Nov način zaračunavanja porabljene električne energije

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

1. okt 2008 12:09

Vse skupaj je malo čudno. Najbolj grozno je pa to, da tako zakomplicirajo stvar da nihče več ne razume koliko bo plačal. Bomo videli ko bomo prejeli položnico. Upam, da nas ne bo kap . Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. okt 2008 12:22

Dnevna poraba, ki jo imamo na računih je povprečna dnevna poraba, ki je izračunana na podlagi letne porabe (po domače: letna poraba kWh/365 dni, posebej za višjo in nižjo tarifo). Vsaj tako je pri nas, ki ne sporočamo mesečno stanja števca in plačujemo pavšalno mesečno porabo, 1x letno pa je izvršen poračun. Pri tistih, ki sporočajo stanje števca pa nimam pojma kako gre... veverica

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

1. okt 2008 13:00

Meni se zdi uvedba razredov protiustavna. Ali se ne bo nihče pritožil, da smo neenakopravno obravnavani? Oseba, ki ima svoj priključek bo plačevala po nižji tarifi, kot oseba, ki porabi enako elektrike in ima skupni priključek z več osebami. To je zelo neenakopravno !!?? Ali si predstavljate, da bi šli na kavo in če bi naročil in plačal vsak svojo kavo, potem je kava npr. po 1 euro, če bi pa eden častil vse, pa bi bila kava po 1,2 eura? Ob tem bi te pa natakar prepričeval, da je bolj zdravo (in ekološko), če naročiš samo eno kavo. Ali je pri računu za elektriko kaj drugače? Ali pa, da bi bil prvi vrček piva cenejši, kot drugi!!! Saj to tudi zelo "zdravo" zveni, ali ne? Preveč piti ni zdravo in ob višji ceni se bo človek zamislil, ali bi spil še drugi vrček. Zelo logično !!??

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

1. okt 2008 13:07

ksenjako je napisal/a:
No vseeno ni tako grozno. Pademo v 2. razred (mislim da nebi smelo biti veliko dražje). Ali kdo ve kje se da dobiti cenik od 1. 11. kajti na njihovi strani je naslednji cenik: http://www.elektro-ljubljana.si/_services/docume in tu ni ne duha ne sluha o nižji in višji tarifi. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k
Ksenija, ravno v temu dokumentu imas cisto na zacetku ceno za VT (0.06821 Eur/kWh) in MT (0.03238 Eur/kWh). Ne vem ce sem sicer pravilno razumela vse skupaj (ni se mi dalo prevec poglabljat). Po novem bo cena elektricne energije izracunana iz povprecne porabe in faktorja ucinkovite rabe energije (to pa ni isto kot navedeni faktorji cene) Faktor ucinkovite rabe energije izracunajo po formuli, ki se nahaja v splosnih pogojih, tabela je pa spet posebej; vse troje pa na njihovi spletni strani: http://www.elektro-ljubljana.si/slo/Pogoji%20osk (ne najdem linka direktno na pdf datoteko.) Ce ima nekdo torej povprecno porabo 24 kWh na dan, potem je faktor ucinkovite rabe energije 1.22500 (kar pomeni cca 23% vec). No, kk racunu ja pa potem potrebno pristet se dodatne postavke (uporaba omrezij, trosarina, mesecno nadomestilo,....) Pri tistih ki mesecno sporocate stanje stevca bo enako, le da to storitev dodatno zaracunajo, razen ce se pisno obvezete: citiram: "Odjemalec lahko proti pla~ilu po ceniku, objavljenem na dobaviteljevi spletni strani, od 1. do 15. v mesecu dobavitelju sporo~i stanje števca na posameznem merilnem mestu in zahteva izreden obra~un elektri~ne energije. Na podlagi sporo~enega stanja bo dobavitelj odjemalcu zaklju~il obra~unsko obdobje in izstavil ra~un. V kolikor predhodni obra~un ni pla~an, dobavitelj sporo~enega stanja števca ne bo upošteval. Prav tako dobavitelj ne bo upošteval stanja števca, ki bo sporo~eno po zgoraj omenjenem roku. V kolikor se odjemalec pisno zaveže, da bo redno mese~no v terminskem roku sporo~al štev~na stanja preko odzivnika ali portala dobavitelja, je storitev izdelave obra~una elektri~ne energije zanj brezpla~na." Ne vem pa ce sem jaz to pravilno razumela. Ve zdaj kdo drug kaj vec? LP, R.

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

1. okt 2008 13:35

Mislim, da imaš prav, Rebecca. Sem šla še enkrat gledat njihov dopis in sem očitno vse skupaj preveč poenostavila. Upam, da bo tako, ker sem sicer prišakovalča kar 50% podražitev. Sedaj pa ne vem, ali je to sreča v nesreči ali obratno veverica

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. okt 2008 13:46

Mi stanje števca mesečno sporočamo ja glede na ogrevanje na elektriko je to edino smiselno in pravilno. In zdaj bo treba še za to da lahko sporočim stanje števca, plačati?

Jernej - zasebno mnenje

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. okt 2008 13:57

ne vem še sicer koliko bo to mene prizadelo, samo to, da za visoko porabo energije zaračunajo več se mi zdi edino pravilno!!!! ljudje porabimo preveč elektrike-- pač, trije računalniki ki cel dan laufajo, seveda je treba pomivat posodo na pomivalca, škoda rokic. sušit perilo s sušilcem tud če je zuni sonce, sekljat čebulo z mulitpraktikom, sesat op površinah ki jih sicer lahko pometeš..... no go bannanna Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 01. okt 2008 13:59:59

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. okt 2008 14:22

bannanna je napisal/a:
ne vem še sicer koliko bo to mene prizadelo, samo to, da za visoko porabo energije zaračunajo več se mi zdi edino pravilno!!!! ljudje porabimo preveč elektrike-- pač, trije računalniki ki cel dan laufajo, seveda je treba pomivat posodo na pomivalca, škoda rokic. sušit perilo s sušilcem tud če je zuni sonce, sekljat čebulo z mulitpraktikom, sesat op površinah ki jih sicer lahko pometeš..... no go bannanna Sporočilo je spremenil(a) bannanna dne 01. okt 2008 13:59:59

 

In le se ogrevaš s toplotno črpalko in kuriš 0 olja in 0 plina in 0 drv, se ti zdi da si res energetsko potraten če porabiš več elektrike?

 

Jernej - zasebno mnenje

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

1. okt 2008 15:18

glede na to na kak način se pri nas proizvaja elektrika ja, se mi zdi tud črpalka potratna. Ko, če, enkrat preidemo na elektriko, ki jo bodo proizvedle jedrske elektrarne in vetrnice pa še kaki alternativni viri energije, bo kul. Dokler pa ljubitelji ptic ne pustijo postavlat vetrnic, pa žal ne bo tako (ps: takim bi js vsem elektriko odklopla, sam je že za v drugo temo) bannanna

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

1. okt 2008 15:20

bannanna je napisal/a:
glede na to na kak način se pri nas proizvaja elektrika ja, se mi zdi tud črpalka potratna. Ko, če, enkrat preidemo na elektriko, ki jo bodo proizvedle jedrske elektrarne in vetrnice pa še kaki alternativni viri energije, bo kul. Dokler pa ljubitelji ptic ne pustijo postavlat vetrnic, pa žal ne bo tako (ps: takim bi js vsem elektriko odklopla, sam je že za v drugo temo) bannanna

 

Ok, če se ti zdi pa TČ s svojim izkoristkom in čistim virom energije, kar elektrika lahko je, potratna, potem pa nimam več komentarja. Verjetno je podobno razmišljal tudi Elektro. So pa ena redkih firm, kjer za več plačaš nesorazmerno več, ponavadi dobiš popust v takem primeru. Aja saj res, kaznovanje za nevarčneže.

Jernej - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti