Rja v kotlu za kuhanje paradižnikove omake

pandapanda  

član od: 24.11.2007

sporočila: 102

tema odprta - 25. avg 2008 10:23 | ogledi: 8.388 | odgovori: 4

Pozdravljeni!

Med vikendom sem kuhala "šalšo". Letos sem jo pripravila kar v bakrenem kotlu. Vse je potekalo brez zapletov. Ko je bilo vse v kozarcih je sledilo še konzerviranje. To sem tudi speljala v kotlu z vretjem kozarcev. Na koncu pa šok. Ko sem odlila vodo sem opazila da je bila voda (rjava)RJASTA. (kljub predhodnem pomivanju kotla z gobico in čistilom za posodo).

Kaj bi vi storili v tem primeru?

Tudi šalša se je nalezla rje in to kar precej. (Tako kot voda pri konzerviranju)

Ali je rja strupena?

Hvala za odgovor

pandapanda

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

25. avg 2008 11:16

Baker ne rjavi, vendar ga sadne kisline precej hitro korodirajo (katera kemicna reakcija nastane, bi morala pogledat v kaksne modre knjige). Nastale bakrove soli so v vecjih kolicinah strupene (smrtna doza nekje reda velikosti enega do dveh gramov za odraslega cloveka, v manjsih kolicinah povzroca pa tudi kronicne zastrupitve). Iz neke knjige Prima Levija se precej dobro spomnim, da mora biti vsa bakrena posoda za uporabo v gospodinjstvu pocinkana ali prevlecena z inoksom. Kotlicki za polento so najbrz izjema, ker polenta ni kisla. Tako da mislim, da se tvoji salsi slabo pise - jaz je raje ne bi jedla, razen ce imas namen na kosilo povabit kaksnega smrtnega sovraznika. lp, proxima

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

25. avg 2008 14:12

Predvidevam, da si uporabila kaj kisa (ocetna oz. etanojska kislina). Baker z njo reagira in nastane t. i. "zeleni volk" oziroma bakrov(II) acetat. Je strupena spojina, tako da jaz prav tako ne bi jedla tiste salse. No še zanimivost: zeleni volk, umetno pridobljen, se uporablja celo kot sredstvo proti škodljivcem, pa tudi kot slikarska barva. Drugače si pa kupi en "običen" emajl lonec npr. od Emo Celje, za take zadeve (salse, marmelade ipd.) so nepogrešljive. Pa tudi če kisa nisi uporabila, je "krivec" kakšna kislina, ki je v paradižniku, NaCl pa stvar lahko še pospeši. Paradižnik vsebuje precej citronske in jabolčne kisline, pa oksalne in še katere. Zato tudi nisi dobila prav zelene barve ampak rjavo. Atina

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

25. avg 2008 14:43

Tiste posode od Ema, črne in težke, ki so primerne tudi za indukcijo se imenujejo Etherna. Zadnjo sem kupila v Merkurju, imajo jih pa tudi v Intersparu.

F r i n a

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

25. avg 2008 16:26

Črni emov emajliran pekač s pokrovom (ki je uporaben tudi kot nižji pekač) je moja naj naj najboljša in najbolj uporabljana posoda - za vse. Kruh brez gnetenja, vse jedi iz pečice, sploh pa za kuhanje marmelad ali soparjenje (ima tudi alu vložek za to). Tudi večje količine školjk in škampov na buzaru smo delali v njem - nikoli me ne razočara. Zelo priporočam! Za še večje količine (v moj pekač gre recimo pribl. 3,5-4 kg sadne kaše za marmelade) si nabaviš pač eno večjo Eterno (dimenzij imaš, kolikor hočeš - nižje kozice in višji lonci obstajajo od premera vsaj 14 cm pa do......ogromnih za velike fešte). In....kot že ime te linije pove, ta posoda je res VEČNA! mamaF - Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti