Namesto bešamela

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

tema odprta - 25. avg 2008 12:18 | ogledi: 20.713 | odgovori: 16

Kakšen preliv se lahko uporabi namesto bešamela? Sem jedla en dober bučni narastek "ala lazanja (iz testenin za lazanjo), ker pa pri družini ne marajo mokastih omak, pripravljajo neko polivko iz smetane, rumenjakov, mleka, muškatnega oreška... Ima kdo kakšno domače navodilo za pripravo?

alibaba

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

25. avg 2008 12:22

Alibaba to kar od oke malo skupaj "namečeš": kot si sama rekla smetana, kakšen rumenjak... Začetnica

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

25. avg 2008 12:29

Meni se kot preliv za razne testeninske narastke dobro obnese kar preprost preliv iz tega recepta:

http://www.kulinarika.net/recept/testenine/Jajcne_teste(jajcanik)-11277

Jajcem in mleku po želji dodaš še muskatni orešek, mleto papriko ali kaj drugega, kar paše osnovnemu okusu narastka, pa je. Če želiš, da je stvar bolj kalorična, nadomestiš del mleka s sladko smetano, če pa ne maraš toliko jajc, jih kamot daš manj. Dve sta čisto zadosti za en pekač.

mamaF - Mojca Sem

popravila link, ni delal, upam, da zdaj bo.

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 25. avg 2008 14:34:32

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

25. avg 2008 13:26

Sama pa pri lazanji uporabim le kislo smetano ali smetano za kuhanje, kak rumenjak, nariban sir...tako kot so pred mano rekle že punce. In je zelo dobro... katka http://katka-lopatka.moj-album.com/

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

26. avg 2008 9:35

Link trenutno ne dela, mi pa prav pride podatek o dveh rumenjakih. Glede na to, da mešanica ne vsebuje moke- kako gosta pa je? Se testenine polije do vrha ali bo preredko- če npr. delaš narastek iz špagetov ali polžkov? alibaba

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

26. avg 2008 9:46

S kislo smetano in naribanim sirom (brez rumenjaka) je mazljiva in jo v bistvu namažeš, ne poliješ. To je boljše za lazanje, kjer je testo v enem kosu. Za polžke pa je boljša kar smetana za kuhanje, ki ni tako redka in mogoče notri nariban parmezan, pa poliješ po vrhu. katka http://katka-lopatka.moj-album.com/ Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 26. avg 2008 09:47:45

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. avg 2008 9:59

Alibaba, žal tudi meni ne dela, ti povem pa po spominu - oz. kako jaz prilagodim: za pekač od pečice (tisti večji) uporabim kar pribl. 6 dl mleka, 2-3 jajci in pol pecilnega praška, malo osolim in začinim po želji. Včasih del mleka zamenjam s sladko, pa tudi s kislo smetano lahko. Zmes je seveda precej tekoča in ko jo preliješ čez testenine (v original receptu so to široki rezanci,prav po vrhu pa se nariba še sir), se ti bo zdelo, da kar plavajo v prelivu. Vendar - ne se bat! Po pribl. pol ure pečenja bo zadeva kompaktna, tako, da jo lahko režeš z nožem in serviraš kot vsak drug narastek - ne razpada. Je pa plast narastka seveda tanjša, kot če bi pekla enako količino testenin in preliva v majhnem pekaču. Mislim, da jajca in dodatek pecilnega praška preliv med pečenjem ravno prav zgostijo, da lepo stoji skupaj in ne "razpada". http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=11277 Sem še enkrat prilepila link - zdaj upam, da bo! mamaF - Mojca Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 26. avg 2008 17:00:09 Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 26. avg 2008 17:04:19

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

26. avg 2008 10:57

Da bo bešamelna omaka "manj mokasta" daš manj moke. Da bešamelna omaka ne škodi pa jo naredim tako: Maslo raztopim, pustim, da se popolnoma ohladi, dodam malo moke, dobro premešam da se ne delajo grudice, solim in dodam mleko, še enkrat dobro premešam. Omako postavim na nizki temperaturi in mešan dokler se ne zgosti, oziroma zavre.( kot če bi delala kremo) Tako pripravljenemu bešamelu, dodam nariban parmezan in malo muškatnega oreščka, ko se malce ohladi včasih dodam rumenjak. 

Sicer najboljše nadomestilo je smetana za kuhanje+nariban sir. 

Anamarija

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

26. avg 2008 11:56

Zakaj pa bešamel škodi? Jaz sicer uporabljam bešamel, se nihče ne pritožuje, pripravim pa ga brez maska, in sicer tako kot puding in med kuhanjem dodam sir. Pa se mi ne zdi dosti drugačen kot pripravljen klasično. Omaka, po kateri sprašujem je pač drugačna, dugega okusa. alibaba

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

26. avg 2008 13:44

Alibaba, meni zelo škodi prežganje, ki ga nekateri naredijo z maslom in moko, zato sem napisala kako delam bešamelno omako, morda pa še komu prav pride.

Anamarija

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

26. avg 2008 15:50

Namesto bešamela lahko uporabiš holandsko ali bearneško omako ali pa kakšno svojo različico teh ali kakšne druge omake.

Konec koncev lahko tudi kar zmešaš nekaj jajc, take ali drugačne smetane, prvega sira, ki ti pride pod roko, dodaš nekaj začimb, na lazanji se bo brez skrbi vse lepo popeklo. Malo previdnosti s popekanjem parmezana in

Ker pa  v lazanjo dodajaš omako tudi v notranje plasti, bodi malo pozorna na naslednja dejstva:

Rumenjaki med segrevanjem omako gostijo, prav tako sladka smetana. Kisla smetana med segrevanjem omako redči, ker se loči na strjene grudice in sirotko.

Če ste navajeni na tako hrano in vas ne moti, je to popolnoma v redu, načeloma pa se je pri pripravi mediteranske hrane modro ogibati kisli smetani, jakovemu maslu in ribjemu olju,  še prav posebej pri pripravi jedi, ki imajo v nazivu črkovne kombinacije gn, cc, ch, ll in tt. 

 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti