Molji

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

5. sep 2008 6:09

Katka lopatka - men se je čist lepo prileplo (upam da bo šlo rado dol) ni blo potrebe po dodatnem leplenju. zima13

Stentor  

član od: 19.1.2008

sporočila: 84

5. sep 2008 9:32

Tudi moja mami uporablja te lističe in je super zadovoljna. Lističi delujejo tako, da oddajajo določen vonj, ki privlači zgolj moške molje, ki se nato prilepijo. Zato naj bi šlo za nekoliko bolj dolgoročno rešitev, ki "kastrira" kolonijo moljev, saj odstrani vse moške molje in onemogoči nadaljnje razmnoževanje. Drugače pa bi rada opozorila na to, da molji pogosto pridejo v gospodinjstvo skupaj s hrano, ne samo "od zunaj". Predstavljajte si npr. skladišče, kjer hranijo moko, preden jo pošljejo po trgovinah. Raj za molje! Sigurno se kak jajček ali dva znajdeta tudi na drugi strani papirnatega škrniclja. Prijateljica je enkrat popolnoma popenila zaradi moljev in je popolnoma vse zmetala iz omar v smeti. Vse: hrano, prazno embalažo, res vse. Lotila se je tudi temeljitega čiščenja. Potem je kupila neke sila drage plastične škatle tipa tupperware in vsa živila, kjer se ponavadi srečajo molji, hranila tam notri (tudi čajne vrečke, arašide, ovsene kosmiče, orehe ipd). Po dveh mesecih so po škatlah (pazi, notri) od moke in čokolinota spet veselo letali molji. Pa ni kolegica nobenega suhega okrasja prinesla v kuhinjo ali kaj takega. Tudi če bi bili molji še od prejšnjič - kako bi pa prišli v škatle, ki niso nikoli samevale odprte? Poaskusite same. Dajte zapret neko tako živilo v pločevinasto posodo (kot npr. za kavo), v katero bi molji bolj težko zvrtali luknjice. Potem pa posodo odpite če kaka 2 ali 3 mesece:) Jaz sem poskusila z lanenim semenom - me je skoraj kap ko sem odprla. Po 4 mesecih je bilo vse skupaj čisto polno tistih belih nitk in moljev. Bljak! Stentor Sporočilo je spremenil(a) Stentor dne 05. sep 2008 09:33:18

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

5. sep 2008 10:08

Jaz sem hiško nastavla v začetku julija, nekje po 2 tednih sem iz radovednosti pogledala kaj se dogaja, pa me je skoraj kap zadela bilo jih je sigurno več kot 20 komadov.....pa mi niso nič okoli letali predno sem nastavila past. Prvič sem nastavila nekje spomladi in sem potem prerešetala kuhinjo, nič ni bilo "okuženo z molji", potem sem v nekem kotu dnevne, ki je skupaj s kuhinjo, našla jabolko. Tamal je jabolko spustil na tla, ta pa je ušel.....naokoli...po tem odkritju in odstranitvi je v parih dnevih nastopil mir pred molji. Julij sem pa preventivno nastavila hiško. Vira še nisem odkrila. Sem pa pri mami opazila, da so se v vabo ujele tudi molji, drugega spola (ujamejo se srebrni, pri njej pa tudi te "dvobarvni"). Sporočilo je spremenil(a) kroki dne 05. sep 2008 10:09:50

elba  

član od: 7.2.2007

sporočila: 178

5. sep 2008 12:05

Stentor, tudi jaz imam takšne izkušnje. Prejšnji teden sem spet hotela speči kruh brez gnetenja. Čez poletje ga zaradi vročine in dopustov nisem pekla in smo bili na "trgovinskem". Ko sem hotela v testo vgnesti mešanico semen, ki sem jo hranila v stekleni posodi z navojem - katastrofa!! V steklenki je bilo polno nitk, zlepljenih semen, skratka gnezdo!! Pa sem kupljena semena takoj, ko sem vrečko odprla stresla v kozarec, ki je bil opran v pomivalnem stroju, torej je bil razkužen. V tem kozarcu vedno shranjujem semena, ki jih dodajam kruhu, samo ponavadi pečem dva do tri krat tedensko in semena porabim v 10 dneh. Zdaj so pa čez poletje skoraj oživela. In koliko takih stvari kupimo in porabimo preden se z živili začne kaj dogajati. elba

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

5. sep 2008 13:43

Sem imela podoben primer kot elba in stentor. Vsa živila takoj stresem v steklene kozarce in neprodušno zaprem. Pred časom pa sem imela v raznih semenkah polno belih črvov in moljev, se pravi je bilo okuženo že zrnje. lp limona

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

5. sep 2008 15:06

No, če moljev ne prinesemo iz trgovine, kar se po moje največkrat zgodi, pa se radi zaredijo tudi v kuh. omaricah in sicer v luknjicah, predvidenih za premikanje polic - nekateri kuhinjski korpusi so namreč naluknjani precej na gosto. Mene je pred leti na to opozorila prijateljica. Zadevo sem rešila tako, da sem luknjice očistila, potem pa jih prelepila z lepilnim trakom, da molji niso mogli noter. Irena

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. sep 2008 17:19

limona je napisal/a:
Sem imela podoben primer kot elba in stentor. Vsa živila takoj stresem v steklene kozarce in neprodušno zaprem. Pred časom pa sem imela v raznih semenkah polno belih črvov in moljev, se pravi je bilo okuženo že zrnje. lp limona

 

Prav zato vsa sumljiva živila postavim za 24 ur v zmrzovalnik.

nola

smrko  

član od: 19.9.2007

sporočila: 73

5. sep 2008 19:50

sama uporabljam lističe in so super kupila sem jih pa v Mercatorju.Ko sem že vse pospravila pa sem jih našla še v vegeti tako ,da je tudi ta romala v koš. smrko

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

5. sep 2008 23:07

Danes sem jih kupila v Šparu,eden je že v omari na vratih in dobro drži.Tako za preventivo.Pa da vidimo ,če se bo kaj prilepilo. lp goga

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

5. sep 2008 23:16

Meni je pa grozno...ko odprem omarico, kaj vzamem ven in pogledam listek, je gor vedno kak nov molj, ki še ni mrtev in se premika in trza. Saj vem, da je hecno, ampak se mi kar zasmili. Potem hitro zaprem in skušam pozabit. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti