Stekleni pekači

tretjigreh  

član od: 28.8.2008

sporočila: 7

tema odprta - 28. avg 2008 12:58 | ogledi: 11.570 | odgovori: 8

Pozdravljeni vsi.

Imam steklen pekač pyrex, pa ne vem kako se uporablja. prijateljica me je opozorila, da teh pekačev, ko so vroči ne smem postavljati na hladno?!

Ne vem če prav razmišljam: Če hočem npr. speči meso v tem pekaču, ga začinim in dam v pomaščen pekač. Lahko dam v že ogreto pečico ali ne?

Ko je jed gotova jo lahko direktno serviram iz pekača? (jo pač postavim na podstavek ker je pekač vroč)? Mogoče se zdi komu smešno ampak res nimam pojma. Vse ostalo obvladam razen teh pekačev...

Prosim za nasvet.

tretjigreh

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

28. avg 2008 13:11

Sama ga zelo rada uporabljam, saj če v njem kaj režeš se ne pozna. Je pa res, da ga vročega ne boš dala na led. Kar predstavljaj si steklen kozarec napolnjen npr. z pravkar kuhano marmelado, pa ga daj v mrzlo vodo...Ja počil bo! Lahko ga daš v ogreto pečico, ko ga daš ven ga daj na podstavek pa je! Serviraš pa tudi lahko v njem. Tudi sama sem bila skeptična glede teh pekačev, sedaj pa je eden, ki ga najrajše uporabljam. anitram1

tretjigreh  

član od: 28.8.2008

sporočila: 7

28. avg 2008 13:14

Ja zdaj štekam, logično. Saj marmelado pa kuham... hvala lepa anitram1. tretjigreh Sporočilo je spremenil(a) tretjigreh dne 28. avg 2008 13:15:58

tretjigreh  

član od: 28.8.2008

sporočila: 7

28. avg 2008 13:15

Še eno vprašanje. Je boljše peči s pokrovom ali brez. Verjetno je s pokrovom bolj sočno, brez pa bolj zapečeno? lp

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

28. avg 2008 13:16

Prav tako kot si napisala. Prijateljica ima popolnoma prav. Posodo daš v vročo pečico brez problema. PAZI: da se pekača, ko je še v pečici, ne dotakneš s hladno vilico ali žlico, ko ga dajaš iz pečice imej na obeh rokah krpo ali rokavice, ker je zelo zelo vroče, če ga boš med pečenjem pokrila, pazi ko odkrivaš, da ti vroča para ne opeče obraza ali rok, pripravi si podstavek, kam boš odložila... zna se zgoditi, da ti scvre pult, odloži na podstavek, ne pa na nekaj hladnega. Govorim iz prakse: Pred mnogimi leti sem pogrevala sarmo - iz pečice dala posodo na hladno mrežo od plina (bolo je milijon koščkov okrog), Drugič, ko sem nekaj pekla v taki posodi s pokrovom, dala ven na podstavek, dvignila pokrov, tako da mi je para opekla vse prste na rokah (en mesec sami mehurji), Pozdravček!

tretjigreh  

član od: 28.8.2008

sporočila: 7

28. avg 2008 13:18

potem je najboljše da pekač odložiš na leseno desko, namesto kovinskih vilic in žlic pa uporabiš lesene, kajne? Sporočilo je spremenil(a) tretjigreh dne 28. avg 2008 13:22:57 Sporočilo je spremenil(a) tretjigreh dne 28. avg 2008 13:23:11

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. avg 2008 13:29

Tako je, lesen podstavek, ali pa pleten iz ličkanja, lesenih šibic,.... se obnese 100 na uro. Že leta dolgo uporabljam take pekače, spet sem si enega majhnega kupila v Evro Spinu, za vseg 3 in nekja €, gredo noter ravno 4 palačinke ali testenin za narastek za 2 osebi. je brez pokrova. Imajo pa tudi večje, vsi pa so podolgovati, kvadratasti.

Lahko pa seveda pokriješ samo del časa, potem odkriješ in spečeš do konca. Ali pa pokriješ z Al folijo, kar ni tako tesno, pokrito,...možnosti je veliko.

rimljanka - zasebno mnenje

neznan uporabnik

28. avg 2008 14:27

Imam zelo rada te steklene pekače s pokrovom. Še nobeden pa mi ni počil pri rokovanju z njimi, večinoma zaradi udarca ali padca. V njih spečem pečenko, uporabljam jih za odlaganje in hranjenje hrane v hladilniku in nato kar v njih pogrevam v MV pečici, pa tudi na steklokeramični plošči. Pri tem pa pazim, da v kakšno drugo posodo najprej natočim malo tople vode, pustim kakšnih deset minut tak pekač s hrano vred v tej "topli" vodni kopeli in nato normalno hrano pogrejem na steklokeramični plošči. Drugače pa imam zelo rada te pekače s pokrovom - zlasti te manjše. V hladilniku se čudovito obnesejo - vse se vidi skozi, tako da ni potrebno prekladanje po nepotrebnem, lepo se zlagajo eden vrh drugega, pa tudi na mizo jih lahko postavimo in kar v njih postrežemo s hrano - so mi veliko bolj lični in snažni kot plastične posode. Tudi pomiranje je zelo enostavno in pekači ostanejo dolgo časa lepi. Kot so že povedala moje predhodnice je res potrebno upoštevati nekatere zakonitosti ravnanja z njimi - pa to ni ravno preveč komplicirano početje. Saj moramo paziti tudi emajlirano posodo, ker se hitro obtolče, če smo preveč grobi z njo, pa se zaradi tega nihče ne sekira. Kar pogumno jih uporabljajo, malo tudi upoštevaj naše nasvete, pa malo pomisli s svojo glavo in upoštevaj svojo "gospodinjsko logiko" in boš videla, da boš zelo zadovoljna z njimi. l.p. tedi

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

28. avg 2008 14:32

Najbolje je, da se pri pečici navadiš na naslednjo rutino (neodvisno od pekača): - Pripraviš si leseno odlagalno podlago. - Na obe roki si natakneš večslojni prijemalni rokavici (krpe in prijemalke so slabše, ker nimaš dobrega oprijema in tudi ne zavarujejo hrbtiška roke in zapestja (in se lahko opečeš ob steni pečice) - Ko odpiraš pokrov pečice, najprej samo malo odpreš, da gre ti vroč zrak ne gre naravnost v obraz, malo počakaš in šele nato docela odpreš vrata. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti