Smrekovi vršički

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

18. sep 2008 7:48

Pri nas vedno, ko odlijemo sirup, Damo po 2 kozarca samih vršičkov v en kozarec , nalijemo žganje in zopet pustimo. Kar nekaj sirupa še ostane na iglicah vršičkov, pa še, če je kaj nestopljenega sladkora in nastane smrekovo žganje. Tega odrasli radi pozimi popijejmo, npr. v hribih, pri kidanju snega, če smo premočeni, ... skratka kot preventivo kadar smo izpostavljeni takim razmeram da se hitro prehladi. LENČA

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

18. sep 2008 7:53

Ta sirup se dela vedno spomladi. Jaz ga pripravljam ze vrsto let in sicer kot ga je moja mama. Nikakor se ne sme valjati po soncu vec kot je potrebno. Meni se vedno stopi ze po kakem tednu,ce je seveda soncno vreme.Ne nalagam pa debelih plasti. Ne cakam,da postanejo vrsicki ze popolnoma rjavi,ga precedim in to je to.... Majdina

neznan uporabnik

18. sep 2008 8:22

Ko se dela ta sirup morajo biti tudi vršički primerno sočni, če so večji in manj sočni, pa tudi če se nasuje preveč sladkorja med plasti se zelo težko stopi. Če pa se od spomladi do sedaj ni stopilo, sicer se to naredi najkasneje v 1 mesecu, se najbrž tudi sedaj ne bo to več zgodilo. Mogoče se splača poizkusiti zamlo še namočiti z žganjem in videti, če se bo stopilo, drugače pa mislim, da je potrebno počakati na nove vršičke spomladi in ponoviti vajo z nekaj korekcijami. tedi

arksi  

član od: 27.9.2007

sporočila: 24

18. sep 2008 8:53

Letos spomaladi sem zasledila, da namesto sladkorja lahko daš med.Sem upoštevala nasvet in je sirup res čudovit, le malo dražji pride, pa saj je za ZDRAVJE. LP Arksi arksi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. sep 2008 10:53

Zakaj pa ne na sonce, stara? Me vedno zanimajo razlogi.....

rimljanka - zasebno mnenje

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

18. sep 2008 12:47

Probal sem tud z medom. Vendar vršički priplavajo na vrh tako, da se slabo mešajo z medom. Lp prozman

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

18. sep 2008 14:00

Rimljanka, ne vem točno zakaj - samo tako je g. Kalan dejal.

Zapomnila sem si samo to - ne na sonce, vzrok sem preslišala (saj veš, bile smo same babe in smo vmes malo čvekale)stara

Sporočilo je spremenil(a) stara dne 18. sep 2008 14:04:19

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. sep 2008 14:50

stara, sem zato vprašala, ker nekako ne verjamem, če slišim, pa ni argumentov zraven. A so potem generacije naših prednic napak delale in nič o tem vedele? Me res zanima, kakšen je razlog (če sploh je).

rimljanka - zasebno mnenje

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

18. sep 2008 20:44

Nisem iz stroke, bila pa se zraven pri eni razpravi(možak dela na kmetijskem inštitutu v oddelku za genetiko), zato bom napisala bolj po domače ( rimljanka, ti me popravi, če bo potrebno)

 Seme sladkorne pese kemično obdelajo, da jo zaščitijo pred raznimi škodljivci in boleznijo, zato je pridelek 100 %, struktura pridelka pa je spremenjena in slabše topljiva. Tudi meni se zdaj že nekaj časa dogaja, da se sladkor na soncu (vršičke definitivno lahko imamo na soncu) ne stopi. Tudi, ko sem nato topila v vodi oz pečici, se ni obneslo. Zdaj za sirupe uporabljam samo trsni sladkor.

 

 

kobra 1

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

18. sep 2008 22:57

stara je napisal/a:

Mene pa so na zeliščarski kmetiji Kalan naučili, da se kozarec NE SME postaviti na direktno sonce, ampak samo na toplo mesto.

Sicer pa se ta sirup dela spomladi.

stara
Tudi mene. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti