Feferoni habanero red savina

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

tema odprta - 29. avg 2008 19:41 | ogledi: 10.932 | odgovori: 19

Sam sem jih lansko leto na drobno sesekljal in jih namočil v domačem oljčnem olju (cca 30-40 kosov/2,5 L olja). Razmerje je kar pravšnje, da ta "domači tabasco" ni prehud in se ga lahko nakaplja tudi na kruh za podlago sendviča, odličen okus prida tudi pire krompirju, pizzi ter seveda jedem na žlico. V goščo, ki mi je ostala in je nisem precedil sem namočil na koščke narezan sofra sir iz Lidla in povem vam, da je odlična priloga k narezkom.

Ker bo letos letina veliko boljša kot lani, bom verjetno v kakšen liter tega eliksirja namočil tudi razkoščičene olive, morda pa celo oljčno olje zamenjam z balzamičnim kisom.

Če ima kdo že kakšne izkušnje s tem, mi (nam) jih lahko posreduje.

PS: 45 se jih že namaka v dveh litrih in pol pristnega dalmatinskega olja

Sandi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. avg 2008 19:47

Sem na spletu izbrskala, kako izgledajo ti feferoni, me pa zanima, če boš ieml kakšno seme ali dve odveč. Se lahko priporočam?

za tiste (verjamem, da večina med nami), ki ne vedo, takole izgledajo:

 Najbrž je oni kovanec velikosti 1€, približno.

Pa še link do malo več slikic:

http://www.thechilliman.biz/Habanero%20Red%20Savina%20Pho

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. avg 2008 19:49:25

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

29. avg 2008 22:59

Seveda se bo dalo le naslov mi pošlji na ZS. V kratkem pa dodam še kakšno fotko. Simona

skrzolin  

član od: 15.7.2008

sporočila: 89

30. avg 2008 9:13

Ti feferoni so odlični, če jih napolnimo s slanimi inčuni in kaprami in jih nato vložimo v kvalitetno olivno olje. Kot je že napisano se zraven lepo podajo tudi razni siri. Ko se okusi prepojijo (če jih prej ne zmanjka) so odličen dodatek k raznim predjedem, narezkom ipd.. skrzolin

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

30. avg 2008 9:31

Ja,skrzolin, polnjeni( sama imam sorto hudicev poljub, se mizdi) so res odlicni,sem poslala recept in je v pripravi,nisem se pa spomnila ,da bi jih vlozila kar same v olje. Mislim, da bi bili uporabni tudi za pasto (al aglio,olio e peperoncino), pa ne vem, doban,ali vlagas suhe ali surove,? Morda dodas se kaj-ali lahko podrobneje opises? Lp lucka

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

30. avg 2008 22:55

Ko plod dozori ga utrgam ter ga shranim v stekleni posodici v hladilniku, da ostane svež. Ko se jih nabere vsaj 20, jih sesekljam v sekljalniku (posodica ki se dobi s paličnim mešalnikom) in jih stresem v olivno olje. Pomembno je (vsaj meni), da je olje res kakovostno, saj le tako dosežemo, da se oba okusa zlijeta v zares čarobno kombinacijo južnoameriškega ter mediteranskega temperamenta. Po lastnem okusu lahko dodate tudi nekatere začimbe npr. baziliko, timijan, rožmarin ipd. Sam nisem dodal ničesar. Goščo, ki se nahaja na dnu kozarca lahko primešate v mezgo za pizzo (vražjo), ali jo dodate raznim paštam ali golažem, lahko pa olje precedite in v goščo vložite kakšen sir ali kaj podobnega. Poleg lanskoletnih habanero red savina in congo, sem letos dobil tudi sadiko "čokoladnega" habanera in uradno najmočnejšega čilija na svetu iz indijskega Asama: bhut jolokia, ki doseže jakost 1.000.000 scovilov. Za primerjavo: habanero ima 577.000 enot, jalapeno (tabasco)pa do 8.000 enot. Plod tega "hudička" še čakam.... V petek 22.08.2008 je bil v Delu objavljen članek o čilijih: "Strahu pred čiliji se odvadimo s čiliji" toplo priporočam branje: http://www.delo.si/tiskano/html/zadnji/Delo Sandi p.s. Moram pripomniti, da je zadeva s temi južnoameriškimi feferoni res samo za jedce vajene OGNJENE hrane in ne verjemite, da ni pekoče oz. peče samo malo, ljudem, ki so tega res vajeni. Kar sigurno velja za čili vrste habanero in congo. Simona

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

30. avg 2008 23:22

Tukaj pa prilagam še nekaj fotk ki sem jih obljubil včeraj: Lp Sandi Sporočilo je spremenil(a) Doban dne 30. avg 2008 23:23:19

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

31. avg 2008 9:43

Same dobre ideje za pekočeljubce! Vendar me zanima, koliko časa zdržijo nadevane paprike s fileti - bi šlo do novega leta? Sama sem pred dvemi leti iz Anglije naročila ene feferončke, ki naj bi bili med najmočnejšimi na svetu, bolj pekoči od habanerov. (imena nimam, ker sem izgubila vrečko) Plodovi so bili majhni, veliki kot od okrasnih v cvetličarni, pekoči pa neznosno. Iz njih sem naredila harisso in moram reči, da je to tudi en uporaben način za shranjevanje feferonov. Sem pa dodala v maso nekaj nepekočih, saj sva sicer zadevo lahko uporabljala le dva. Lisa

Doban  

član od: 24.8.2004

sporočila: 238

31. avg 2008 10:15

Lisa, ali lahko napišeš kaj je to harissa, oz. kako se jo pripravi in uporablja. Sandi

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

31. avg 2008 12:46

Medklic: mene zanima, kak gasilski aparat imet poleg. Ali velja ta mali, za v avto, ali je treba ta velikegaga, ki ga imamo na hodniku ?  Če ne kako prostovoljno gasilsko društvo.

Si pa predstavljam, kaj je eno skovil- en hud krik=skovil. Kaj je šele en miljon krikov !

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti