Mascarpone

Cornellia  

član od: 11.5.2006

sporočila: 103

27. avg 2008 15:30

Meni se je že zgodilo, da je bil mascarpone obupno grenak še pred iztekom roka. Pa se embalaža ni srečala z nobenimi neprevidnimi ali škodoželjnimi nohti (ok, srečala se mogoče je, vdala se pa zagotovo ni;). Če pa prestane organoleptični pregled, ga brez pomisleka uporabim tudi kak dan po pretečenem roku. Cornellia

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

27. avg 2008 21:57

Čao, no, hvala za mnenja, kar burno branje je bilo. Ja, v mislih sem imela to salmonelo. Saj pravim, pri vseh mlečne izdelke dam več na okus in vonj kot datum na embalaži, tale mascarpone se mi je zdel pa malo tako zaradi vseh scen, ki se občasno pojavijo okrog tega sirčka. Hvala. Aja, ko smo ravno v debati ali rok uporabe drži ali ne - ravnokar sem odprla ene slane palčke s sezamom (zelo znanega proizvajalca), ki so bile teden čez rok. No, pogledala seveda nisem v vrečko, sem ugriznila na slepo, ob gledanju tv in je bil ful čuden, postan okus, pa še mehke so bile. In pogledam notric - katastrofa, polno pajčevin in črvičkov....uf, bljak.... sem pol ure spirala usta. In kdo bi si mislil, palčke... Zdej en dan pa podobno z jedilno, 400 g čokolado. Ta pa je bila še krepko do izteka roka in je bila tudi vsa bela in pajčevinasta! Sem jo vrgla stran, nakar sem se spomnila, da bi jo nemara kamot nesla nazaj v trgovino, ker še ni bila do roka. Hja, kaj naj.... Lep pozdravček, S.

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

27. avg 2008 22:43

Ja, Rimljanka, do tiste tvoje pripombei nisem nikoli tako razmišljala.

F r i n a

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

28. avg 2008 0:05

Moja mami-ki ne ve kaj je to mascarpone, mi je zadnič pojedla moj mascarpone, namenjen torti. Ona je pač tiste sorte da lahko poje dobesedno vse kar bi mi z bolj občutljivim želodcem metali stran raje kak dan pred iztekom roka. In tako pri prijetnem nedeljskem zajtrku ona namaže kruh z mascarponejem. Saj sem ji rekla če ji dam še malo pecilnega in da sem kupila to za pečt. Pa mi hladno odvrne da je super dobro in da je tako potrebno pospraviti ker je že več kot 14 dni čez rok. Še vedno je živa in zdrava, pa tudi na wc-ju ni bila kaj večji gost. :) nitta

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

28. avg 2008 15:32

Meni se pa zdi da je rok uporabe za upoštevat,ker drugače ne bi bilo tako natančno določeno seveda se pa zaplete tudi z nepravilnim skladiščenjem zato je prav da smo pozorni na vse to,bolezen oziroma okužba še tako prehitro pride pol pa brž na urgenco če je še čas. mark5

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. dec 2008 19:22

obujam temo: moj mascarpone (iz hoferja) ima rok 29.12., rada bi ga pripravila 31.ga. Mislite da bo zdržal še tista dva dneva? prej ne bom nič takega delala da bi ga lahko porabila. bannanna_v_slo ;)

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

26. dec 2008 19:24

Če ga boš imela v hladilniku, mu ne bo hudega.

Preden pa ga uporabiš, poskusi, če je po okusu še dober.

MM

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

26. dec 2008 19:25

Oh, seveda !! Še kar nekaj časa po roku drži, le na hladnem ga hrani.

kobra 1

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

26. dec 2008 19:47

ooo hvala. u bistvu je ves čas v hladilniku zaprt. sem ga kupila pred časom da bi eno torto nardila, pa je pol nism :S pa je ostal. bannanna_v_slo ;)

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

27. dec 2008 9:21

Mislim, da v glavnem povsod piše UPORABNO NAJMANJ DO.... Jaz vedno pogledam rok,zelo, zelo redko pa vržem po pretečenem roku v smeti. Hrano vedno poskusim in če je v redu jo uporabim. Mimogrede pred tedni sem naredila mafine iz jogurta, ki mu je mesec pred tem potekel rok, bil je čisto dober, res se je prepeklo, a sem še vedno živa. Tudi maskarpone sem že uporabila po poteku roka uporabe. Skratka, če hrana ne spremani osnovnih organoleptičnih lastnosti ( vonj, barva in okus) je še vedno uporabna. Tako so nas učili na živilski šoli. Vem, pa tudi, da se v marsikaterem živilsko predelovalnem obratu po preteku uporabe, kdaj pa kdaj tudi podaljša rok uporabe, če stvar ni šla v promet. patka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti