Količina hrane za 1 člana

tarčica  

član od: 9.9.2007

sporočila: 168

28. avg 2008 22:48

No takole je bilo pri nas v nedeljo za kosilo: poln picopek krompirja z arašidi, približno 80 dag mletega mesa v ocvrtih pomarančah, velika skleda zelene solate, pa tisto texsaško pecivo, poln pekač iz pečice. Ostalo je samo pecivo približno pol pekača, pa še to je do ponedeljka izginilo. Nas je 5 odraslih (dvajčka 20 let- ona in on), pa devetlenica. Za večerjo itak ni ostalo nič, da so morali stikati po hladilniku. Recimo, kadar delam pico - pekač iz pečice vsi sprašujejo za repete. Makaronov sigurno več kot 6o dag z omako, da o trakcih v smetanovi omaki sploh ne govorim. Je pa res, da sem bila lačna več kot sita, ko sem bila otrok, ker je mama sama skrbela za naju (gospodu je bilo težko še preživnino plačat, kaj šele kaj drugega, ampak to je že druga zgodba). Rada pa tudi preizkušam vaše recepte, sicer nisem tako dolgo z vami, spremljala sem pa že prej tele vaše strani in sem bila full navdušena, tako, da sem se okorajžla in se registrila in sedaj sem ponosna, da mi včasih pomagate, ko rabim pomoč. Lep večer še naprej tarčica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

28. avg 2008 22:56

a to smatraš kot preveč? ali ravno prav? bannanna

tarčica  

član od: 9.9.2007

sporočila: 168

28. avg 2008 23:01

Ja, moža sem zredila na 140 kg, torej ni to OK. Mama je pa srčni bolnik, vendar njene kile ji nič ne pomagajo pri zdravju- vse je tako dobro, da je skoda kaj pustit. Pa tudi drugi nismo preveč suhi. Sedaj pa vsi šibamo okoli mesta vsak večer. tarčica Sporočilo je spremenil(a) tarčica dne 28. avg 2008 23:36:00

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. avg 2008 0:58

No, tarčica, že s sprehodi nekaj pokurite! Verjamem, da se je težko navaditi na majhne količine hrane, če želodec zahteva še. Zato ti svetujem, da poleg tega, da obroke počasi zmanjšuješ (če te skrbi naraščanje teže), sploh pa nekatere stvari zamenjaš z lažjimi in manj kaloričnimi. Na primeru tvojega nedeljskega kosila bi jaz naredila takole: krompir bi spekla v picopeku na minimalno olja, brez arašidov, namesto ocvrtih "pomaranč" bi manjše mesne kroglice pokuhala v paradižnikovi omaki, zelena solata ostane, zraven pa (na račun manjše količine krompirja) naredila še kakšno drugo solato ali kuhano zelenjavo, namesto peciva pa bi postregla jogurtovo strjenko ali pa še rajši sveže sadje. Tako bo želodec ravno tako poln, le manj težke, mastne hrane bo dobil. Tudi moja tašča se ne more upreti velikim porcijam, odkar pa je obskovala šolo hujšanja v zdravstvenem domu, je ugotovila, da je človek še hitreje (in dolgotrajneje) sit, če uporablja polnozrnat kruh, testenine in podobno, obilo zelenjave, pusto meso ter se izogiba mastnim smetanovim in sirovim omakam in sladicam. Njene porcije so še zmeraj velike (za moja merila), vendar je krožnik napolnjen z bolj zdravo hrano, pa tudi lačna ni nikoli. mamaF - Mojca

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. avg 2008 9:38

Tarčica, za začetek lahko malo zmanjšaš količine mesa, sploh če ga ocvreš in zamenjaj primankljaj z raznorazno zelenjavo, zaradi balastnih snovi bo ta zapolnila želodec in bo imel bolj občutek sitosti. Skratka nekak tako, kot je predlagala mamaF. Ni treba, da jeste ves čas samo polnozrnate testenine, če vam recimo niso všeč, lahko pa sem pa tja probaš in kar jim bo kolikortoliko všeč, narediš večkrat. Pa včasih se da pogoljufat tako, da sama kaj narediš: jaz kupljenih graham tudi videt ne maram, so trde in precej brez okusa, lubiju pa sploh niso všeč, ko pa jih naredim sama, jih z veseljem zmaževa, pa tamala tudi... Če delaš kruh, daj postopoma vedno več polnozrnate moke - ne začet s popolnoma polnozrnatim kruhom,ker ga nihče ne bo jedel. Tudi malo polnozrnate moke zraven bele je boljše kot nič, potem pa vsakič 50 g več, potem se pa ljudje navadijo na okus in jim bel kruh ni več všeč... Res je gibanje glavno (verjemi, sem ugotovila na lastni koži: nikoli nisem bila debela, ker sem se rada gibala, zdaj pa se ne smem in sem se v enem samem mesecu zredila za 4 kg!, pa se ne nažiram, jem kot po navadi, prej manj kot več...) Vendar vseeno mislim, da iz 140 kg ne bo prišel na neko zdravo težo samo z gibanjem, ker se pri teh kilah enostavno ne more toliko gibat, da bi lahko vse pokuril, ker verjetno nima take kondicije (so izjeme, ampak v splošnem pa to velja). Veri

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. avg 2008 10:36

MamaF je sredi noči pisala jedilnik - bejba, upam, da imaš dober razlog, da si TO počela sredi noči... Tarči, za tako nedeljsko kosilo bi moralo naše pleme najprej dopoldne teči kakih 10 km, popoldne pa še preplavati blejsko jezero gor in dol...., da bi imeli argument za toliko kalorij in toliko vsega... In mi je nekako žal zate. V otroštvu ni bilo hrane v obilju in te "otroške velike oči na hrano" so ostale. In zdaj bi rada, da tvoji otroci ne bi bili lačni in se trudiš in pečeš in cvreš, pa greš malo čez mero in otroci, namesto, da bi bili zadovoljni (ker po tvojem bi morali, daješ jim tisto, kar si ti pogrešala), se zmdrujejo. Ti pa si celo nedeljsko dopodlne skakala okoli štedilnika - kaj je pa pleme medtem počelo - predvidevam, da so počivali? Poglej, manj peči in cvri in več kuhaj. Manj kontinentalnih kuharskih prijemov (mastno, močnato, kraftig) in več sredozemskih (defintivno najbolj telesu prijazna kuhinja je sredozemska). Količinsko manj. Ko ti misliš, da je premalo, je zadosti. In naj dvojčka tudi malo kuhalnico vrtita in manj kritizirata tvoje kuhanje. P.S. Tisto, da moškega malo zrediš, je okej, okroglemu bo manj neumnosti po glavi hodilo. Ampak pri stotki se je treba ustaviti.... Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 29. avg 2008 10:38:57

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. avg 2008 11:24

Vendelina jr. je napisal/a:
MamaF je sredi noči pisala jedilnik - bejba, upam, da imaš dober razlog, da si TO počela sredi noči... Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 29. avg 2008 10:38:57
Ja, *ebiga - kot bi rekel ežoj - nobenega fuzbala po Tv, moj dragi je pa že zdavnaj drnjohal ......kaj pa naj bi bejba sama počela....in tu še v kuhinji...! In, res je tarči, več surovega in kuhanega in manj cvrtja, pa bo tudi počutje boljše. Jaz s težo nisem imela nikoli problemov, zato v tej smeri ne bom pameti solila, je pa res, da mojemu telesu nekako najbolj paše "mediteranski" način priprave jedi. Seveda se tudi jaz občasno težko uprem ocvrtim paniranim bučkam in jajčevcem, vendar sem po takem kosilu kot cunja - siesta obvezna. Če pa je vse lepo dušeno in zabeljeno z malo olivnega olja, pride siesta v poštev zgolj zaradi užitka in nikakor ne za to, ker bi mi želodec vleklo nekam proti tlom :)). Moj dragi recimo skoraj vsako leto opazi, da v treh, štirih tednih počitnic na morju shujša tudi do 8, 10 kg. Meni se je zdelo to čisto nemogoče, saj se mi zdi, da ve čas nekaj jemo, vendar je res....je videt na pasu in na tehtnici...vzrok pa naj bi bil: hladilnika nimamo tam! Je ugotovil, da na morju je samo hrano, ki jo sproti pripravljamo, pa še to so v glavnem ribe in seveda obilo surove zelenjave in sadja. Sladic ni, masla, salam, sira in namazov tudi ne (pa za čuda tudi napadov lakote med obroki ne). Skratka, ugotovil je, da je za njegovih 110 kg pri skoraj dveh metrih kriv - domači hladilnik . mamaF - Mojca Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 29. avg 2008 11:25:58

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. avg 2008 11:32

NO, peka na način "stir-fry" je lahko tudi čisto zdrava - porabiš lahko celo manj maščobe kot pri kakem kuhanju včasih! Sredozemska kuhinja je fajn, ampak tudi kitajska ni slaba - vsaj taka, evropska-kitajska, ki ni tako mastna kot original. Hitra priprava, da se vitamini, barve oblike in okus obdržijo, malo masti in lepa postrežba, pa je super - za želodček in za linijo! Veri

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

29. avg 2008 12:11

Veri, se strinjam. Tudi krompirjevo-zelenjavno - mesne ali ribje jedi iz pečice (če seveda niso prepogosto gratinirane ali posute z mastnimi siri) sodijo med lažje prebavljive in manj mastne jedi. Pa še priprava je ponavedi preprostejša in manj posode umažeš (no, priprava lazanje je izjema). mamaF - Mojca

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. avg 2008 12:33

Pa ne se bati, da je sredozemska hrana samo "riba na lešo" - ker nekateri ravno niso za hrano iz morja. Je tudi meso. Samo se vedno meso fino kombinira z veliko na hitro dušene zelenjave in ni tako groznega občutka mesa, ki "vleče telo dol". Da ne govorim o super solatah, ki se jedo kot malica, kjer kombiniraš zelenjavo in sadje. Pa tiste super polivke, kjer zamešaš jogurt in pinjole in baziliko....Pa tistih n-načinov, kako Španci skombinirajo paradižnik in piščanca..... Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti