Mascarpone

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

tema odprta - 27. avg 2008 11:01 | ogledi: 8.650 | odgovori: 23

Čao,

zanima me, ali lahko mascarpone uporabim tudi po izteku roka? Sprašujem zato, ker je ta sirček lahko baje zelo škodljiv, pa me sedaj skrbi. Po nesreči je ostal čisto zadaj v hladilniku ins em pozabila nanj, pa mi ga je pol kg kar škoda zavreči, če ni panike glede uporabe čez rok. Ostale mlečne izdelke jaz uporabim tudi po izteku roka, če niso nič sumljivi po okusu in izgledu, nimam predsodkov glede tega.

Lep pozdravček, S.

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

27. avg 2008 11:03

Anomis, če je po okusu in vonju OK, ne bi smelo biti problema. Meni se je sicer tudi že pokvaril - okus je grenil in ni bil nič dober. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

27. avg 2008 12:39

Zakaj naj bi bil mascarpone zelo škodljiv? Klea

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

27. avg 2008 13:18

Anomis, vse kar slišiš, ne spada v "suho zlato". Zlasti "baje škodljivo" ...to je taka vigl-vagl oznaka, s katero ni nobene koristi.... Pa saj si odprla škatlo in odstranila folijo. A je stvar smrdela in se je kakšna lužica delala ali pa ni bilo nič od tega? Pa tudi če je smrdelo in ne vem kaj še - kaj pa siri s fino plesnijo - tisto pa lahko pojemo, pa nobenemu odraslemu ni sile. Sama sem na barki v omake zlila že nič koliko decilitrov sesirjenega mleka in kakšen sir, ki je imel malo hecno barvo in smo interpretirali zadevo kot sirovo omako - pa je lačno pleme vse pojedlo in še vsi so živi. Ali pa vprašaj po plemenu koga, ki je služil JLA - tam so njega dni tekmovali, kdo je dobil konzervo nastarejšega mesnega doručka na svetu. Pa so vsi preživeli (je pa res, da so jih nafilali s konjsko dozo antibiotikov)..... Zdaj pa resno. Prehrambeni proizvod ima v EU eno silno proceduro testiranj. In ima definirano, do kdaj naj bi bil rok uporabe - ker v tem roku še teče neka odgovornost proizvajalca, če pa ta rok prekoračiš, si pa zgolj proizvajalec "opere roke" in nič drugega. Kemični procesi, ki so se v siru dogajali v zadnjem dnevu priporočenega roka uporabe, v dnevu po tem najbrž niso naredili blaznih tektonskih premikov, do točke, ko bi bila stvar "baje škodljiva". Je pa jasno, da če poješ kakih 5 kil mascarponeja naenkrat, bo pa stvar definitivno škodovala ledvicam, prebavilom, kardiovaskularki in ne vem še čemu vse, pa tudi, če bi se kaj takega zgodilo v času garantiranega roka uporabe. Hope you see the point Vendelina jr.

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. avg 2008 13:47

Govorim o italijanskem, en dan po roku je NEUŽITEN, enkrat se mi je zgodilo, da nisem opazila rok trajanja in je zaromal v kanto, enostavno se ga ne da pojesti, ker daje po "žaltavem" (žarko)

LP

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 27. avg 2008 15:59:48

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

27. avg 2008 14:16

Naj ponovim stavek, ki ga je na kulinariki nekdo napisal.

Če je rok 26.8.2008. Ob 23.30 na dan 26.8.2008 je maskarpone še užiten, pol ure kasneje pa ne več.

Po moje je bil "neužiten" že pred iztekom roka, pa tega ne boš nikoli izvedela.

Markarponeja pa se drži splab sloves, ker je bil pred leti umaknjen s polic. Se mi zdi, da zaradi salmonele. Nekateri so si ga zapomnili samo po tem.

F r i n a

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

27. avg 2008 14:19

Eh me računalnik zeza. Se mi zdi, da je Rimljanka to rekla. Sporočilo je spremenil(a) ZAČETNICA dne 27. avg 2008 14:20:58

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. avg 2008 15:03

Frina, ne bom trdila, morda je res bilo že pri pakiranju kaj narobe, čaprav ni bilo videti, ko sem odprla.

Dejstvo je, da pri nas stvar, ki je čez rok zaroma brez premislekov.

 

Začetnica, kaj ti ni všeč moja pisava?Meni pa je full.

lp

Anamarija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. avg 2008 15:07

Se mi zdi, da je bil tisti "en" jaz, frina.  In še enkrat podpišem, tudi, če nisem bila. saj se tudi most ne poruši, če zapelje 100 kg pretežak tovornajk čez. Pa se tudi prazni mostovi lahko zrušijo, a ne? tako je to tudi z maskarponejem.

anamarija1, a si enkrat doživela to pri italijanskem? Potem ne moreš posplošiti.

Še to, dame z dolgimi nohti (ali zlobnice in zlobneži s kratkimi ali dolgimi nohti) lahko, prve po nesreči, one iz oklepaja pa zanalašč, malo zabodejo alu pokrovček in .... bakterije gredo veelo na delo, zanje se je odprl (ne podrl!!!) cel tunel v kraljestvo hrane, pijače, razvrata....žur, skratka. Posledica je seveda pokvarjen izdelek, lahko krepko pred rokom uporabe.

Predpostavljam, da so gospodje z dolgimi nohti tako skrajno redki, da ni verjetno, da po nesreči preluknjajo pokrovček.

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 27. avg 2008 15:11:25

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. avg 2008 15:18

Sem že enkrat povedala, pa ne mislim še enkrat ponoviti,( se počutim kot učiteljica)zaradi mene lahko pojeste tudi...., vem kaj si mislite, glej  tiso fino rito...mislite kar čte.

lp

 

P.s. Mascarponeja pa uporabljam že 25 let, bom prav nalašč pustila en dan čez rok, pa bom poročala.

Rimljanka, meni se je enkrat zgodilo, vendar se ni le meni.

Anamarija

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

27. avg 2008 15:21

Ne to sem misla rečt, da je Rimljanka to rekla. Sicer pa je tvoja pisava blazno zanimiva ja. Začetnica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti