Orhideja

j04  

član od: 19.11.2004

sporočila: 119

tema odprta - 19. avg 2008 12:30 | ogledi: 3.023 | odgovori: 12

vem,da ne sodi na kulinariko, vem pa,da mi boste znale pomagat. včeraj sem za svoj praznik dobila prečudovito belo orhidejo od moje nečakinje. Ker sem že imela dve, pa se mi nobena ni obnesla, vas prosim za vsak nasvet. Kako jo zalivat, kje jo imet (senčna, sončna stran), kaj storit ko ji cvetovi odpadejo, ali jo naj porežem in na kakšni višini. hvala za vsako informacijo in lep orhidejin pozdrav.

simonasovre  

član od: 8.8.2002

sporočila: 101

19. avg 2008 12:34

http://www.orhideja.com/ na tej strani je kar nekaj koristnih informacij za nego; nasploh pa niso občutljive in zahtevne. Lep pozdrav, Simona

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

19. avg 2008 12:51

Najbolje je imeti na zahodni strani oz. lahko tudi na južni ampak popoldne ko sonce sije moraš spustiti rolete da jo ne bo zažgalo. Drugače pa rabi veliko svetlobe. Glede zalivanja: jaz jih vsak teden potopim v vedro vode za 2 min in to je to. Ko vidiš da ni več rose na lončku oz. da korenine niso več mokre spet ponoviš. Ko ji cvetovi odpadejo steblo pusti. Če se pa posuši pa preži do tja do kjer je posušen. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

zvezdica55  

član od: 8.8.2006

sporočila: 555

19. avg 2008 12:53

Jaz jih imam veliko na oknih na zahodni strani hiše. Poleti spuščam rolete, da jih sonce na zažge. Hčerka jih ima na vzodni strani in ji tudi dobro delajo. Zalivam enkrat tedensko, malo. Imam jih v posebnih posodicah za orhideje, tako, da lahko voda odteče. Ko odcvetijo, stebel ne porežem, počakam, da se sama posušijo, velikokrat pa iz stebla poženejo nova stranska stebla in še naprej cveti. Ko odcvetijo jih umaknem na druga okna, kjer se ne vidijo ven. Do sedaj jih še nisem presajala, jih imam kar v isti zemlji že več let. Enkrat na mesec jih pognojim, tistih, ki ne cvetijo, ne. Imam pa velik problem z vatastimi ušmi, vsaj enkrat na teden jih dobro pregledam, tudi v cvetove se spravijo te uške in jih ročno odstranjujem. Orhidejo so včasih slovele kot zelo zahtevne rastline, odkar se jih množično prodaja tudi pri nas, postale se tudi cenovno ugodne, pa se vedno bolj pogosto pojavljajo na okenskih policah (tako kot so bile včasih pogoste vijolice). Veliko veselja s cvetlicami želim j04 zvezdica55

rolada  

član od: 4.8.2006

sporočila: 287

19. avg 2008 13:17

Če se boste gibale po Prekmurju- morate obvezno zaviti v Dobrovnik in videti rastlinjake z orhidejami. Če pa to ne gre - si oglejte spletno stran Ocean Orchids orhideje. Tam lahko izvemo marsikaj glede oskrb orhidej! lp rolada

tresk  

član od: 4.8.2006

sporočila: 115

19. avg 2008 13:35

Pri nas jih imamo tudi nekaj in nam res lepo uspevajo. Zalivam jih ne, vendar jih enkrat na teden ali pa enkrat na 14 dni namočim v mlačno vodo (ne pretoplo, pa dobro je da je voda malo postana). V večji lonec naliješ malo vode in lonček z orhidejo "potopiš" notri in pustiš recimo 5 minut notri, nato pa vzameš ven in pustiš da voda malo odteče, šele nato jo daš nazaj na polico. Vmes, pa jih še popršim z vodo (recimo 2x na teden), in sicer po listih in koreninah. Baje da jim to zelo paše. Ko cvetovi odpadejo pustim vse skupaj pri miru, počakam, da se posuši do kjer se pač misli in nato odrežem. Pa paziti moraš, da niso na kakšnem prepihu, pri nas pazimo da tistega okna, na katerem so orhideje sploh ne odpiramo (zračimo na drug način). In tako kot so rekle predhodnice, pazi, da ne bo izpostavljena direknemu soncu, ker tega ne marajo. Gnojim jih ne, ker nimam dobrih izkušenj s tem. Uspevajo kljub temu da niso pognojene. Ena od njih cveti neprekinjeno že več kot dve leti. Veliko uspeha z gojenjem tvoje orhideje ti želim. In da bi te čimdlje in čimbolj razveseljevala s svojimi čudovitimi cvetovi! Pa poročaj o rezultatih. Follow your dreams....

sara_k  

član od: 21.4.2008

sporočila: 117

19. avg 2008 14:00

j04,ko odcvetijo,steblo odreži približno tam,kje je bil prvi cvet na steblu.Drugače jih imam tudi jaz na oknu,ki gledajo na vzhod,samo ob največji vročini sem jim naredila senco.Kot je rekla zvezdica,vatasta uš je pogosta na orhidejah.Jaz jih odstranim z palčkami za ušesa.Zalivam kot vse zgoraj napisane.Lonček z orhidejo za 15 min cca.potopim v vodo na približno 14 dni.Mgoče sem na začetku imela preveč strahu,da ne bojo uspevale,pa niso take zahtevne,kot je bilo govora pred leti.Kar brez strahu,pa boš imela lepo bogato orhidejo. Za rastlinjak še nisem slišala,vem pa,da prekmurke dobro gojijo orhideje.Ravno od njih sem se naučila vzgojo in imam prekrasne orhideje.Veliko uspeha j04. sara_k

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. avg 2008 14:37

Pri meni prezivijo samo najbolj "trmaste" roze, in orhideja je ena od njih. Imam jo na severnem oknu, v kuhinji nad radijatorjem, tudi pozimi imam okno poleg priprto - skratka pogoje za katere mi je bilo receno da so ubijalski za orhidejo (ampak na zalost nimam dosti izbire - roza pa tudi ne), pa glejga smenta - se vedno je ziva in celo cveti. Edino kar pazim je, da je ne zalivam s svezo vodo izpod pipe , kar ostale pogosto doleti. Se mi je tudi ze zgodilo da je stala v vodi, najveckrat pa reva trpi zejo. Ampak kot kaze, ji to moje zanemarjanje prav dobro dene LP, R.

j04  

član od: 19.11.2004

sporočila: 119

19. avg 2008 14:52

Ob teh vaših nasvetih,ki ste mi jih posredovale, se mi zdi, da to pa le ni tak bav-bav. Hvala vsem, se bom držala teh nasvetov in upam, da mi bo tokrat uspelo. V tretje gre rado, mar ne?

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

6. sep 2008 9:43

včeraj sem dobila orhidejo, nima pa listka z imenom. Ima roza cvetove z belimi pikicami. Listi so pa močni, temno zeleni, dolgi 20 cm in široki 6 cm.Mi lahko kdo pomaga? Gledam slike po internetu pa ni nobena orhideja podobna moji oz.so slikice premajhne da bi natančno videla kakšna je . sem jo dobila, sedaj pa me zanima njeno ime. Je pa ta: http://orhideja.org/img/banner/banner.jpg Sporočilo je spremenil(a) ariella_3 dne 06. sep 2008 09:48:12

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

6. sep 2008 10:24

To je zagotovo phalaenopsis. Kaj bolj točnega pa boš teško zvedela, ker je teh hibridov na tisoče. Lep pozdrav magnolija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti