Školjke

Pecenka  

član od: 23.1.2007

sporočila: 225

24. avg 2008 20:11

solna kislina = HCl Pecenka

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

24. avg 2008 21:32

Solna kislina je res klorovodikova kislina ali HCl, a to ni bistveno. Pomembno je, da ta kislina najeda apnenec in da dela škodo na površini školjčnih lupin. Torej gremo dalje brez nje. Bistvo je v tem, da se je treba otresti organskih ostankov, ki se držijo školjčnih lupin. Ker samo ti zaudarjajo z razpadanjem, apnenec sam po sebi ne zaudarja. Najbolj preprosta možnost je prekuhavanje v rahlo okisani vodi in ščetkanje s trdo ščetko. Drugega praktično ni, razen če školjčne lupine prepustimo naravi. Jaz sem jih, na primer, razmetal po njivi in pobral čez dober mesec. Ostalo je samo apnenčasto ogrodje, čisto. Vseeno sem za vsak slučaj vse skupaj še prekuhal. Takrat sem imel ustvarjalni preblisk in sem ustvaril nekaj amfor z morskimi dodatki. Na kupljeno osnovo sem s pištolo na vroče lepilo nalepil školjčne lupine, kamenčke z obale, najdene klešče rakcev ipd. Niti ni bilo videti slabo. LP Boris booris

monki  

član od: 24.2.2006

sporočila: 35

25. avg 2008 0:23

Najlepša hvala za odgovore. Bom poskusila kar s kisom in prekuhavanjem (naravno), brez kemije. Upam, da mi bo uspelo, ker je večina školjk že praznih. Vam bom še sporočila, do takrat pa pozdravček! p.s. Boris, mogoče kakšna slikca??? Tudi jaz imam v mislih še kamenčke, da bo spominček na lepe poletne dni! monki

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

25. avg 2008 7:21

Ti jih kar malo pokuhaj v okisani vodi in dobro posuši. Ko pa boš imela izdelke gotove, pa jih lepo polakiraj. Sigurno ne bodo smrdele pa še lažje boš z njih čistila prah.

Kyara

MALČICA  

član od: 8.6.2006

sporočila: 451

25. avg 2008 9:08

Tudi mi jih na morju pustimo kar nekje zunaj, jih hitro najdejo mravlje, sploh če so v polžkih še kakšni rakci samotarji, ali če se kaka školjka noče odpret. Ko gremo domov, jih pa poberemo. So ščiščene v nulo. Malčica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti