Bratu bratu ? groza !!!

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

1. okt 2008 8:46

Nanizanke nisem skozi gledala, kar pa sem videla mi ni bilo všeč.

Tisti ljudje, ki vidijo original, mu kopija nikoli (ampak nikoli) ni všeč (zato se bom jaz bolj na stara leta odpravila v Louvre  ).

Zamislite si, da bi naši naredili "kopijo" Monthy Phyton.... To je enostavno nemogoče.

 

Pri marsikaterem igralcu me najbolj motijo nemogoče grimase, ki jih ustvarja... To velja tudi v primeru te nanizanke... Več efekta bi bilo, če bi marsikatero izpustili...

Grimase pač niso smešne in, če nekdo ne zna zadeve interpretirati na smešni način... Marsikateremu od njih bi najraje enostavno rekla: "Grow up!" (Odrasti že!) - kar je smešno otročičkom, ni nujno smešno odraslim.

Moja ocena (ki pa še ni dokončna, ker nisem nanizanke gledala od začetka do konca): zadeva je precej ponesrečena...

Kaj dosti več v naslednjih delih ne pričakujem. Upam, da bom zdržala do konca vsaj enega...

 

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

1. okt 2008 8:57

Serija je narejena po formatu kultne BBC-jeve Only fools and horses. Tisti, ki smo se krohotali na Only fools and horses (in zbirali tudi DVD-je), smo se krohotali tudi v ponedeljek zvečer. Liki zmedene Totter familije ki so pred trideset in več leti na Otoku poskušali na hitro stopiti v "bolji život", pa jim to nikoli ni uspelo, so seveda karikirani. Ampak tako močno pa tudi ne, da ne bi bili oddaljeni od resničnega življenja (sama sem poletja poznih sedemdesetih in zgodnjih osemdesetih preživljala na Otoku, ko je Maggie zapirala rudnike in se je to dogajalo z velikimi socialnimi poki in sem se na lastne oči prepričala, kako je vsak kraj imel ulice, v katerih so stanovali na hitro obubožani ljudje in tisti, ki jim "pač še nikoli ni nič uspelo"). In kakorkoli se zdijo Britanci lahko človeku malo hecni, imajo pa eno vrhunsko lastnost: od vsake stvari se zmorejo distancirati in se ji potem z malo distance tudi nasmejati. To je esenca famoznega britanskega humorja, najti v še tako brezvezni, v še tako žalostni in še ne vem kako bizarni situaciji tudi en košček smešnega, se prijeti na to in iti naprej. Te kvalitete je na našem prostoru sila malo. Brat bratu se mi zdi od vseh Đurićevih del še najbolj zrela. Malo se je emancipiral od svojega humorja, kjer je včasih (ali je bilo to delo scenaristične ekipe) na vsak način iskal en absurdni element, da bi vse skupaj delovalo komično. To pot mu ravno ni bilo treba iskati, ker je že vse štose preveril osnovni scenarist John Sullivan - ti štosi pa so že itak več kot trideset let kurantni. Nadgradnja v seriji je štajerski element. Nekako ni boljšega naglasa za tole kot štajerski, da ne rečem, da je tudi rahlo veliko poslovno-čudaških fint v resnici nastalo ravno na štajerskem koncu, skratka, realizem na kvadrat. Pa še tri generacije igralcev lahko pokažejo svoj komični talent. Ker razen Petra Ternovška, ki je lahko smisel za komiko pokazal v ekranizaciji Partljčevih del, drugi še niso imeli te sreče. Meni je Brat bratu ena boljših odločitev nacionalne televizije. Če gre moja naročnina za tole, ja, prosim, še. Aja, še nekaj, britanski original je nastal v produkciji britanske nacionalne televizije, glej prvi stavek tega zapisa. Zlasti bo srce plesalo, ko bodo nehali s produkcijo domačijskega šova, ki predpostavlja, da so ljudje nezahtevni do te mere, da orgazmirajo že ob ploskanju v ritmu polke....Uganili ste, Na zdravje je nekaj, kar je totalno odveč. Pa tudi bom nazarensko zadovoljna, ko bo enkrat imela nacionalka toliko denarja in resursov, da bo lahko delala sveže oddaje o naših kulturnikih, tako, da ji ne bo treba takrat, ko bo spet imel kdo okrogli rojstni dan (kot ga je imel Tone Pavček v ponedeljek), da ne bo treba ponavljati oddaj, ki so bile narejene leta 1995 (kar je bila prva oddaja o TP) in 2003 (kjer je Pavček interpretiral Pasternakovo poezijo, ki jo je prevedel). Pa da bodo imeli ljudje, ki bodo delali take oddaje, tudi kaj spodobnega oblečenega. Tisti debeli rdeči štumpfi, ki jih je imel Jani Virk v oddaji iz leta 1995 v kombinaciji z rjavimi čevlji in džinsom....me je naredilo malo bolno. In zahvaljujoč operaterju, ki nam je naredil digitalni paket, smo si lahko ogledali vse tri oddaje, ki so potekale istsočasno.... Hedonist, ko gledaš, uporabljaj malo širši objektiv, pa bo lepše, da ne rečem, bolj "hedonistično". Pa tisti klicaji so tudi odveč, a ne? Vendelina jr.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

1. okt 2008 10:09

Mislim, da mora gledalca v prvi fazi pritegniti igra, ki jo izvajajo igralci pred kamerami.

Scenarij je mogoče celo dober, kar pa mi ni uspelo ugotovit zaradi prve navedbe. Pa vendarle bi bilo boljše, če bi celotna serija bila bolj umeščena v naš prostor. Seveda je vprašanje, koliko to dopušča sama licenca, ki se jo odkupi.

Pa vendarle. Igra malega Slovenskega "Rodney"-ja je popolnoma brez energije; ni primerjave z Nicholasom Lyndhurstom, "Del-boy" oz. David Jason pa je itak liga za sebe in za to vlogo bi morali izbrati igralca, ki bi se bolj poglobil v samo vlogo.

Đuro je, po mojem mnenju, izbiral igralce bolj zaradi izgleda, kot pa igre.

Edini približek igri originalu bi lahko bil dedek... Ampak igra Petra Ternovška mi je že od nekdaj všeč in kolikor sem ga videla v tej vlogi, je enako dober.

Vrhunski scenariji pač zahtevajo vrhunsko igro. In če gre za odkup licence, se morajo tudi igralci približat igri licence.

 

barbra  

član od: 9.8.2002

sporočila: 355

1. okt 2008 10:25

Silva, saj Rodney mora biti brez energije, razumela sem, da je to mladenič, ki se še ni našel, mu je vse odveč, ves čas kritizira brata in obstoječe razmere, sam pa nič ne naredi, da bi se stvari izboljšale. Meni je bilo pa všeč. Čeprav sem z veseljem pričakovala prvi del, sem bila prvih par minut malo skeptična (Brane Šturbej pač ni moj najljubši igralec), potem mi je pa postalo všeč. Prav zanimivo je videti, da se da angleški humor prirediti tudi našim razmeram. Celo šturbej se mi je priljubil, sploh pa "Rodney". Edino za Ternovška še nisem prepričana, ampak pustimo času čas. Komaj čakam nadaljevanja. Barbra

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

1. okt 2008 10:35

"Originalni" Rodney ni brez energije, ne sklanja glave v nedogled, da mu obraza ne vidiš in vlači nog za sabo, kljub temu, da ima brezmejne probleme s starejšim bratom. Pač pa je človek, ki se smili sam sebi, kar naprej se pritožuje (kar je logično, glede na situacijo), vedno zelo omahuje in na koncu itak naredi, kot mu naroči Del-boy. Čar je ravno v tem upiranju (tu je energija) z vsemi štirimi, na koncu pa vendarle podleže prepričevanju brata.

V vsakem primeru si bom poskusila ogledat naslednji del v celoti in bom takrat še 1x napisala mnenje. Zaenkrat pa kolikor sem videla, sem si ustvarila takšno.

 

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

1. okt 2008 11:40

Vsak ima svoje poglede na serijo enim je všeč, drugim spet ne, enim pa se zdi povprečna, kar velja tudi zame. Da bi naredili oddajo, ki bi bila vsem všeč je ne bodo nikoli. Se spomnim, da so nekateri ob nedeljah zvečer komaj čakali Marija jaz pa ga nisem mogla niti videti, oddajo Na zdravje zelo rada pogleda in do zdaj mi je bila vedno všeč. Vsak ima svo okus in o okusih se pač ne razpravlja. Mato tolerancije z ene in z druge strani. reza

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

1. okt 2008 11:48

S tem program, kar se vrti na nacionalki so oni fenomenalni. lp, pinka

adalbert  

član od: 2.2.2008

sporočila: 285

1. okt 2008 11:54

Dragi Slovenci, kritike so vedno dobrodošle, resnično je da nekateri vse povprek skritizirajo. Mi smo tisti,ki smo spodbudili odgovorne, da so začeli tekmovati z komercionalno tv.Vpili smo da, nacionalka z našim denarjem nič dobrega ne naredi, nič zabavnega. Sedaj je zopet ogenj v strehi,da to ne paše na nacionalko,kam le da, gre naš denar itd. Bodite malo potrpežljivi in počakajte nadaljevanje. Meni so na nacionalki všeč,dokumentarne oddaje, ki so odlične,in izbira, posebno zadnje čase,filmov,ki so manogo kvalitetnejši od komercialne tv.Kar mi ni všeč ne gledam.

dandej  

član od: 13.2.2008

sporočila: 71

1. okt 2008 12:52

Meni je bilo kar zanimivo. Smejala sem se bolj temu, kako skušajo posnemati originalne like, kot pa sami zgodbi. Če ne bi prej gledala angleške, me verjetno ta sploh ne bi pritegnila. bobika

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. okt 2008 13:01

Cenjena Vendelina, za tvojo expertizo bi potreboval zares zeeeeelo širok objektiv, da bi mi "potegnil". Ja, v sedemdestih in osemdestih se je kar precej hodilo na Otok, vsak sicer z sojim namenom in vzgibom. Zagotovo nisi bila edina . Vsak po svoje smo doživljali tedanjo Anglijo, "gnili" kapitalizem, poslušali musko , skadili kak joint in si počasi ustvarjali svetovni nazor in okus v najširšem pomenu besede. Tudi kulturni. S temi vrednotami smo potem oblikovali svoje življenje ki ga živimo in dojemamo sedaj. Seveda pa smo vsemu skupaj dodali še nekaj izobrazbe, brez tega pač ne gre. In smo kar smo. Tudi službe imamo različne (mimogrede si ti na plačilni listi nacionalne televizije ?). Nekateri delamo v tovarnah, drugi v uradih tretji v medijih. Verjetno dopuščaš možnost, da se še kdo drug,ki ni z nacionalne televizije, spozna na televizijsko produkcijo, na režijo, na scenarije itd. Torej če te plačuje TV Slovenija je prav da jo hvališ in braniš. Tebe naredi bolno Jani Virk v deset in nekaj leta stari oddaji , ko je nosil rdeče štumfe, mene pa naredi bolnega, ko vidim da pride navaden prispevek za npr. dnevnik posnet ekipa 6 (šestih) ljudi. Kako nesmotrno trošenje denarja. Tako delo bi lahko z lahkoto opravila zgolj dva človeka. Potem pa bi ostal denar za frišne oddaje in še kaj več. Tako pa, dokler se bo paslo tako število ljudi na nacionalki potem ni upanja za boljše in bolj kvalitetno delo. Pa saj to verjetno ti boljše veš kot jaz. O Djurotu ne bi zgubljal besed o njem ima pač vsak svoje mnenje. Ti upaš , da bo sledil še kak podoben projekt , jaz upam obratno . V tem je razlika med nama. In prav je tako. Želim ti vse dobro . LP (si videla, znam pisati tudi brez klicajev ) hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti