Izdelava jabolčnega kisa

katra55  

član od: 10.7.2007

sporočila: 198

5. sep 2008 21:13

Etanol proizvajajo kvasovke v anaerobnih(brez kisika) pogojih, ta etanol pa v aerobnih pogojih(s kisikom) bakterije oksidirajo v ocetno kislino. Se pravi, da mora najprej v moštu iz sladkorja nastati etanol, iz tega etanola pa potem nastane ocetna kislina, ki da kisu značilen okus. Da pa bi iz vode nastal kis pa je nemogoče. katra55

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

5. sep 2008 21:27

prozman je napisal/a:
Isto kot Rolada,samo brez sladkorja.Tisto z dolivanjem vode pa po določenem času ni to več kis ampak "kisla voda". LP prozman
Ja, če jabolka samo namakaš, je res, kar praviš, pri soku pa to ne drži. Pri sosedih imajo tak kis že leta in je odličen. lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

5. sep 2008 21:28

hedonist je napisal/a:
Ampak v čem je štos,da iz vode nastane kis, to mi naj kdo razloži. Lesnik pravi,da gre to v nedogled, kaj to pomeni- eno leto, dve , pet deset ? Če je to to, potem ne bi delovala nobena kisarna saj bi si to lahko vsak sam delal doma. No zdaj me pa res tole zanima, bom probal z manjšo količino. LP hedonist
Iz vode ne more nastat kis, iz soka ali iz namočenih zmečkanih jabolk pa. Ena osnova pa mora bit, ne? lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

5. sep 2008 21:29

Aja, še odgovor, zakaj so kisarne...... zakaj so pa pol pekarne? Saj kruh si vsak zna doma spečt, ne? lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

7. sep 2008 19:45

OK, samo če jabolčni sok, ki je primarna osnova za nastanek kisa kot pravi neko daljše obdobje zalivaš z vodo se ja razredči do te mere, da nima več energije in osnovnih kvasovk za kisanje. To mi ni jasno. Verjetno se vsaka stvar z razredčenjem v nedogled tako oslabi, da ni več to,kar je bila.Ker če ne je to čudež, je neke vrste biološki pepertum-mobile , mara ne !? LP hedonist

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

7. sep 2008 20:03

Ma no, jaz nisem kemik, govorim pa iz izkušenj. Lahko pa probaš sam, reskiraj nekaj litrov sveže stisnjenega jabolčnega soka, daj ga v plastično posodo in čakaj nekaj tednov. Ko se pa skisa, pa odvzemi nekaj kisa in dolij enako količino vode (pa ne zdaj odvzet preveč, kaj vem, 5%), pa ponavljaj vsakih nekaj tednov, dokler bo šlo. Pri nas gre tako že kar nekaj let. lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. sep 2008 21:14

Ne se hecat, nobenega biološkega prereptum mobila ni tu.

Lesnik, ne boš me prepričala, da ste v nekaj letih samo vodo dodajali, porabili recimo 20 litrov vode, ki ste jo dodali namesto 20 l porabljenega kisa. Štartali ste pa recimo s 5 litri jabolčnega soka. To bi bilo blizu čudeža, ko je Kristus nahranil množico ljudi..... je hedonist čisto dobro razložil, da bi zmanjkalo energije (sladkora ali kasneje alkohola).

Kvasovke z nastankom kisa nimajo nič. One so tiste, ki "naredijo" vino, ocetno kiislinske bakterije pa iz njega kis. prve v okolju brez kisika, druge z njim.

 

rimljanka - zasebno mnenje

Hobotka  

član od: 2.11.2004

sporočila: 274

7. sep 2008 21:32

Če se jaz dobro spomnim, moj oče je tudi delal kis iz jabolčnega soka, kis smo porabljali in ko je bil mesec v mladem je oče kis vedno zalival z vodo in sicer zato, ker je kis ki je ostajal v posodi oziroma sodu postajal vedno močnejši -vedno bolj kisel in da je zmanjšal njegovo kislost in hkrati količinsko ohranjal kis je to zalival z vodo in tako kot je bilo že rečeno je trajalo leta in leta Hobotka

prozman  

član od: 17.7.2008

sporočila: 77

8. sep 2008 7:44

Jaz pa vseeno mislim,da če preveč dodajaš vode to ni več tisti zdravi kis. LP prozman

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

8. sep 2008 8:17

Pri nas kisa nikdar ne dolivamo z vodo. Tudi jaz mislim, da potem to ni več originalni domači jabolčni kis. lp rolada

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti