Listnato testo za zavitek

neznan uporabnik

1. sep 2008 14:47

Vlečeno testo delam podobno ko anemona - vedno po občutku (moka, malo olja, malo kisa, mlačna voda, sol, nikoli jajca). Potrebno ga je dobro res dobro pregnesti, nato pa mora to testo počivati - vsaj 1 uro - lahko pa tudi čez noč. Jaz ga zavijem v folijo ali dam v vrečko, da se ne zasuši in pustim na pultu. Ne sme biti trdo zamešano ampak bolj mehko - pa tudi to ne preveč (ne sme se lepiti na roke). Vedno delam iz Mlinotestove namenske moke za pizzo. Testo nato zvaljam na pomokani deski in pazim, da se mi pri valjanju ne delajo gube, ker se potem testo rado trga. Nato ga položim na pomokan prt in ga nad tem prtom v zraku na rokah raztegujem in privzdigujem (sredina). Ko se mi zdi da je dovolj tanko ga dam na prtič in raztegnem še rob. Ponavadi se mi ne trga in uspem raztegniti kar lep kos testa. Nadevam samo prvo tretjino testa, in zavijem s pomočjo prtiča. Testo izdatno nmažem z mešanico kisle smetane, enega rumenjaka in malo mleka (da dobimo gosto mazavo tekočino). Pečem pa cca 45min - 1 uro pri 160 oC v ventilatorski pečici da lepo porumeni (se tudi lepo sveti) in tako premazano testo tudi ne poka. Tudi jaz sem bila dolgo prepričana, da vlečenega testa nikoli ne bom obvladala, pa sem našla kombinacijo sestavin in tehnike, ki mi odgovarja. Sem pa ugotovila, da pri tem testu nikoli ne smeš hiteti - potrebno je počakati da si testo odpočije, nato pa ga je potrebno nežno in brez živčnosti zvaljati in raztegniti. Če začnem hiteti in vleči na vse strani, sigurno testo raztrgam. Potrebno je vleči samo toliko, kolikor nam testo dopušča - nežno, brez sile in uspeh ne sme izostati. Veliko uspeha in lep pozdrav tedi

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

1. sep 2008 15:10

Nola: malo reklame . Če ga le dobim, vzamem pečjakovega.

Pri "sosedovemu" sem 2x naletela slabo testo. Zato se ga raje izogibam.

 

 

MM

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

1. sep 2008 17:05

Jaz sem grozen nasprotnik kupljenega vlečenega testa ! Tega jaz delam vedno sam, pa nisem stručko za sladice . Ampak ta mi vedno rata. Moka, čisto navadna, seveda mehka, pa malo olja, kisa, sol in mlačna voda. Potem pa gneti in gneti. Dam počivat, pustim ga kar v skledi in pokrijem z prtičkom (bog ne daj, da bi bil opran z mehčalcem, je na ta vonj moja edina strašno alergična in jih potem slišim !!) Po pol ure ali več pa sledi valjanje in vlečenje. Ja, kar dobro mi to gre, imam pa tisočkrat raje, tudi če ni povsem na tenko razvaljano,kot pa tiste papirne plasti pri kupljenem. No ne le jaz , vsi moji, ki uživajo moje kulinarične dobrote. Skratka, testo za šrtudelj delajte doma, sploh ni težko in sploh ne traja dolgo. Kdor to trdi je len, to že lahko trdim ! LP hedonist

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8684

1. sep 2008 17:16

Hedonist - Pozdravček!

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

1. sep 2008 19:23

Hm, štrudelj delam le in samo iz kupljenega listnatega testa. Iz vlečenega, tudi domačega (ga znam narediti), mi ni dober, ne naraste in sploh ni puhast. Tudi vsi moji uživajo v takem zavitku in vlečenega sploh nočejo več jesti...Poskusite, ne bo vam žal... katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

turururu  

član od: 27.11.2007

sporočila: 72

1. sep 2008 20:21

Tako, kot so že nekateri povedali je vlečeno testo čisto enostavno. Tudi jaz ga delam vedno brez jajca in za pol kilograma moke dam polek kisa, soli, olja tri deci vode. Dobro zgnetenega namažem z oljem in pustim počivati vsaj pol ure, več skoraj ni potrebno. Nadev po želji, pečenega še polijem s sladko smetano. Včasih testo naredim kar v kruhomatu. turururu

irenapena  

član od: 4.11.2004

sporočila: 28

1. sep 2008 21:55

Na zadnje ko sem delala vlečeno testo se mi je tako lepo raztegovalo, prav čez celo mizo, potem sem pa ugotovila, da nisem moke posula spodaj in se je vse primlo in posušilo. sem mogla vse drsat proč z lopatko. Kaj pri vlečenju posujete na mizo moko ali imate kako posebno površino, ki se ne sprejema? pozdravček iz Portoroža irenapena

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8684

1. sep 2008 22:01

Jaz na mizo obvezno dam prt, ki ga na rahlo pomokam z ostro moko. Še nikdar mi se testo ni sprejelo. Pozdravček!

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

1. sep 2008 22:13

Ja ja. Delam tako kot dragička.

waw... še rima se

MM

turururu  

član od: 27.11.2007

sporočila: 72

2. sep 2008 7:40

Za vlečeno testo nikoli ne uporabljam moke za posipanje, ampak delovni pult namažem s tanko plastjo olja. To delam že veliko let, tudi veliko mojih znancev in prijateljev. Ni nobenih problemov. turururu

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti