. Ali je pri računu za elektriko kaj drugače? Ali pa, da bi bil prvi vrček piva cenejši, kot drugi!!! Saj to tudi zelo "zdravo" zveni, ali ne? Preveč piti ni zdravo in ob višji ceni se bo človek zamislil, ali bi spil še drugi vrček. Zelo logično !!??

Točno tako! In kot pravi Jernej, svinjarija brez primere! Namenjena izključno čimvečjemu kasiranju... Kdor je že zdaj porabil nad 24kW, bo pač težko svojo porabo razpolovil, da bi prišel v nižji razred. Prepričana sem, da je tako ponavadi tam, kjer ima več gospodinjstev isti priključek - npr. starši in odrasli otroci z družino v isti hiši, ali pa tam, kjer se grejejo na elektriko  (kar je v marsičem bolj ekološko kot premog, drva, itd.  Takrat pač ne moreš nič naredit, in torej bo Elektro brez problema kasiral dvojno ceno...

 

Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 01. okt 2008 21:58:56

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. okt 2008 23:02

Ne gre zato, da je TČ bolj ekološka, ker je na elektriko, TČ ima boljši izkoristek kot premog in olje in sicer zato, ker ima razmerje 1:4. Torej 5kW vložiš in dobiš 20kW. "Skrivnost" je v tem, da ti ostale kW da mati Zemlja s črpanjem vode iz zemlje in jemanjem njene toplote.

Torej ne glede na vse svinjarije pri Elektru je TČ kot gretje zelo ekonomična varianta. Seveda je treba pozabiti na vroče radiatorje, saj je tako narejena, da lahko vodo ogreje le na max 55 stopinj ne na 70 kot olje. Nujno je torej treba tudi, da je objekt toplotno izoliran.

In ne glede na trende, fizikalni izkoristek kaže v prid TČ, ne plinu ne olju.

Jernej - zasebno mnenje

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. okt 2008 23:26

Bogomira je napisal/a:
Da sem velik porabnik elektrike je kriva tehnologija,ki vse iznajde,zakaj bi prala na roke,pometala če lahko sesam,se jokala ob čebuli in gledala v prazno,ko vse postorim,če si lahko privoščim ogled dobrega filma,sprehod po internetu,poslušanju dobre glasbe,ob tem pa si še privoščim kokice,ki mi jih ravno meče iz avtomata za pripravo kokoic. Sem se že sprijaznila,da bo glede na mojo porabo cena elektrike višja. Bogomira
heh, eni se vseeno uspešno upiramo temu. In človek si vedno reče. i, kaj bom sam pazu, če pa ostali ne. To ja ni nobenga haska. Ma če bi vsak to reku tud papirja dans ne bi zbirali. Glede elektra: pač,našli so si izgovor za podražitev, čeprav je najbrž njihov namen večje pridobivanje denarja, ne pa ozaveščanje o manjši porabi. Ker ljudje so itak že tolk komot, da se od določenih aparatur itak nikol ne bodo ločli (js naprimer od računalnika) bannanna

barbyslo  

član od: 3.1.2008

sporočila: 165

2. okt 2008 8:21

Joj! Vse gre gor...Gledamo povsod, da bi nam konec meseca kaj malega ostalo. Za hude čase....pa ne gre . Elektrika se mi zdi že tako draga. Da plačaš na gospodinjstvo nad 50 eurov ( stanovanje), je preveč. Ogrevanje in voda 200 na mesec, telefoni in internet 40, dodatna zavarovanja 50..... pa še miljon enih stvari. 15 tega v mesecu dobiš plačo. Ko plačaš račune je skoraj nimaš več. Ostane ti nekaj malega za hrano, ki mora biti seveda zdrava in uravnotežena po možnosti brez adetivov. Ne smeš kaditi niti piti, redno se moraš ukvarjati s športom in živeti zdravo. V nasprotnem primeru te lahko doleti davek na nezdravo življenje. Kaj ti preostane? Doma sediš v temi ali greš na ulico, pod luč javne razsvetljave vzameš laptop, ki dela na baterijo, posadiš ga na kolena, da te greje. Ne kuhaš, ker imaš steklokeramično ploščo, ne gledaš tv-ja ker je program itak beden, ne bereš ker nimaš varčne žarnice, ne pereš ker nimaš varčnega stroja, ne likaš, ker je segrevanje pare potratno, ne umivaš se, ker je bojler prevelik potrošnik. Ugotoviš da je vse skupaj mizerno , da je bolje da odideš v službo in delaš. Tam vse račune plačuje drug. Čakaš spet 15 tega, plačilni dan, da se zgodba lahko ponovi. Imaš pa še eno možnost. Ko ti je vsega dovolj lahko izkoristiš plačano dodatno zdravstveno zavarovanje in obiščeš kliničnega psihologa. Če si dovolj vztrajen boš čez pol leta na vrsti in lahko se boš ob strokovni pomoči poglobil vase in odkril kje si zavozil svoje življenje. Lep dan! barbyslo

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

3. okt 2008 10:48

Zdej sem nekaj začela računati,imamo povprečno dnevno porabo višja tarifa-7,54kwh nižja tarifa-8,81kwh in zdej v Žurnalu piše da bo cena višja za vsakih 6 kwh,prvih 6 odjemalec dobi po doloćeni ceni,naslednjih 6 bo 10 odstotkov dražjih.... Od katere tarife bodo tistih prvih 6 kwh,zdi se mi da bi mogle 3 iz VT in 3 iz MT.? golubić

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

3. okt 2008 11:24

Golubić: višja + nižja tarifa = 16,35 kwh, torej spadate v 3 razred - nad 12-18kWh - množite z 1,3 posebej normalen in poceni tok in seštejte. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti