Sestavine

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

tema odprta - 7. sep 2008 21:09 | ogledi: 2.632 | odgovori: 25

Kakšen teden nazaj mi je prišel v roke en pomarančni sok. Ko sem prebrala sestavine soka me je skoraj kap. Mislim, da mi ni potrebno omenjati, da je šel sok direktno v lijak (mogoče ga je sproti vsaj malo spucal ), flaša pa v reciklažo. Listek sem si pa shranila, samo zato, da tole delim s širnim svetom.

-- če kdo ne vidi kaj piše, ali se mi ne da odpirat slike:

Sestavine:

voda, kislina (citronska kislina), barvili (Tartrazin, sončni rumeno), aroma, konzervansa (Na-benzonat, K-sorbat), sladila: ciklamat, saharin, aspartam (vsebuje vir fenilalanina), K-acesulfam.

Ob tem se vprašam, če je najcenejši sok res vreden svoje cene.

Pa vi? Tudi kdaj berete čemu vsemu pustite, da pride v vaše telo

Urša

Temo je spremenil(a) urssa dne 07. sep 2008 21:11:17

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

7. sep 2008 21:28

Mogoče je pa ta narejen za alergike na agrume magnolija

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

7. sep 2008 22:08

Jaz pa ne razumem najbolje, zakaj razburjanje. Saj lepo piše:"Pijača z okusom pomaranče, s sladili, brez energijske vrednosti". Torej veš kaj kupuješ. Nikjer ne piše: "Pomarančni sok". Issi

urssa  

član od: 25.12.2005

sporočila: 380

8. sep 2008 0:34

Popolnoma res, da nikjer ne piše pomarančni sok in tudi ni poanta v tem. Grozno pa je, ko bereš sestavine, pa sta edini sestavini ki ju poznaš iz domače kuhinje voda in citronska kislina. Praktično v tem soku ni ene naravne sestavine! Malce obupno je tudi, ko pomisliš, da je tole sok nižjega cenovnega razreda in da ga ljudje kupujejo ravno zaradi nizke cene, ne da bi sploh prebrali kaj zadeva vsebuje. Tole sem objavila predvsem zato, da opozorim na to, da je pametno brati kaj zadeva, ki jo kupujete vsebuje, in da včasih še tako nizka cena ne sme biti vzrok za nakup (še posebej ne sokov, očitno). Urša

PISTACIJA  

član od: 7.1.2007

sporočila: 105

8. sep 2008 7:46

Meni gre kar na bruhanje, ko preberem sestavine raznih napitkov. Pa ne, da se ustrašim vsakega E-ja, ampak že po okusu vem, da pijača ni OK. Prvi podatek mi je % sadnega deleža. Še pomembneje pa mi je, da ni umetnih sladil, vsaj ne v prvi vrsti. Na mizah pa se znajde marsikaj. Sama raje pijem navadno vodo, če pa kupim sok, kupim pa SOK, najraje Fructal ali pa Bravo. Saj ne, da v teh dveh tudi ni marsikaj noter, vseeno pa so neprimerno boljši od raznih ACE-jev, Mercator napitkov, Lidlovih sokov in da ne omenjam nekoč v Hardi-ju kupljen Tukan. In tistih nekaj centov razlike v ceni? Ti zvarki konec koncev niti niso tako poceni, kot se zdi, zasluži predvsem trgovina, jaz pa jim mirno odložim nazaj na polico. In če sem kje na obisku, raje spijem navadno vodo, če vidim, da so postavili kaj čudnega na mizo. V družini nismo finančno ravno zmogljivi, ampak če kupim, kupim dobro. Najhuje je, ko take stvari kupujejo tisti, ki si potem privoščijo nevemkake počitnice ...Pistacija. PISTACIJA

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

8. sep 2008 9:04

Jaz pa bom tako rekla: ljudje nimajo denarja da bi kupovali Fructalove sokove. Tudi ni res, da je to le nekaj centov razlike. Mislim, da se cene kar veliko razlikujejo. Tako da tudi mi kupimo najcenejši sok in velikokrat ne preberem kaj piše pod sestavinami. Ko enkrat začneš brati sestavine vseh mogočih stvari te lahko samo kap. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. sep 2008 9:20

Eno vprašanje - ali ste tako načelne pri vseh produktih ali zgolj pri nekaterih? Ker če bi tole križali s kakšno diskusijo o tem, kako se barva cukrmasa (tičino)...in gledali, kdo vse tam sodeluje in tudi uporablja barvila in sladkor....skratka ni samo tale okus po pomaranči takšen džank.... Vendelina jr.

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

8. sep 2008 9:25

PISTACIJA je napisal/a:
Najhuje je, ko take stvari kupujejo tisti, ki si potem privoščijo nevemkake počitnice PISTACIJA
Zakaj pa? Ne vidim nobene povezave s počitnicami in nakupovanjem "soka". Lahko je njim dober tak, pa še niso prebrali sestavin, ali pa so jih prebrali in jih ne moti, da ni naraven. Je pa res kar velika razlika med cenami fruktalovega soka in npr. merkatorjevih sokov. Na žalost moram varčevati pri nakupih in vedno izberem cenejši - merkatorjev sok (razen ko je fruktalov v kakšni dobri akciji). Tudi deklaracijo preberem in se mi na merkatorjevih sokovih niti ne zdi problematična. matilda

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

8. sep 2008 9:34

Vendelina jr. je napisal/a:
Eno vprašanje - ali ste tako načelne pri vseh produktih ali zgolj pri nekaterih? Ker če bi tole križali s kakšno diskusijo o tem, kako se barva cukrmasa (tičino)...in gledali, kdo vse tam sodeluje in tudi uporablja barvila in sladkor....skratka ni samo tale okus po pomaranči takšen džank.... Vendelina jr.
Res je. Večina pozablja, da so umetna barvila in arome tudi v sladkarijah, ki jih veselo dajemo našim otrokom, kupljenih tortnih dekoracijah (npr. mrvice), pecivu, sladoledu, jogurtih - posebej v dietnih, kjer so še razna sladila, pa aspartam, ki naj bi bil rakotvorna sestavina je v žvečilkah (ali ste pomislili kdaj na to, ko ste kupili orbit)... Kaj pa mleto meso v hladilniku, ste kdaj prebrali deklaracijo? Tudi ta vsebuje askorbinsko kislino in na-benzonat. Pa razne salame? matilda

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. sep 2008 9:43

 

 

 

A ste morda poskusile " Briško belo " Goriških brd? Nobenega E-ja, nobenih ciklamatov, za vsakdanjo žejo je " ta boljše "

ežoj

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

8. sep 2008 9:49

Jaz pa mislim, da se je v sodobnem načinu življenja, ko redko kdo SAM doma pripravlja sokove, marmelade, salame itd. SKORAJ NEMOGOČE izogniti aditivom, kot so umetna barvila, sladila in podobno. Menim, da je vsekakor pametno preveriti deklaracije na kupljenih izdelkih, še bolj pomembno se mi zdi, da pazimo na KOLIČINO zaužitega živila, ki take stvari vsebuje. Za gašenje žeje je še vedno najbolj zdrava navadna voda, sok (pa naj bo Fructalov ali kateri drugi) pa naj bo na mizi občasno. Konec koncev je kozarec soka, da o gaziranih pijačah sploh ne govorim, za npr. otroka po energijski vrednosti že cela malica! Zdaj pa si predstavljamo, da spijemo 1-2 litra take pjače dnevno....pa smo hitro pri dietah... Če bomo pili dovolj navadne vode, bo to še zmeraj ceneje od najcenejših sokov s trgovine! Pa še na dodatke nam ne bo treba paziti! Za "gušto" pa si naredimo domačo limonado ali oranžado - s katerim koli kupljenim sokom ni primerjave. mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti