Podarim kristalčke za vodni kefir!

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

tema odprta - 8. sep 2008 14:49 | ogledi: 20.871 | odgovori: 20

Ker se mi kristalčki pridno množijo in bi jih bilo škoda vreči v smeti, jih z veseljem podarjam. Sem pa s Koroške.

lp Saša

daisyg  

član od: 27.2.2011

sporočila: 2

27. feb 2011 12:01

Hej hej!! Na vas se obračam z upanjem, da mi bo kdo od vas znal odgovoriti na vprašanja glede vodnega kefirja. Dobila sem kristalčke vodnega kefirja in si ga pripravljam že kakšna 2 tedna. Imam recept: 2l vode, 6 žlic kristalčkov kefirja, 1 limona, 2-3 žlice sladkorja in 2 suhi slivi ali figi. Kristalčke mi je podarila ena starejša gospa vendar jih je komaj za 2 žlici, ker mi je rekla da se tako ali tako potem precej razmnožijo. Sedaj pa nastopi problem. Po dveh tednih so se mi kristalčki začeli rjavkasto barvati, kljub temu da jih ob vsaki ponovni pripravi temeljito sperem pod tekočo hladno vodo. Kefir pustim zoreti 24 ur, vendar potem postane precej gost (take gostote kot olje). Baje da naj bi se kristalčki razmnožili že ob vsaki ponovni pripravi - ampak zakaj jih imam jaz po 2 tednih še vedno samo za 2 žlici??? Zanima me ali je normalno da precej počasi rastejo kristali in da se mi rjavkasto barvajo ter da je kefir že po 24 urah tako gost kot olje??? Najlepša hvala za vaš čas in odgovor!! Pa lep dan še naprej :) Marjetka daisyg

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

27. feb 2011 13:48

Ne, še zdaleč ni normalno. 

Zdravi kristalčki so po videzu podobni zdrobljenemu avtomobilskemu steklu - se pravi prozorno-belkasti.   Če postajajo rjavi, se bojim, da propadajo.  Rjavi so pri meni postali šele po več mesecih, ko sem jih testirala kako dolgo zdržijo.  Žal ne vem, če bi si ob pravilni negi še opomogli - podarila sem jih dalje z opozorilom seveda, da ne vem, kako se bodo obnašali.

Tudi tekočina mora biti redka in bistra - kot npr. bistri jabolčni sok.

Razlog, da se ne množijo je mogoče v premajhni količini sladkorja - na  receptu, ki sem ga dobila,  piše: 4 - 6 žlic.

Za primerjavo ga kopiram tule spodaj

2-litrska steklena posoda s pokrovom (plastičnim ali steklenim – če je kovinski, daj vmes polietilensko folijo)

6 žlic kefirja   (jedilne žlice)

4 – 6 žlic sladkorja

1-2 suhi smokvi

1 srednje velika limona

 

-Kefir najprej dobro operi pod tekočo mrzlo vodo,

-vsuj v stekleno posodo

-dodaj sladkor, oprane suhe smokve in na dve polovici prerezano oprano limono.

-Dobro premešaj in pokrij s pokrovom.

 

Čas fermentacije je 2 do največ 3 dni. Vsakih 24 ur vsebino dobro premešamo.

 

Ko dobiš željeno fermentacijo, stisni vanjo limono (preko cedila, da ne bo treba iz zrnc prebirati limoninih pešk in ostankov!!!), odstrani smokve in vsebino precedi v posodo za pitje (vrč, steklenica)

 

Kefir zopet stresi v cedilo, ga splakni pod tekočo vodo in ponovi gornji postopek.

 

Po vsakem postopku se kefirjeva zrnca pomnožijo za približno 2 žlici. Če odvečnega kefirja ne rabiš, ga nekaj dni lahko shraniš v oslajeni vodi v hladilniku. 

OPOZORILO: kefir naj pride v stik le s stekleno in plastično posodo. (No, saj preživi tudi ob kovini ali lončenini, vendar bi znalo priti do izločanja škodljivih snovi iz kovine, lončene glazure in podobno). Odvečnih zrnc ne spuščajte v odtoke, ker je možno, da bi jih zrnca zamašila.

 

 



Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 27. 2011 13:52

daisyg  

član od: 27.2.2011

sporočila: 2

28. feb 2011 12:57

Živijo! Moram povedati, da z kefirjem ravnam previdno, ker bi res rada da se mi razmnoži. Kozarec v katerem kefir zori je steklen, žlico in cedilo uporabljam plastično. Zrnca sem spirala pod tekočo vodo, vendar sem na spletu potem zasledila, da se klorirana voda naj ne bi pri pripravi kefirja uporabljala, češ da klor v vodi uniči bakterijsko kulturo v kefirju. Takrat sem potem urgentno tekla v trgovino po naravno izvirsko vodo in sedaj že kakšne 4 dni pripravljam na kupljeni vodi. Kristalčki so sedaj postali spet beli in malce prozorni. Sedaj kefirju dodajam samo sladkor in limono, nič več slive. Ali je možno, da so kristalčki postali rjavkasti od slive? Tekočina zdaj ni več tako gosta (sluzasta), bistra pa tudi ne. Upam samo, da mi res ne bojo kristalčki propadli, ker sem si jih res zelo želela in tudi dobila sem jih težko. Hvala za odgovor in nasvete....bom poskusila dodati malo več sladkorja (če imam 2 žlici kristalčkov jim bom zdaj dodala 2 žlici sladkorja)...pa upam da preživijo :)) Lep dan še naprej! daisyg

milanlo  

član od: 31.8.2010

sporočila: 5

22. mar 2011 4:14

Basti je napisal/a:

Ker se mi kristalčki pridno množijo in bi jih bilo škoda vreči v smeti, jih z veseljem podarjam. Sem pa s Koroške.



lp Saša
Imate še kaj kristalčkov za vodni kefir ? GSM 041 523 730 - Milan milanlo

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

1. maj 2011 23:09

Živjo

Če bo mogoče kdo imel kaj zrnc viška se toplo toplo priporačam tudi jaz

 

 

daja17

boris1970  

član od: 17.6.2011

sporočila: 2

17. jun 2011 15:58

Zdravo

Tudi jaz bi imel kristale za vodni kefir,prosim.

Boris-031 634 538

boris1970

shauna  

član od: 21.7.2011

sporočila: 6

21. jul 2011 7:02

Podarim kristalčke kefirja,sem iz Vranskega

 

lp

shauna

daja17  

član od: 11.8.2009

sporočila: 46

7. avg 2011 20:36

Šeenkrat hvala Shauni za kristalčke. No sedaj jih imam pa tudi jaz že viška če jih kdo rabi?

 

daja17

lkrizancic  

član od: 11.8.2011

sporočila: 1

11. avg 2011 8:30

Podarim kristalčke za vodni kefir.

 Sem iz Maribora.

Tel 031 256 586

lkrizancic

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti