Količina hrane za 1 člana

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

28. avg 2008 8:40

Ko je že ravno odprta ta tema... Koliko pa menite, da mora biti mesa na osebo pri pikniku? V nedeljo imamo piknik in kot vsako leto sem tudi tokrat pred dilemo koliko kupiti, da ne bi potem še cel teden jedla ostankov...

Sonja

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

28. avg 2008 8:48

Tudi pri nas kuhamo kar točno po osebah, morda včasih ostane kaj za muce, za piške že bolj težko. Pride pa dan, ko nam ne gre za jest in ostane za večerjo ali gre k mucam. Na pikniku računaj kar 20 do 30 dag na osebo mesa, tu se poje več, ker si cel popoldan okrog mize, na zraku, pa morda še mal migaš. Bit morajo pa tudi solate, če se nam da, spečemo tud krompir na olju, tega imajo otroc najraje. Peciva gre pa vsak let manj, opažam. Mi se staramo, otroc pa nimajo časa jest. Malčica

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

28. avg 2008 8:50

sonchika je napisal/a:

Ko je že ravno odprta ta tema... Koliko pa menite, da mora biti mesa na osebo pri pikniku? V nedeljo imamo piknik in kot vsako leto sem tudi tokrat pred dilemo koliko kupiti, da ne bi potem še cel teden jedla ostankov...

Sonja
Jaz sem s temi dekami itak skregana. Jaz računam tako: 1 ražnjič, 6 čevapov, 1 vratovina, 4 perutnice - to sem si zmislila količine, ampak razmisliš kake jedce maš in računaš kosovno pa še kako malenkost zraven pa je. Začetnica

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

28. avg 2008 9:21

Tarčica, ne sekiraj se. 

Kot prvo, kuhana hrana manj redi, kot tisti prigrizki (sendviči, namazan kruh, čokoladice ...) med obroki.

Kot drugo, kar ostane od kosila spravi za naslednji dan, ne za večerjo.  Potem nekaj dokuhaj ali dopeci zraven pa ne bodo imeli občutka, da je isto.  Recimo ostanejo zrezki, daš naslednji dan drugo prilogo. Ostane priloga, naslednji dan jo dopolniš s kako dušeno zelenjavo ali nasitno solato, npr. fižol v zrnju.

Ostanejo špageti, dodaš naslednji dan drugačno polivko ...  Zlasti kakšnega dušenega ali pečenega mesa vedno naredim več, mi je škoda posode, časa in energije za pol kile mesa.  Potem pa kombiniram naslednje dni. Je pa seveda dobro, da imamo ustrezno posodo za shranjevanje - tako,  ki se neprodušno zapira.

Cila

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

28. avg 2008 9:37

Aja moja mami je majster za porabit zrezke (ker 4 jih en še nikol ni pojedel ), enkrat jih nareže pa da v špagete, enkrat v riž, enkrat v kako enolončnico... Začetnica

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

28. avg 2008 9:48

piščančje meso lahko zmešaš s kuhanimi rezanci, zelenjavo in bešamelom, potreseš s sirom in spečeš. bannanna

mimoza5  

član od: 14.5.2007

sporočila: 74

28. avg 2008 11:08

Količino hrane za enega skuhat je umetnost. Pri mojem otroku je odvisno od tega, kaj rad poje in koliko je lačen. Njegova priljubljena hrana - piščančji trakci v smetanovi omaki (recept iz kulinarike), je lahko skuhan za šest oseb, pa ga bo zmazal za kosilo in za večerjo. Včasih pa se zgodi, da ne poje niti enega celega zrezka. Pa iz tega ne delamo nobenih problemov. Ali shranim za naslednji in pogreto v mikrovalovki je tako, kot bi bilo takrat pripravljeno, ali pa dam v skrinjo. mimoza5

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

28. avg 2008 11:47

Pri nas je tudi odvisno od dneva in od hrane, koliko se bo pojedlo. Vedno "merim" nekako približno:

-ena in pol šalčka riža (ga moji najdražji ne marajo, pa vendar je treba tudi včasih kaj takega pojest, kar ima mama rada ), ki mu pri dušenju dodam cca 3 pesti različne zelenjave;

-eden in pol srednje velik krompir (če je večji dam enega, če je majhen pa dva), če delam pomfri, pa lupim dva sredenje velika krompirja

-testenin (razen špagetov, ti so zgodba zase) dam eno pest na osebo

-špagete pa kar celo škatlico (Barilla - 250gr.) za 4 člane. Ponavadi ostanejo, zato jih naredim drugi dan za sebe, z zelenjavo.

 

Kot so že druge povedale, če je kdaj preveč, zamrznem, če se le da zamrzniti. Nekatere jedi skuham dosti boljše, če jih kuham večjo količino (npr. golaž, mesno-zelenjavne juhe...)

Drugače pa naslednjič pazim, da skuham manj.

 

tarčica je napisal/a:
Patka najlepša hvala, bom pa kar nehala pisat, da ne bo več slovničnih napak,ker nekatere to očitno zelo moti. tarčica

Tarčica, tole pa ne pride v poštev!

Ti kar piši! Več boš pisala, boljša boš! Ko boš pa napisala svojo knjigo, jo boš pa itak morala dati lektorirat.

 

Ga pa ni junaka niti na teh straneh, ki bi napisal prav vse poste tipi-top pravilno.

Lp!

 

Sporočilo je spremenil(a) silva dne 28. avg 2008 11:50:33

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. avg 2008 15:06

Loni, 85 g testenin za eno osebo??? In to ti je preveč??? Pa saj nas boš izstradala! Moja mala enoletnica poje lepo svojih 50 g testenin samo za kosilo, pa je vsaki 2 uri in je suha ko poper! Za nas 3 dam nekje 300 g testenin, samo je ona še čižo... če delam sveže testenine, za nas 3 dam 300 g moke in 3 jajca. Sicer je v principu tako: - testenin za predjed 80-100 g, za glavno jed pa 120 g, če ni raznih predjedi in ne vem česa zraven - riža 80 g na osebo, jaz dan za naju dva eno skodelico in je ravno prav - krompirja odvisno, kako ga narediš: pečenega in mladega bojo vedno več pojedli kot prireja - zrezek en na osebo, cca 80-120 g težek; če veš, da nekdo ni preveč mesojed, kupi ali odreži en manjši zrezek; na splošno je 10 dag mesa na osebo dovolj - razen če veš, da je nekdo zelo mesojed in bi ga rada pocartala - zelenjave nekak 1/4 kile na osebo, vsaj toliko dam navadno jaz v glavno jed. Če je gl. jed sladka, je zraven navadno solata in je tam tista zelenjava. Jaz sem se nekaj časa še ubadala z razdeljevanjem receptov na polovico (ker sva bila samo 2), zdaj pa se mi zdi, da kar pojemo za 4 os v večini receptov... je pa treba pazit pri teh količinah predvsem to, da je večinoma mišljeno, da ješ samo glavno jed in so količine temu primerne. Če pa narediš zraven še juho, solato in ornk sladico, pa seveda morajo biti količine posameznega dela obroka manjše. Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. avg 2008 15:09

Vidim, da sva res testeninarja... 250 g je bilo za naju komaj dovolj, zdaj pa je premalo, ker je mala tudi testeninarka... tarčica, daj primer jedilnika, pa ti ga bomo oklestili na 4 osebe, ok? Bo najlažje;) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti