Marmelada iz grozdja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. sep 2008 19:50

Tudi jaz uporabim izabelo, naredim pa žele. Zraven včasih dodam granatna jabolka, če še niso zrela (tako bo tudi letos) pa limonov sok.

Grozdne in jagode granatovca malo potlačim (s tlačilko za krompir) in jih  skupaj z  lovorjevim listom in zajemalko vina kuham kakšnih dvajset minut.

Potem maso preložim v platneno vrečko in jo čez noč obesim nad posodo.

Naslednji dan sok zavrem, dodam sladkor (750 g na liter soka), limonov sok in hitro kuham.

Vsakih nekaj minut preverim, če je žele že dovolj gost in ko je, ga prav hitro nalijem v vroče kozarce.

Rezultat je zelo aromatičen,  prozoren žele temnovijolične barve.    

nola

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

17. sep 2008 21:44

Nola, tole zveni pa super, bom poizkusila tudi jaz letos. Hvala za idejo. mamaF - Mojca

PIKA1  

član od: 25.10.2007

sporočila: 30

18. sep 2008 15:31

Tudi jaz sem delala marmelado, samo sem kuhala kake tri ure, ne vem kako se vam tako hitro zgosti. Kako uro sem cele jagode, potem sem spasirala in še in še kuhala. Je pa res, da sem dodala navaden sladkor. PIKA1

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

18. sep 2008 20:34

Da ne bom odpirala nove teme, sprasujem kar na tem forumu. Ali morda katera ve, kako se naredi sirup ali pa sok iz grozdja? Hvala za pomoc, ribica

ANTEJA  

član od: 10.10.2006

sporočila: 51

19. sep 2008 12:12

Ta vikend bom poskusila narediti marmelado iz muškata. Vam javim če mi uspe.

ANTEJA

ANTEJA  

član od: 10.10.2006

sporočila: 51

22. sep 2008 10:30

Naredila marmelado. Iz muškatnega grozdja je prišla zelo gosta, kar je mogoče posledica tega, da sem dala preveč sladkorja (na 1,5 grazdja - 1 kg sladkorja). Iz refoška pa se najprej ni želela zgostiti, dala pa sem tudi manj sladkorja. Na koncu sem jo še relativno redko dala v kozarce in se je zgostila, ko se je dobro ohladila.

ANTEJA

ursyy  

član od: 26.3.2009

sporočila: 635

8. sep 2011 22:59

Danes sem kuhala marmelado iz jurke, imela sem 3 litre tekočine (dobila sem jih tako, da sem kuhala grozdne jagode do vretja, nato pa spasirala skozi celilo). Ko se je tekočina malenkost ohladila sem dodala 3 vrečke gelfixa zmešanega s 6 žlicami sladkorja (trsni sladkor), nato sem tole mešala do vretja, ko je začelo vret sem dodala preostali sladkor (1,5 kg) in še mešala 3 minute. Marmelada je okusna, ampak je prišla preveč tekoča, kaj bi to bilo narobe?

...v nedeljo ponovim postopek in bi rada dobila bolj gostejšo marmelado, forumašice prosim pomagajte...

ursyy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. sep 2011 6:59

Ko segreješ do vrenja, kuhaj in mešaj, da izpari odvečna voda in bo posledično marmelada gostejša. Najprej dodaj skadkor, še malo kuhaj in mešaj, nato dodaj želirno sredstvo. Meni se zdi 3 vrečke zelo, zelo veliko, ne vem, če bi uporabila eno celo za to količino. Sem pristašica tega, da je treba najprej zgostoiti sadno kašo, potem je količina dodanega želirnega sredstva majhna. Mi ni všeč okus in konzistenca shranka, če ima preveč tega sredstva.

Na začetku na tako količino soka dodaj še sok 2 ali 3 limon, citronska kislina pomaga pri zgoščevanju s pektinom. Drugih zgoščevalnih sredstev (pektin je v gelfixu) sama ne uporabljam.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti