Fige - smokve

rezika  

član od: 31.10.2007

sporočila: 45

tema odprta - 25. avg 2008 21:40 | ogledi: 23.128 | odgovori: 31

Pozdravljene bralke kulinarike!

Danes sem z otoka Krka prinesla precej svez nabranih fig, sedaj pa ne vem, kako jih predelati, ker vseh ne bomo takoj pojedli, vem pa, da so kratkega trajanja. Mi lahko svetujete!

Hvala in lep pozdrav!

rezika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. avg 2008 21:51

marmelada.....

rimljanka - zasebno mnenje

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

26. avg 2008 6:38

Lahko jih posušiš, suhe fige so zelo dobre in tudi zdrave. Črna mambica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. avg 2008 7:32

rimljanki dodajam samo še ..... z orehi.

Loni Makaroni

Jelenckova  

član od: 30.3.2005

sporočila: 2053

26. avg 2008 8:55

Ali z lešniki, cimetom,...Na Hrvaškem sem namreč za darila kupila figovo marmelado. Ena je bila s cimetom, druga pa z lešniki, pa še z nečim, kar nisem vedela kaj je, ker hrvaško ne znam ravno dobro. Jaz sveže fige obožujem, suhih pa nimam rada. Ponavadi svežih zmažem kako kilo, potem pa je mir za en čas. Jelenckova

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

26. avg 2008 9:23

Se mi zdi, da sem že enkrat nekje pisala, pa nevem točno... Skratka kompot kompot in še enkrat kompot! Naredi se pa tako (nevem, če je že kaj v bazi, če ni bom poslala): fige se kuhajo v mešanici slajšega belega vina in malo sladkorja po okusu, nato se v kozarec naloži plast fig, nato rezina pomaranče in rezina limone itn. Čez čas ta zadeva (npr. več kot pol leta) sicer malo želira, ampak jaz ko jo vzamem ven, jo zalijem z malo vinčka in malo vode pa je. Meni je super dobro. Sem pa delala samo z zelenimi figami, z ta plavimi še ne... Začetnica

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

26. avg 2008 10:23

Začetnica hvala ker si odprla zanimivo temo.Zdaj bo res vse povsod polno fig tudi po nekaterih vinogradih če jih ni toča stokla.Mogoče bomo pa le dobili kakšen zanimiv recept. Tudimene zanima recept za marmelado,če ga katera ima naj ga prosim posreduje.Lep dan še naprej. mark5

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. avg 2008 10:38

Moja znanka jih pripravlja po receptu s Pašmana - vložene v rum. Zrele fige je potrebno tesno skupaj zložiti v nizko ponev, dodati zelo malo vode (toliko, da se ne zasmodijo) in počasi kuhati, da se zmehčajo in vsa voda (tista, ki smo jo dodali in tista, ki so jo fige spustile) počasi izhlapi. O dodatku sladkorja nisem čisto prepričana, mislim pa, da ga je nekaj potrebno dodati na začetku kuhanja.Na koncu fige kar precej potemnijo (znanka ima tiste drobne rumene). Kuhane fige potem preložimo v čiste kozarce (naj bodo kar na tesno), prelijemo z rumom-pazimo, da vmes ni zraka- in zapremo. Hranimo v suhem in temnem prostoro - pprvič odpremo šele po dveh, treh mesecih, ker se šele takrat razvije pravi okus. Potem po eno figo z malo ruma serviramo v desernih kozarčkih, super pa paše tudi z vanilijevin sladoledom. mamaF - Mojca

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

26. avg 2008 10:55

mark5 je napisal/a:
Zdaj bo res vse povsod polno fig
Jaz pa nobene take lokacije ne poznam, pa bi jih z veseljem obirala. Prosim, izdaj kakšno lokacijo. Ali me kdo povabi na obiranje?

Klea  

član od: 16.6.2006

sporočila: 495

26. avg 2008 11:22

rezika, če bo kaj smokev ostalo pa kar na moj naslov pošljite Klea

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti