Smrekovi vršički

pikiicaaa  

član od: 4.11.2009

sporočila: 6

21. maj 2010 17:41

Jaz bi rada opozorila, kako se pravzaprav vršičke nabira-vsi samo govorite kako jih nabirate, nihče od vas pa ne ve kako se to dela.Prosim, da v bodoče to upoštevate, ker smreke so last kmetov ki morajo čakati skoraj 100 let da lahko smreko posekajo in imajo dohodek. Torej, vršičke nabiramo samo na tistih smrekah, ki jim kmetje še niso odstranili spodnjih vej (zato da ima smreka čim manj grč).Videla sem, kako eni nabirajo vršičke kar po celi smrekici in za tisto leto smreka ne bo nič zrasla.Torej naberemo samo na spodnjih vejah in gremo na drugo smrekico-JASNO, RAZUMELI. No zdaj pa povejte če je komu že kozarec v luft vrglo, ker ga je preveč zaprl in se je med fermentacijo nabralo prveč plina???? pikiicaaa

pikiicaaa  

član od: 4.11.2009

sporočila: 6

21. maj 2010 19:34

pa še nekaj bi rada predlagala, naslov teme SMREKOVI VRŠIČKI nikakr ne spada v forum OSTALE TEME, naj lastniki tega foruma malo premislijo kaj se v bistvu v tem forumu svetuje... Po eni strani je tole nasvet, po drugi je recept (eno plas sladkorja (ali medu) eno plast vršičkov, koliko časa se pripravlja (40 dni na soncu-na oknu) se precedi itd.... tudi druge teme so zelo pomešane in zmešane. Jernej bi si lahko ogledal kakšen drug forum, kjer je vse lepo popredalčkano tja in tam kamor paše. Pa brez zamere pikiicaaa

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

22. maj 2010 7:36

Pikiicaaa,

kakšen sirup si privošči, boš videla, da zna bit življenje sladko :)

jasna

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

22. maj 2010 7:38

Aja, pa še to - jaz kar domačo smreko friziram. Daj mi svetuj, pikiicaa, katerga kmeta naj za dovoljenje vprašam :)

jasna

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

22. maj 2010 8:14

pikiicaaa je napisal/a:
pa še nekaj bi rada predlagala, naslov teme SMREKOVI VRŠIČKI nikakr ne spada v forum OSTALE TEME, naj lastniki tega foruma malo premislijo kaj se v bistvu v tem forumu svetuje... Po eni strani je tole nasvet, po drugi je recept (eno plas sladkorja (ali medu) eno plast vršičkov, koliko časa se pripravlja (40 dni na soncu-na oknu) se precedi itd.... tudi druge teme so zelo pomešane in zmešane. Jernej bi si lahko ogledal kakšen drug forum, kjer je vse lepo popredalčkano tja in tam kamor paše. Pa brez zamere pikiicaaa
Končno smo našli nekoga, ki OBVLADA, samo, žal, ne vsega. Če imaš kaj povedati Jerneju (predvidevam, da misliš administratorja), potem bi, izkušena kot si, vedela, da se take reči urejajo z zasebnimi sporočili. Očitno tega na kakšnem drugem forumu ne počnejo, ker imajo pač drugače popredalčkano. Po mojem skromnem mnenju je do zdaj tale stran čisto dobro delovala brez tvojih pokroviteljskih nasvetov. In bo vnaprej tudi. Še o smrekah in vršičkih: res se lahko dela tudi škoda, se pa lahko to tudi na bolj kulturen način pove. Res je pa tudi, da se v Sloveniji stotine ali bolje, tisoče hektarjev obdelovalnih površin zarašča in tam bi bilo čez vse primerno, da bi smreke, ki se tam naseljujejo, odstranili. Z nabiranjem vršičkov vsaj malo zavremo razrast smrek. Mislim, da je nekaterim tule nekaj drugega v luft vrglo, ne kozarca z vršički. Vsaj meni nikoli ne zavrejo, tako pač ne pridemo do sirupa.

neznan uporabnik

22. maj 2010 9:22

No ja, v končni fazi ima punca prav. Ni treba glih vse uničit. Če se mi mudi, če se bliža tema ali dež, bi bilo tudi najbolj praktično, da tiste male smrekice kr ven populim, veje večjih odžagam, naložim v terenca in potem doma na vrtu v miru obiram vršičke. Tko al tko je Slovenija preveč zaraščena Se podobno dogaja (videla) pri rabutanju češenj, "nabiranju" zelenih orehov... japaja

pikiicaaa  

član od: 4.11.2009

sporočila: 6

22. maj 2010 13:52

če mački stopiš na rep seveda zamijavka.Zakaj bi pa lepše povedala kot sem, meni je čisto v redu, če pa ti v življenju vse v celofan zavijaš, ti pa ni pomoči. JAPAJA, jaz verjamem, da so tudi taki tipi, ki kar veje posekajo in male smrekice ven pulijo, verjamem da ste tudi taki-samo to niso heci. No saj kar se tiče gozda in uničevanja bi se dalo še kaj napisat.Npr. eni kar cele žaklje kostanjev naberejo, kot da je njihov gozd, niso zadovoljni npr. z 1-2 kilce, ne-mora nabrat kar cel žakelj. Vesta kako je, nekdo vam mora povedat kar vam gre.Ko pridete v gozd, ki ni vaš se lepo obnašajte, ne tacajte povsod, ne mečite smeti okoli, ne uničujte dreves , pa bomo prijatelji. pikiicaaa

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

22. maj 2010 14:38

Pikiicaaa, v katerem gozdu te pa lahko srečamo

rrr

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

22. maj 2010 15:02

pikiicaaa je napisal/a:
če mački stopiš na rep seveda zamijavka.Zakaj bi pa lepše povedala kot sem, meni je čisto v redu, če pa ti v življenju vse v celofan zavijaš, ti pa ni pomoči. pikiicaaa
ad1: če tole mijavkanje leti name, ti s svojo pripombo bolj stran ne bi mogla brcniti. ad2: ker se da tudi bolj kulturno, zato, veš. ps: jaz bi se tudi v lastnem gozdu enako vedel kot v tujem.

OleaSativa  

član od: 13.5.2010

sporočila: 44

23. maj 2010 11:45

frina je napisal/a:

Pri nas nismo nikoli delali tega sirupa. Iz dveh razlogov: nadomestili smo ga s sirupom iz suličastega trpotca, ki se zakolje v zemljo. Drugi razlog pa je upravičen strah pred besnim lastnikom smrek, ki jih skubimo in jim jemljemo letne podaljške. Zaradi škode.

Nisem prepričana, vendar se mi zdi, da sem slišala infomacijo, da je odtrgovanje smrekovih vršičkov nedovoljeno.

F r i n a
Zdravo Frina, tole je sicer z enoltnim zamikom, pa vseeno. Prvo in glavno pravilo "zeliščarstva" je, da s svojim početjem ne delamo škode. Torej v tem primeru nikoli ne nabiramo vršičkov iz malih smrekic, ampak že z odraslega iglavca. Niti ne oskubimo vej vseh vršičkov. Kar se ostalih zelišč tiče, je dobro vedeti kaj o načinu razmnoževanja rastlin. Če se ta razmnožuje s semeni, potem seveda ne poberemo vseh cvetov ali plodov. Če pa se razrašča s korenino ali preko stebla (maline, jagode,....) lahko cvetove in plodove brez slabe vesti poberemo. Enako velja za liste, ki so zaradi fotosinteze pomemben pridelovalec hrane za rastlino. Torej ne oskubimo vsega listja. Jaz pa v vsakem primeru vedno (če ne nabiram na svojem vrtu) pustim vsaj polovico od tistega kar nabiram. Nismo sami v naravi, in če kakšna jagoda črnega ribeza ali gloga ostane na drevesu, nam bodo zato še posebej hvaležne ptice. Lp, OleaSativa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti