Prehrana dojenčka/otroka

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

tema odprta - 22. avg 2008 13:00 | ogledi: 12.861 | odgovori: 17

Ker vas je tu ogromno brihtnih glavic in tudi nekaj mamic, se na vas obračam z vprašanjem o tem kaj vaš malček rad je oziroma kaj ne mara. Moja nečakinja (8 mesecev) nikakor noče jesti zelenjave in pa raznih zakuh na juhi (ribana kaša...). Sadne kašice, jogurti in skutice, kosmiče, kruhec, piškotke v sadni kašici ali pa riža brez problema poje veliko, z takim veseljem da je lepo gledati, ko pa zmeljemo juho z zakuho ali pa kak krompirček, korenček, to pa protestira celi dan in poje tiste 2 žlice, ko proba če se jo bo kdo usmilil in dal kaj drugega. Imate kakšen nasvet, kako pripraviti otroka da poje tudi nekaj tega? zelenjava in kaj mesa je pa tudi potrebno. Hvala vam že v naprej.

lep pozdrav

nitta

mizarka  

član od: 24.5.2006

sporočila: 988

22. avg 2008 14:29

Trenutno imam ravno obratni problem.

Pri eni hčerkici sem recimo na žličko dala spredaj nekaj sadnega zadaj pa malo mesa, ali kaj zelenjavnega.

Zahteva veliko potrpljenja , ampak gre. Težko je biti pameten za drugega.Pri meni so tako različni, da  se vedno sproti učim.

Mogoče bi šlo, če bi ji dali samostojen krožnik in žličke, tako, da bi malo packala, vmes pa sami malo podtaknete, pa v okolici ne bi smela videti nobene hrane za nadaljevanje.Mogoče ji tudi ne paše zmiksana hrana, poskusite samo pretlačiti vsako zase , ne skupaj.Pediatrinja mi je rekla, da mora otrok več krat zapored dobiti isto hrano, da jo sprejme, da se mu okus prilagodi

težko je tole.....

Upam, da vam bo uspelo.Velja pa tudi to, da se nikar ne preveč sekirati, vseeno zrastejo.

 

lp

mizarka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. avg 2008 14:56

Moja mala sreča je vse! Čisto vse in strašno rada (ja, le po kom ima to dvoje). Upam, da bo naslednja tudi taka, ker ta je glede hrane res vzorno dete! Edino ena stvar je - ki je sicer dobra, zna bit pa nadležna: odkar ji lahko dava praktično vse (s par izjemami, ala kikiriki in manjmastni mlečni izdelki, česar naj ne bi jedli otroci do 2 leta) hoče jest VSE, kar jeva midva! Kar pomeni, da morava v njeni prisotnosti močno omejiti uživanje "junk fooda", se pravi nič čokolad in čipsa - ker ona si s tem konkretno postreže, če dobi priliko... Ni da bi ji dal en mini košček, pa bi bila zadovoljna - enostavno nama odnese vrečko čipsa in si jo razdelita s psičko, če slučajno kdo za pol sekunde pogleda proč. Če ji daš košček čokolade, pa držišš tako, da ne bo odgriznila, kar sicer lepo zna z vsem sadjem..., te lepo ugrizne v prst, če ga ne umakneš dovolj daleč, da je košček za njene pojme dovolj velik... Skratka je z vsemi žavbami namazana:) Pač ne smeva jest nič, česar ona ne sme, ker pride zraven in "dacari", kot je to poimenoval moj ljubi: pobira davke, skratka V tvojem primeru pa po moje probavajte mogoče najprej z eno vrsto zelenjave samo: zelenjavna juha je lahko zelo intenzivnega okusa, mogoče če samo soparite korenček ali pa naredite kolerabo v smetanovi omakci (sem dala recept sem gor), to dvoje je zelo sladko in imajo otroci navadno radi - moja mala sicer res obožuje vse, ima rada zelenjavo, ampak koleraba je pa njena najljubša! Možno je tudi, da otročiček še ne zna dovolj grist in so stvari zanj premalo zmiksane, pa se zato buni. Moja mala dolgo časa ni marala preveč na grobo zmiksanih stvari, zdaj pa ne mara, da bi bile čisto kašaste, ker se ji zdi, da je že velika in hoče met koščke... lahko pa ima samo tako obdobje: Ronja je oboževala melono od prvič, ko jo je probala. potem naenrkat pa ne več, ne pa pika. No, nisva je silila, sva pa še kdaj probala. In kar naenkrat jo spet obožuje, mi poje četrt melone! Veri

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. avg 2008 15:18

Meni se pa zdi, da če zna kdo res "poslušati svoje telo", ga znajo pa to dojenčki, ker še niso obremenjeni z večino obrazcev o tem, kaj se mora in kaj ne sme. In res ne razumem, zakaj bi morali 8 mesečnega otroka, ob predpostavki, da se lepo razvija in napreduje in da ima vse znake zdravega otroka, siliti s kašo, ki mu evidnetno ne tekne? Navijam za bebico in upam, da tiste, ki jo silijo z neprijetno kašico, fino popljuva. Vendelina jr.

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

22. avg 2008 15:36

Pri naši, sedaj pet letnici, je bilo pa tako, da je kot dojenčica pri 8 mesecih jedla pire krompir, ki ga sedaj bolj z muko oz. samo zraven špinače. Smo ji pa hotli poturit malo solatke v krompir, pa je tako dolgo mečkala, da je tisti milimetrski košček solatke izpljunila, krompir pa pojedla. Zdaj krompirja bolj malo je, solato z težko muko kakšno pogoltne, ampak jo niti ne silim. Je pa paradižnik in peso, pa korenje iz juhe, pa je že tudi to nekaj. Brez čokolade bi jo pa pobral. Ampak nekdo je nekoč rekel, da je ob sami čokoladi gor zrastel, pa je zdaj tak dec. Mislim, da se otroci spreminjajo tudi pri jedi. Tako kot tudi odrasli. Samo nič silit, pa bo. Lp, Rmeli Rmeli

Jurca  

član od: 24.1.2008

sporočila: 23

22. avg 2008 18:19

Se strinjam z Vendelino. Otrok je, kar potrebuje. Moja tasrednja (4 in pol) je tako zbirčna, da je groza, pa je zdrava ves čas, velika, ne suha ne debela... Je pa samo palačinke, pa namazan kruh, pa hrenovke. no in seveda sladice skoraj vseh vrst. Ne vem pa, zakaj otrok ne bi smel pojesti malo čokoladice, Veri? Jurca

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

22. avg 2008 19:39

Vendelina jr. je napisal/a:
Meni se pa zdi, da če zna kdo res "poslušati svoje telo", ga znajo pa to dojenčki, ker še niso obremenjeni z večino obrazcev o tem, kaj se mora in kaj ne sme. In res ne razumem, zakaj bi morali 8 mesečnega otroka, ob predpostavki, da se lepo razvija in napreduje in da ima vse znake zdravega otroka, siliti s kašo, ki mu evidnetno ne tekne? Navijam za bebico in upam, da tiste, ki jo silijo z neprijetno kašico, fino popljuva. Vendelina jr.

 

Se podpišem. In to je VSA ZNANOST. Pa še deluje povrhu!!! Čez čas bo itak vse ravno obratno, se otroci znajo spreminjat za 100%! lp

peter

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

22. avg 2008 21:03

Ma jaz jim še o začetka dajem kar hočejo jest pa konec kompikacij. Bolj jo boste silili slabše bo. Moja najstarejša hči ni do 1 leta hotela jesti nič. Malo je poskusila in popljuvala ven, pa sem ji devala vsa mogoče ampak ona se je hotela samo dojiti. Zelenjave pa še od daleč ni hotela videt. Pa, da jo vidiš zdaj punco, me še skrbi kaj bo čez par let, ko bodo fanje stali pred vrati...

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

22. avg 2008 21:50

Ja mislim da vas je danes slišala, sem bila varuška in zopet poskušala podtakniti kak korenček, pa je špricala po celi kuhinji. Potem je par žlic pojedla, za tem pa veliko porcijo mlečnega riža, tako da lačna ni bila. Sama sem svetovala sestri, da naj potem kdaj kak korenček zmiksa zraven sadja, ali pa kak košček rdeče pese in kolerabice, pa tako ne bo ugotovila saj bo prevladal okus sadja. Ker smo poskusili tako, 2 žlice sadja potem pa eno zelenjave, pa je to prepametno dete kaj hitro ugotovilo naš namen. Glede na to da je zdrava in močna in ravno pravšnje postave, mislim da se ne smemo obremenjevati in res tako kam skrit kak košček zelenjave (beta karoten je že pomemben, pa tudi pesa za kri) pa se nimamo kaj bati. Jaz tudi ne maram ričeta, pa me z njim nihče ne sili :) bog ne daj, bi ga tudi bila cela kuhinja :D hvala vam za vaše nasvete, jih bom posredovala zaskrbljeni mamici. lepo pozdravljene nitta

ines  

član od: 30.11.2004

sporočila: 91

22. avg 2008 22:35

No jaz take "nefina" jedila zakamufliram med kaj dobrega ali pa jih postrežem v zanimivi obliki: recimo - naš mali ne mara preveč mesa razen v obliki mini čevapčičev. Tako mu naredim tudi piščančje in puranove mini svaljkce, ki si jih potem z roko nosi v usta in z veseljem poje, ali pa mu meso zmiksam v kako zelenjavno juho. Pa še nekaj - za našega velja - če meni jed ni dobra in vidi, da je ne jem in nočem niti poskušati, potem je tudi on ne je, če pa vidi, da midva jeva kaj, česar on nima na krožniku, pa na vsak način hoče še on. P.S. Zelenjavo lahko dobro zakamufliraš v kako omako za paštico. Jaz sem mu na začetku kuhala kar jušne paštice (ker so drobne) in mu jih dajala s paradižnikovo omako z zelenjavo, bučkino omako... odvisno od stanja na vrtu in tržnici. ines

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. avg 2008 22:56

Jurca, od kod ti ideja, da ne sme malo čokolade? Saj sem napisala, da ji dava probat vse, kar midva jeva - ampak ona si postreže s celo, jo odnese na drug konec sobe in si nabaše v usta celo vrstico, preden bi ji kdo odvzel njen "plen"... To pa vseeno ni glih dobro za enoletnico. Če ji ponudiš mali košček, se zbuni, ker hoče večjega. Če ji daš večjega, da bo odgriznila, ker so kake stvari take, da jih ne moreš enostavno odlomit, recimo kaki pralineji, potem bo enostavno zbasala vse skup vključno s tvojimi prsti v usta, dete ni neumno... Midva sva pač mnenja, da je vse ok, dokler je v pametni meri: vsi jemo vse, veliko sadja in zelenjave, radi imamo testenine, jemo še riž, kaše, polento, meso... To se mi zdi, da mora sestavljat obroke. Čokolada in sladkarije pa so "za čez", ne pa glavna jed kateregakoli obroka. Lahko dobi košček, ne pa toliko, da ji bi bilo to za en obrok - saj midva tudi ne jeva samo čokolade namesto obroka! To se nama pa že zdi prav navadit otroka! In toliko, kolikor bi ona pojedla čokolade, bi bilo za več kot en njen obrok, če bi ji pustila neomejeno izbiro, češ, da ona že ve, kaj je dobro! Seveda ve, kaj je dobro - ni pa to nujno najboljše zanjo... Zato skrivava čokolade pred njo - ne pomeni pa to, da je nikoli ne dobi. Ampak se mi ne zdi način podkupovat otroka s čokolado, da bo dal mir. Se rajši igram z njo. Ko pa jemo čokolado, jo jemo vsi (razen če spi in si v miru privoščiva tisto čokolado, ki paše bolj kot vse ostale - sploh če spi tudi psička:). ines, se mi zdi, da so tvoji nasveti super, samo za malo starejšega otročka - pri 8 mesecih pa se mi zdi, da je dokaj vseeno, kako stvar izgleda, ker v glavnem vse zmiksaš v kašice;) nitta, čisto možno, da se bo mala sama spremenila. Majo faze, včasih se jim pa tudi kaka hrana priskuti, ker imajo slabe izkušnje z njo. Pa mogoče tudi drug način priprave, včasih pomaga - saj kako zelenjavo se da zelo sladkasto naredit... jaz bi še probavala. Pa še eno pravilo imava midva: če nečesa ne mara (ne poje toliko kot sicer), potem ji pri tistem obroku ne dava drugih stvari - v smislu, če tega ne je, bo pa nekaj drugega dobila. Recimo, ko jo je mela mami, je mala hitro ugotovila, da lahko namesto jogurta dobi zavitek in potem ni več hotela jogurta od nje, ker je vedela, da lahko dobi sladkarijo (pa sicer obožuje jogurt - ampak hej, sladko je pa ipak sladko, saj je najina hči;). Zato imava to pravilo. In pa to, da ji pred obroki nihče ne daje sladkarij. Pred obroki lahko dobi sadje, če je težko počakat, tudi jogurt, če vemo, da bo še trajalo, da se skuha, sladkarij/čokolade pa ne. To je po obroku. Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti