Prehrana dojenčka/otroka

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

22. avg 2008 23:07

Moja hčerka je bila zaradi alergij na dijetah.

 

Že od malega ni marala korenčka. V nobeni obliki. Pa ga pač nismo dali. Sedaj, pri dveh letih ga je normalno. V goveji juhi, zelenjavni juhi, ....

 

Zdravnica na alergološki je svetovala, da ji ne silimo stvari, ki jih noče. Ker otrok pri enem letu še ne izbira hrane. Največkrat mu govori telo.

 

Isto je bilo z mesom. Ni ga jedla v nobeni obliki. Razen ribje juhe. Včasih sem v zelenjavno juhico naribala malo zamrznjenega piščančjega mesa. Ni opazila in je vse pojedla. Nismo pa je silili.

Danes obožuje pohano kuro, golaž s polento, ....

 

Ko smo odpravili alergijo na jajca, je zopet zdravnica na alergološki povedala: če otrok pri enem letu poje 1 jajce na teden, je to dovolj. Ni potrebno dodajat nobenega mesa več.

 

Če otrok je zdrobovo juho, lahko postopoma vanjo primešate zelenajvo. Po malem. Dobro je začeti z zelenajvo, ki nima močnega okusa (malo nastrganega korenčka, drobno sesekljan por, malo olupljene bučke - da ni zelene barve v juhi, ... )

 

Drugače pa pri nas šele nekaj mesecev jemo kosilo skupaj in vsi enako - v večini. Sicer se precej prilagajamo, ampak je res užitek, ko lahko otrok je isto kot starši in sedi zraven pri kosilu. Že to veliko šteje. Vsak pa ima tudi svojo naj + in svojo naj - hrano

 

Lp

MM

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. avg 2008 22:17

Moj angelček je star dobrih sedem mesecev in je na dveh (kosilo, večerja) gostih obrokoh, ostalo ga dojim. Sedaj je čas, da gre na tretji gosti obrok, saj imam občutek, da je popolne lačen, vendar mu dojenje ne diši. V knjigi, ki jo imam, piše, da je tretji obrok goste hrane iz sadnega soka in kosmičev. Zanima me, kakšni kosmiči? Isti kot jih je za večerjo z mlekom? Samo da so tokrat pripravljeni s sadnim sokom? Nima še nič zob, tako da smo samo za popolnoma spasirani hrani. Mimika

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

23. avg 2008 22:37

Joj, da ne boš mislila, da hočem soliti pamet - svojih otrok res nimam, imam pa več sposojenih. Sama sem v bio trgovinah staknila riževe kosmiče brez karkšnih koli dodatkov, ki se čisto razpustijo. Drugače pa uporabiš lahko tudi ječmenove, ovsene, pirine..., jih enostavno zdrobiš - super rata v kavnem mlinčku ali v mini sekljalniku. Zamešani s sokom so še meni dobri.

Loni Makaroni

nitta  

član od: 13.1.2008

sporočila: 384

24. avg 2008 22:50

Razne kosmiče, tako kot je napisala Loni, lahko tudi koruzne, mi enostavno zmeljemo vse skupaj, včasih kar kak jogurt zraven, ali pa skutice, pa kak piškotek (albert recimo) in košček breskve (sedaj so domače) in komaj utegnemo polniti usta :D tudi mi smo še na čisto spasirani hrani, smo pa danes dočakali prvi zobek :) je pa tako da mala dobi vsak dan ob 18 uri veliko porcijo toplega mleka, pred spanjem pa malo mlečnega zdroba. Tudi pri mamici še doji, le da se tam ne naje za cel obrok, je potem kmalu lačna. No, malo se še le naj crkljajo, čeprav pravi sestra da predolgo ne bosta več dojile. nitta

cimetovka  

član od: 14.12.2006

sporočila: 71

25. avg 2008 8:01

Zdravo, moja 9 mesečna sončica Zala je tudi navihana kar se tiče hrane. Če slučajno jemo skupaj in imamo ni nekaj drugega na krožniku kot ona ni varinate da bi jedla svojo hrano tako da potem je kar našo. Ji pa daje mza jest vse kar mi pride pod roke od pice pa do čokolade kar pač oče poskusit. Če ji hrana ni všeč je pa če ne je, ji ji pa poskusim dat kdaj drugič. Zakaj sem rekla če slučajno jemo skupaj za to, ker mi jemo ko pridejo vsi iz službe to je okrog 4, Zala pa je že prej-samo za razlago. Sicer poskušamo, da bi jedli vsi skupaj samo zmeraj pa ne gre. Od začetka ni marala cvtače, sedaj pa ji dam kak košček cvetače kuhat skupaj z drugo zelenjavo tako, da okus ne prevladuje pa tudi cvetačo poje. Sicer pa kot sem že rekla je jaz ne slim z ničemer, če ji ni všeč ji pač ni. Drugače pa smo tudi še brez zobkov pa ni variante da bi jedli samo pasirano je nče, tako da ji narežem na mjhne koščke, ki pa jih z veseljem je. cimetovka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

25. avg 2008 8:45

mimika, lahko vzameš tudi ekspandiran riž brez dodatkov - se krasno razpusti v čemerkoli in je super za kako zelenjavno juhico/kašico za zgostit, če je preredka (pride prav takrat, ko se otroček uči sam jest in stvari, ki ne stojijo na žlici delajo probleme;) cimetovka, najina Ronja je čisto ista: kar jeva midva, je tudi ona, pa basta! Je pa dve kosili (itak je taka suhica, da je to komaj dovolj), enega sama, enega z nama. Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

18. mar 2009 15:37

http://www.coolinarika.com/clanak/jelovnik-za-djecu-od-1

 

Tale link sem našla na nam sorodni strani, in ker včasih mlade mamice sprašujejo, kako je s prehrano dojenčkov in majhnih otrok, sem prilepila ta link. Lahko je v pomoč, lahko pa na dodatnih linkih, ki jih ponuja stran, najdemo še kakšno idejo, da malčkom malo popestrino prehrano. In tudi kak koristen nasvet se najde.

 

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti