Zakaj fižolu režemo konice

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

tema odprta - 14. sep 2008 17:57 | ogledi: 2.744 | odgovori: 26

Imam eno vprašanje. Nekateri me bodo spet označili za butastega, ampak bom reskiral. Za akja stročjemu fižolu porežemo konice predem ga kuhamo ? Včasih nekaj dela delamo zato, ker so tako delali že naši predniki, ne da bi pomislili zakaj je to potrebno. Torej ,če ima kdo razlago za to, me prva zanima. Predvsem računam na biologinje (npr. Rimljanka bi lahko kaj rekla okoli tega!) oz. kdor koli to ve. So špičke morda strupene ???

Lep pozdrav !

hedonist

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

14. sep 2008 18:05

Hedonist, to sem se tudi jaz že velikokrat spraševala, kaj dlje od tega pa nisem šla

rrr

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. sep 2008 18:07

Mene je tako naučila mama, njo pa njena mama, imaš prav. Se mi pa zdi, da so koničke nekoliko trše od ostalega dela stroka (strupene pa gotovo ne:) iin bi se to verjetno poznalo tudi pri kuhanem fižolu. Si pa tudi en čuk, zdaj se spomniš na stročji fižol, ko ga nimam več na vrtu, če bi še bil, bi ga takoj preizkusila skuhat s š*****mi vred (če mi seveda ne bi avtomatsko, iz navade "ratalo" porezat špičk hkrati s peclji) in bi poročala. Pa drugo leto. mamaF - Mojca

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

14. sep 2008 18:07

Ne vem, od kod ti ideja, da te ima kdo za butastega? Če se kdaj v kakšni temi kdo s teboj ne strinja oz. nima enakega stališča do zadeve, kot ti, še ne pomeni, da te ima za butastega. Malo več samozavesti pa je že treba imet (še posebno moški jo morajo imet, a ne?). V glavnem se vsi celo življenje učimo in trudimo z znanjem po svojih močeh oz. sposobnostih.

O fižolu pa pojma nimam, zakaj ga obrezujemo.

Ognjič

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

14. sep 2008 18:08

Pa res, zanimivo vprašanje. Jaz bi rekla, da jih režemo zato, ker so na koncu malo rjave, ampak nisem prepričana, da so res !

jasna

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. sep 2008 18:10

Evo, ker nisem lepo pravilno slovnično napisaka "s koničkami vred", je filter "mislil", da pišem kaj opolzkega, pa mi je zvezdice objavil . mamaF - Mojca

muffin  

član od: 17.10.2002

sporočila: 125

14. sep 2008 18:17

mamaF je napisal/a:
Si pa tudi en čuk, zdaj se spomniš na stročji fižol, ko ga nimam več na vrtu, če bi še bil, bi ga takoj preizkusila skuhat s š*****mi vred Evo, ker nisem lepo pravilno slovnično napisaka "s koničkami vred", je filter "mislil", da pišem kaj opolzkega, pa mi je zvezdice objavil . mamaF - Mojca
To kar je tebi računalnik naredil, moj malček nevede izgovori. V sezoni stročjega fižola je namreč velikokrat pomagal babici pri tem opravilu. In ker še ne zna izgovoriti skupaj črke š in p, je ves čas (in to na ves glas) govoril: "babi, molš p...e stlan odlezat." Hvala bogu da je konec sezone stročjega fižola :) muffin

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

14. sep 2008 18:28

Evo ,dilema je resna in upravičena. Draga Ognjič, sej jaz sem kar samozavesten ampak me je enkrat ena članica KulSLO nadrla, da "postavljam butasta vprašanja" iz česar sem sklepal da me ima za buteljna. Ja kaj pa naj bi drugega ! Hval vsem ,ki ste odgovorili -e , ampak jaz še vedno ne vem zakaj to počnemo. Za hec verjetno ne, sej ženske včasih pač niso imele časa, da bi se igrale z konicami strokov, mar ne ? Ali pa so to delo vzele za malo oddiha, sej je boljše rezat fižolčke kot pa plet na njivi . Če še kdo kaj o tem ve, naj napiše. Hvala, hvala ! Lp hedonist

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

14. sep 2008 18:31

Ko režeš koničko, hkrati še potegneš tisto vlakno po sredini stroka - to še posbej velja za starejši fižol, pri mladem pa najbrž res ne bi bilo treba rezati koničk. Ker se koničke drži pecelj, je laže odrezati konico, kot cukati ostanek peclja stran.

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

14. sep 2008 18:38

OK , Andrejka, mislim, da je ta razlaga precej logična. Torej z mojo teorijo, da je v konički fižola nek strup očitno ne bo nič !? LP hedonist

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

14. sep 2008 18:40

To sem se tudi jaz spraševala in na koncu pristala pri tem, da jih porežem zato, da kdo ne kritizira, da ne znam očistit stročjega fižola. Pri nas pa je še sezona.... matilda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti