Kako pripraviti kutine za žganje?

pekarnica  

član od: 6.3.2006

sporočila: 49

tema odprta - 25. avg 2008 10:33 | ogledi: 24.367 | odgovori: 8

Pozdravljeni!

Letos je naša kutina kar bogato obrodila in sem dobila idejo, da bi iz kutin naredili žganje. Zanima me kdaj obrati sadeže, kako jih pripravit (jih je potrebno olupiti, izkoščičiti ali je dovolj da jih razrežem), da bodo primerni za žganje?

Hvala za odgovore in lp.

pekarnica

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

25. avg 2008 17:02

Moja mami jih je olupila, naribala, dodala sladkor, dala v kozarec steklen, 3l, stalo je 40 dni na soncu, nato precedila in dodala žganje.

lp

Pitončica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. avg 2008 18:28

Pitončica, to je kutinov liker, ne žganje. Mora biti pa dobro, se strinjam.

rimljanka - zasebno mnenje

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

25. avg 2008 20:04

Sadje (narezano ali pa zdrobljeno) daš v posodo in pustiš, da zavre. Občasno premešaš. Ko odvre, zapreš posodo, če nimaš namena takoj kuhati žganje, sicer bo ob ponovnem vretju nastal kis.

Ognjič

Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 25. avg 2008 20:07:00

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

25. avg 2008 20:19

ajoj ....

zgleda da bolj slabo vidim ... sploh nism brala kaj piše :)

se opravičujem, mislila sem na liker :)

lp

Pitončica

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

27. avg 2008 18:26

Kutine, ki jih nameravaš uporabiti za žganjekuho naj ostanejo čim dlje na drevesu. Odvisno je sicer od sorte, verjetno pa bodo ravno pravšnje sredi oktobra. Šele, ko bodo začele masovno same odpadati oberi ali stresi drevo. Tiste kutine, ki padejo na tla že prej, pa lahko počakajo nekje na hladnem. Kutine operi, izreži vso gnilobo, ali pa nagnite zavrži, nakar jih zamelji v sadnem mlinu. Sadna brozga je pri kutinah precej suha, zato jo moraš skrbno potlačiti v čist sod in po potrebi zaliti z vodo. Brozga iz velikih kutin hruškaste oblike (mislim, da se sorta imenuje VRANJSKA) je še posebej suha. Pozorna moraš biti na to, da je vso sadje potopljeno v tekočino, sicer rado začne plesniti ali kisati. Brozgo pusti odvreti v dobro pokritem sodu z vrelno veho, za pospešitev vrenja pa lahko dodaš tudi kak liter vinskega mošta. Kutine se ravno tako kot hruške v kotlu rade primejo in zažgejo. Žganje iz kutinove brozge ne teče tako obilno, kakor iz hruškove in boš dobila iz 100 kg kutin približno 5-6 l žganja. Pri prežiganju smeš jemati žganje samo do stopnje 30-40%, sicer bo kasneje žganje pregrenko in spahovalo se ti bo po njem. Alkoholno stopnjo uravnaj z dodajanjem destilirane vode malenkost preko 40 %. Verjetno se bo žganje skalilo, kar naj te ne skrbi. Daj ga čez noč v zamrzovalnik, zjutraj pa precedi. Na nizki temperaturi se "kalina" lepo obori in se pozneje kalnost ne bo ponavljala. Zaradi izjemno močne arome, predvsem pa vonja spada kutinovo žganje med boljša desertna žganja. V kolikor se boste lotili kuhe kutinovega žganja in ne boste imeli kam z njim se prvi postavim v vrsto za kakšno stekleničko. ati zlati

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. avg 2008 22:00

Jaz pa za zlatega atoija (bova med čakanjem še kakšno rekla).

rimljanka - zasebno mnenje

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

27. avg 2008 22:11

Moj oče skoraj vsakoleto kuha žganje iz kutin. Ima kutino, ki vedno obilo obrodi in sadež je zelo sočen, iz kutin je že naredil tudi vino. Postopek je že zelo dobro opisal ati zlati. Kutinovo žganje ima res poseben okus. Naj ti poskus uspe. lipa1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti