Kremšnite

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

15. sep 2008 14:45

Ezoj:- ta prt se mi zdi pa nekam znan, pa ne da je iz Rusije?! Lp lucka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

15. sep 2008 15:04

Hedonist - evo recept za "kremšnite za telebane", ki ne more sfalit, kremšnite pa za vikat.  (dobila sem ga od tretješolke iz OŠ, so delali pri gospodinjskem pouku) Dodane so še moje opombe, ker moj EMŠO že predvideva pozabljivost

 

1 zavitek listnatega testa

5-6 jajc

6 žlic sladkorja

6 žlic gustina

1 l mleka

0,5 l sladke smetane ali šlag kremo (npr. trajna rastlinska smetana za stepanjeHulala..)

 

RUMENJAKE in SLADKOR mešaj z mešalnikom (v posodi najmanj 1 liter), da naraste.

Počasi primešaj GUSTIN. Ko je masa gladka narahlo vmešaj SNEG BELJAKOV.

 

Zavri MLEKO (v posodi najmanj 4 litre), počasi vlivaj maso in med mešanjem kuhaj 2 do 3 minute - da se masa lepo zgosti in strdi.

 

LISTNATO TESTO razvaljaj in ga na gosto prebodi z vilicami. Speci vsako plast posebej (na 200 ° C cca 15 min)  POZOR: med peko se testo skrči za približno 10-20 % - razen, če testo položimo  na dobro ovlaženo dno pekača. V  tem primeru se skrči minimalno.

 IZDELAVA:

V primerno velikem pekaču (moj je 35 x 20 cm)  položi na dno eno plast.(NASVET:če pekač uporabljaš tudi  za dr peko, ga obloži s foljo, da ne bo kakih priokusov) Vlij nanjo maso. Daj v hladilnik za 6 - 8 ur. Ko je hladna, daj nanjo trdo stepeno smetano in  po vrhu drugo plast testa. NASVET: To plast testa najprej z ostrim nožem  razreži na primerne kvadratke in jih šele potem naloži na vrh,  rezine potem  z lahkoto lepo razrežeš. 

Povrh posuj s sladkorno moko.

 

 

OPOMBE: če želite debelejši "beli" del, daste 0,75 dl smetane. Hulala je že oslajena, navadno smetano pa je treba dosladiti po okusu.

 

ZELO VAŽNO JE, DA SO POSODE, V KATERIH DELAMO, DOVOLJ  VELIKE, KER GRE SICER VSE  ČEZ !!!

 

Preizkušeno že velikokrat, sprobano na različnih ljudeh, vedno so jih dobesedno razgrabili.

 

PS: pa za božjo voljo, nikar vlečenega testa, listnato je tisto pravo!

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 15. sep 2008 15:06:43

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. sep 2008 15:44

mm jezik pregrizla, nič ni instant, je tako kot sem povedal, delano po receptu od Marinke, ki ga je dala Ognjič.

Drugač, jaz ponavadi uporabim testo iz Hoferja ( navito ) sedaj sem to imel v hladilniku, tole se zelo napihne, kljub prebadanju z vilico. Stroka vanile nisem uporabil ( tudi ga nimam ). Kremo sem kuhal po receptu le da nisem kuhal nad vodo ( ni se mi ljubilo ) sem kuhal v posodi eterna ( " ta črni " ) na minimumu indukcijskeg kuhalnika 5 min, po receptu bi mogel 10. Tudi nisem uporabil moko, imel sem ravno prav gustina pa sem to uporabil namesto moke. Uporabil sem eno smetano, zgornje testo prej narezal in pol po kremi naložil. Ni bilo nič v hladilniku le " na hladnem ".

Kobra, predaleč si, slabo kaže za preizkušanje, dokler ti prideš, bo že zmanjkalo, drugič bom mogel naredit od cele količine po receptu ( se prav ne spomnem, da bi prej to kdaj delal, tako, da nisem tudi sam vedel a bo ratalo ali ne ).

cila je gor napisala, da se testo pri peki skrči: tole moje se ni.

lucka,

ne vem od kod bi ti bil ta prt znan, ne ni iz Rusije, dobil sem ga kot darilo od ene članice KULSLO ( pa nikoli ne uganeš od katere ).

 

ežoj

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

15. sep 2008 16:04

Evo, branje vaših nasvetov mi je spet vrnilo nasmeh na obraz in voljo do življenja, pardon, kuhanja. Hvala vsem za kortistne nasvete, ta teden sicer ne bom imel časa, bom pa drugi teden zagotovo poskusil še enkrat. Ni hudič, da mi ne bi pri vseh vaših nasvetih uspelo. Še posebej hvala MamiF, Vendlini ,Žigolini,Cili,Ežoju ,...... Ima pa žena ta teden rojstni dan, tako da bom verjetno spekel neko torto , tako, simpl. Torte mi grejo bolj od rok. LP hedonist

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

15. sep 2008 20:18

Ežoj, kok so lepe tvoje kremšnite............

stana

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

15. sep 2008 20:34

Ežoj, a tiste luknjice v prtu so pa miške naredile? Atina

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

15. sep 2008 21:07

Ma ežoj... to je bil sam hec .

Moje so se čudno sesedale, pa sem ti samo malo (no ja malo več kot samo malo) fouš, za tak izgled kremšnit.

MM

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

15. sep 2008 23:05

ežoj je napisal/a:

ne vem od kod bi ti bil ta prt znan, ne ni iz Rusije, dobil sem ga kot darilo od ene članice KULSLO ( pa nikoli ne uganeš od katere ).

ežoj

dej mal pazi, da ne bojo deca (veza en drug forum v smislu "pegla vroča, guma pok" )

za kremšnite. Jaz tudi zgornjo plast še vročo razrežem na kvadratke in jih nato zložim na smetano.

Lepo prosim, ne zamerite mi ostali, ampak jaz moram ežoju povedat, da imajo tisto zelje v tegelcih tudi v Celju, v BTC-ju (je rekel moj koruznik, naj vendar pogledam, kako lepo paše v tegelc, velik lepš, kot v kastrolo, ga namreč po zeljčku kao glava boli...pa mu ponavad še kar aspirin dam zraven jedilnega pribora, ko je zelje na jedilniku).

Hedonist, držim pesti, da ti naslednja runda uspe, ti se samoi recepta drži, pa bo.

Ognjič

kozamurnik

sporočila: 2311

16. sep 2008 6:06

Mene pa zanima katera ja tako pridna,da zna narediti tak prt? To tehniko " vozlanja" se ne vidi pogosto pri nas. Ali je morda skrivnost? Bravo ezoj, super so kreme in prt,zaradi tebe in drugih duhovitih ljudi je prav lepo brskati po Kulinariki. kozamurnik

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

16. sep 2008 6:22

Ja stana in ostale: hvala, hvala, saj se meni ne zdijo nič kaj lepe, so na hitro narejene, pa se testo ni enakomerno speklo, razen tega se je testo zelo napihnilo pri peki in je bilo ene tri cm debeline, da sem ga pritisnil z drugim pekačem, da se mal sesede.

Pa hedonist: imaš tolk nasvetov, da se ti bo zmešalo, moj nasvet: ne se držat vseh nasvetov, zberi le ene in se jih drži, pa bo.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti