Čiščenje volnene preproge

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

tema odprta - 21. avg 2008 11:15 | ogledi: 19.579 | odgovori: 11

Volnene preproge so preproste za redno vzdrževanje (nežno sesanje in občasno stepanje, čiščenje ob megli in na snegu)... Toda kaj narediti, ko se preproga RES umaže? Pa ni, da smo taki pujski pri nas, le preproge uporabljamo, da zaščitimo parket (saj bi zamenjava le-tega bila predraga opcija).

Včeraj je bilo v prilogi Dela "Delo in dom" napisano, da je možno bio čiščenje v čistilnici (nikakor kemično, ki uniči vse pozitivne lastnosti volne). Razumem, toda ene male preprogice ne bom zato vozila v prestolnico. Pa napisali so, da je potrebno preprogo vzdrževati... kako, pa niso napisali. Nekajkrat sem tudi jaz celo preprogo osvežila z gobico in vodo.

Da strnem vprašanja:

- kako lahko očistim umazano volneno preprogo doma, da ohranim njene naravne kvalitete?

- kje v Mariboru čistijo preproge na bio način?

- kako redno učinkovito "vzdrževati" čistočo in predvsem ali/če sploh dodati kakšno sredstvo (saj verjetno večina bazira na "kemiji").

Prosim za vaše izkušnje. Že v naprej hvala.

Pozdrav, Lipa

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

21. avg 2008 11:46

čAO, dobijo se posebna čistila za volno. Nrediš suho peno, naneseš na preprogo/posteljnino in posesaš. Ne vem, če deluje ali ne, probala še nisem. Lep pozdravček, S.

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

22. avg 2008 7:45

Anomis hvala, bom poskusila, čeprav mislim, da je tokrat prevelik madež... Če morda kdo ve, kje v Mariboru čistijo preproge z BIO sredstvi, bi lepo, lepo prosila, da mi napiše. LP Lipa

minja  

član od: 8.12.2007

sporočila: 41

22. avg 2008 8:07

Volneno preprogo čistimo z navadnim pralnim praškom. Še kar močno koncetracijo praška zavremo v vodi in nato veselo na kolena. Uporabim kakšno staro brisačo za čiščenje in potem še kakšno,da preprgo malo posušim. Seveda imam belo volneno preprogo in se belilo ne pozna. Tako čistim vsaj že 20 let , vse madeže od terana do golaža. :Sesanje pred postopkom in po postopku je seveda jasno.Veliko uspeha (seveda če je preproga bela) Lp M minja

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

24. avg 2008 21:43

Minja hvala za trud. Preproga pa žal ni bela. Trenutno še ne vem, kaj naj naredim...morda se mi bo čez čas posvetilo. LP Lipa

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

25. avg 2008 7:18

Naredi milnico z žajfo ali praškom za pisano perilo, lepo speni in s peno lepo narahlo čisti. Pusti, da se posuši in nato posesaj. Pa voda za milnico naj bo hladna. Tako to delajo v Turčiji z originalnimi ročno pletenimi tepihi. Pa niti pod razno niso beli.

Kyara

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

25. avg 2008 9:01

Kyara, super!! Hvala. Pozdrav, Lipa

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

19. mar 2013 18:44

Da ne odpiram nove teme - zanima me kje na Goriškem čistijo preproge. Imam bolj debelo vendar ne volneno preprogo (vsaj mislim da ni volnena, ker se je etiketa izgubila), ki bi jo bilo po nekajletni uporabi treba očistiti, pa me zanima kam bi jo lahko odpeljala na čiščenje. Je precej velika (4*3 m).

Mogoče kdo ve tudi kakšne so cene čiščenja, če to ni skrivnost. Lahko mi sporočite tudi na zasebno pošto.

Vsem skupaj hvala za vaše odgovore in lep pozdrav.

tedyka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. mar 2013 18:59

Če nima kakih res posebnih madežev, ampak samo "običajno" umazanijo, bi moralo prav lepo iti s parnim čistilnikom. Povprašaj malo pri prijateljicah in sosedah, zanesljivo bi ti ga katera bila pripravljena posoditi. Potrebuješ par starih krp ali brisač, lonec vode in veselo na delo, 4x3 ni tako veliko, ne bo prav dolgo trajalo. 

Sonja

terlikar 1  

član od: 10.3.2005

sporočila: 994

20. mar 2013 6:50

Tedyka, preveri v Waterlandu na Vojkovi- pri Eurospinu. Kolikor vem jih tudi pridejo iskat in dostavijo.

Bernarda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti