Zakaj je skuta spustila vodo?

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

tema odprta - 18. sep 2008 9:26 | ogledi: 5.393 | odgovori: 13

Že večkrat sem delala skutine rezine, prvič se mi je zgodila grozna nesreča. Pečen in ohlajen skutin nadev prelila še s kislo smetano in dala v hladilnik. Drugo jutro, ko sem hotela narezat kocke, pa ... katastrofa. Po dnu se je cedila voda, krema ni bila kompaktna kot ponavadi, kar narazen je lezla. Nekaj vode sem odlila, pecivo za obiske ni bilo primerno, popoldan pa sem spet odlivala vodo. porabila sem isto skuto kot ponavadi (vipavsko), svežo, tudi jajca so bila sveža. Kaj za vraga se je zgodilo?

alibaba

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. sep 2008 9:47

"Grozna nesreča"?.....Figure of speach, upam. Kakšna je bila pa temperatura v hladilniku? Ker ponavadi, ko hočemo, da bi kaj zelo lepo skupaj stalo, damo hladilnik na nižjo temepraturo, potem pa mislimo, no zdaj je pa že okej, bomo dali na malo višje, je škoda elektrike.....in potem se pač zgodi neizogibno, anomalija vode deluje tudi v kuhinji....Gostota vodnih kapljic v smetani pri 4 stopinjah in gostosta vodnih kapljic v smetani pri 8 stopinjah.... pa se pecivo polula. Sicer pa, če človek ne dobi tistega, kar želi, dobi spoznanje in skratka, nikoli ni na nuli, vedno dobi nekaj več. Ti si dobila spoznanje in očiščen hladinlik, pa kaj hočeš še več? Pleme je pa namesto skute jedlo sadje za desert. Sadje je pa itak zdravo. In kje je problem? Jaz ga ne vidim. Vendelina jr.

bmirka  

član od: 9.6.2008

sporočila: 9

18. sep 2008 10:23

Vandelina jr, bi se človek včasih bolje počutil, če vaših odgovorov ne bi bral. Zajedljivo!!! bmirka

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

18. sep 2008 10:28

Ej Vandelina, ampak odgovorila mi pa nisi... Tvoje nasvete cenim, s tvojimi modrovanji se nemalokrat strinjam. Namesto z nesrečo, bi dogodek lahko poimenovala z razočaranjem. Ampak ker sem rezine pekla že kakšnih desetkrat in so mi vedno uspele, nisem razočarana, sprašujem se le, kaj za vraga se je zgodilo. Temperaturo v hladilniku imam že več let nastavljeno na 4 stopinje, tople reči prej ohladim na sobno temperaturo. Če prav razumem, se skuta polula kadar spreminjamo temperaturo? Žal nadomestej ni bilo sadje, ampak kupljena torta... ker je torta pač morala bit... ker taka je pač navada, sploh če so otroci zraven. Kaj čmo, ljudje smo pač takšni. alibaba

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. sep 2008 10:43

Si mogoče dala manjmastno skuto namesto polnomastne? Manjmastna večkrat spusti vodo, ker je tudi sicer iz večjega dela vode... Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. sep 2008 10:46

Vendy, problem je bil verjetno v tem, da je imela obiske popoldne, ki jim je hotela nekaj ponudit Pa v tem, da ne ve, zakaj se je to zgodilo, pa bi rada, da se ji ne bo še 1x. alibaba, če si delala skutne rezine s sadjem, si mogoče imela boj vodeno sadje (to je v tem času zelo mogoče, ker ni več naravno zorjeno kot poleti). Če imaš recept, ga pripni, pa bomo mogoče ugotovili cako. Veri

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

18. sep 2008 11:19

Alibaba, jaz se zgolj predpostavila, da se je voda (vodne kapljice) raztegnila na višji temperaturi. Je pač voda pri štirih stopinjah najbolj gosta pri nižji je redkejša (do nule), pri višjih pa tudi. In če se voda razteza, pote se to pozna na prostornini peciva in potem malo kapljice ven zlezejo. Sama imam hladilnik nastavljen na 7 stopinj in je čisto okej. Sem se pa v preteklosti malo igrala s temperaturami gor dol in sem imela tudi lužice po hrani. Vendelina jr.

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

18. sep 2008 12:19

Pripenjam recept: http://www.kulinarika.net/recept/sladice/Skutine_rezine Kot vidite je brez sadja. Vipavska skuta je res manj mastna, a pasirana in gosta. Vedno jo uporabljam. Žal pa niso bile kapljice vode, pač pa cela luža. Po moje sem kak dcl odlila z dna pekača.... (pečem v večlem pekaču, uporabim pa "ograjco" - zložljiv model, ki se uporablja tudi za kremšnite) Zgleda da je bilo res kaj v zraku (saj tudi letala kar naprej strmoglavljajo zadnje čase)... alibaba

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

18. sep 2008 14:09

Včasih pride skuta bolj mokra, že ko jo kupiš in najbrž je bilo to -to.Mislim, da nisi naredila nič narobe.

mizarka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

18. sep 2008 14:23

Vipavsko skuto dobiš manj mastno in polnomastno. Pri manj mastni se kdaj zgodi, da skuta izloči malo vode - to boš videla tudi če jo imaš nekaj časa zapakirano v hladilniku in ko jo odpreš, je na vrhu mala lužica sirotke. Polnomastna pa te vode nima in je tudi v pecivu nikoli ne spusti (vsaj meni je še ni). Je pa res, da kljub temu navadno uporabljam manj mastno (no, do zdaj sem, zdaj sem prešaltala na polnomastno zaradi tamale). Če imaš torej fensi obiske, daj rajši polnomastno, ker je veliko manj možnosti, da se to zgodi. Za sicer pa še naprej uporabljaj manjmastno in jo kvečjemu preventivno malo odcedi, predno jo uporabiš. Veri

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

18. sep 2008 16:23

Si mogoče skuto mešala s strojčkom, namesto s kuhalnico? To ji včasih škodi, pa se razdeli na tekočo in trdno maso.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti