Ali se držite recetrov

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

19. sep 2008 13:37

Če gre za nekaj, kar še nisem pekla ali kuhala, se prvič natanko držim recepta. V drugo pa nikdar, mi to ne gre od rok, vedno nekaj naredim po svoje: ali spremenim razmerja med količinami, dodam nekaj svojega, kaj izpustim, skratka improvizram.

 

Velikokrat mi je kak recept le dobrodošla ideja in potem že v prvem poskusu naredim neke čisto svoje izpeljanke.

 

Le pri pecivu natanko tehtam količine, seveda samo prvič, potem pa kar tako dodajam še nekaj po svoje. Ampak do tega sem prišla na podlagi izkušenj, ko sem se kot še zelo malda učila prvih korakov, sem tehtala skoraj na miligram, tako sem se bala tistih opozoril v knjigah - o natančnem tehtanju, sicer se bo vse sfižilo. Vraga se sfiži, vedno nekaj nastane...

 

Mamamia

mamamia

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

19. sep 2008 13:48

Jaz recepte pogledam zgolj za idejo. Generalno. Potem delam sama. Biskvite in podobno delam na pamet, piškote tudi, celo testo za torto, razen če ne želim nekaj točno določenega in da se ja ne bi sfižili zijam recept in tehtam. (če povem po pravici, SOVRAŽIM ven vlačit kuhinjsko tehtnico). lidka [sonce]

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

19. sep 2008 13:52

Veri je napisal/a:
Navadno zgleda tako: aha, tega nimam, bom pa dala to, aha, tega tudi ne, bom dala to,... A oni bi to kar tako? no, meni se zdi pa boljše tako... Vsake toliko pa probam kaj čisto po receptu, da širim obzorja. Veri
Tako nekako tudi jaz kuham ... pa je zmeraj super! Marna http://marna.moj-album.com/

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

19. sep 2008 14:34

Pa nikoli ne preberem recepta predno začnem kuhat, ampak je to vedno neka simultanka med ponvami, pripravo sestavin, mazanjem obročev za torto,... branjem parih receptov (saj če že imaš čas in voljo, se jih lotiš par naenkrat, a ne?;)... tak da na koncu navadno ugotovim, da sem prehitela nekaj ali pa naredila po svoje... in si rečem, da bom naslednjič prebrala recept prej;) Veri

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

19. sep 2008 14:58

[citat=--katka lopatka--]Joj tedi, si me pa našla , skoraj nikoli se ne držim recepta (no, razen za določene sladice, kot si že sama napisala), služijo mi le za generalno idejo. Zato imam tudi težave pri pisanju receptov na papir, ker nikoli ne vem točnih sestavin...pa ista jed je posledično zmeraj malo drugačna. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/[/citat]

Definitivno se podpišem... lp

peter

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

19. sep 2008 15:13

Jaz po receptu pečem sladice,ker večinoma ne dodajam drugih setstavin (no včasih,kaj zamnejam,pa sladkor konstantno spreminjam)...ostalo pa vse po svoje... Edino kar se ne morem odvaditi je to,da vedno tehtam sestavine.Nimam nikaršnega občutka za mero :( Roncolino

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. sep 2008 15:54

Gurenc, nečemu, kar je zelo podobno tvojemu postopku z rižem, se v zvezku moje babice reče Madžarska rižota. Moja babica je šla na tečaj kuhanja leta 1929, ko je bila na učiteljišču v Mariboru. In si je vse zapisovala v zvezek. V zvezke je zapisovala vse do svoje smrti 1983 - takrat jih je vzela moja mama, ki mi jih je potem pred leti predala. Vendelina jr.

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

19. sep 2008 21:26

Se podpišem pod oba verina posta. tulka

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

20. sep 2008 17:02

Pri peki peciv sem, kar se receptov tiče zelo dosledna. Ko kuham pa običajno prvič dokaj dosledna potem pa kar nekaj približno po občutku. patka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

20. sep 2008 17:32

Prvič se pri novem receptu vedno točno držim navodil. Že zato, ker hočem vedeti, kakšen  je okus originala.

Potem šele eksperimentiram, ponavadi odvisno od razpoložljivih sestavin.

 

Še nekaj: pri tem naslovu in še marsikaterem mi v oči bijejo tipkarske napake. Saj, vsak se zmoti, pa bi bilo vseeno lepo od avtorjev, če bi vsaj naslove, ki dalj časa ostajajo aktualni, naknadno popravili. Včasih pride ven kaj prav hecnega, pa tudi naslov "Ali se držite recetrov" ni ravno za petko.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti