Kako pripraviti domač paradižnik - pelate

MELITAC  

član od: 27.12.2005

sporočila: 4

tema odprta - 18. avg 2008 18:57 | ogledi: 21.679 | odgovori: 10

Na vrtu imam letos prvič posajen paradižnik - pelate. Prosim za nasvet, kako ga je primerno shraniti za ozimnico - omaka za testenine. Ga je potrebno pasterizirati ali obstaja kakšen drugačen način. Hvala za nasvete ! Meli

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

18. avg 2008 19:43

Tukaj imaš zanimiv recept:

http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=8104

 

Če imaš pelate cele zamrzneš ali jih pasiraš, lahko pripraviš paradižnikovo omako pa jo ravno tako zamrzneš, je veliko varjant.

lp

Anamarija

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

19. avg 2008 14:27

Joj, spet je trenutek, ko lahko do nezavesti prodajam svojo modrost na temo, kako se naredi domača mezga.... 1. Umiješ paradižnik in ga razrežeš na kocke 2. Ognjevarni pekač premažeš z maslom, nasuješ paradižnikove kockice in malo opečeš na štedilniku. Po kakih dveh minuta paradižnike obilno in izdatno zaliješ z olivnim oljem. 3. Pekač iz točke 2 daš v pečico in zadevo peleš minimalno 90 minut na kakih 130 stopinjah. Ven bo šla voda, peške, večina lupine bo tudi odstopila. 4. Po devetdesetih minutah tako spečen paradižnik z odcejalno zajemalko (da ostane samo gosta snov, tekočina pa steče) preložiš v posodo in potem to s paličnim mešalnikom prepasiraš (lahko pa daš tudi v multipraktik, je enak učinek). 5. Mezgo daš v kozarce in jih zapreš in daš za 15 minut v pečico pri 70 stopinjah in v tem času se praviloma pokrovčki že zaprejo, pasterizacija se pa itak dogaja na 70 stopinjah. Če hočeš pa delati omako za testenine, pa v točki 2 poleg olivnega olja in po opeki na maslu obilno in izdatno dodajaš mediteranske začimbe. Vendelina jr.

pandapanda  

član od: 24.11.2007

sporočila: 102

22. avg 2008 9:06

Jaz pa se ubadam z naslednjimi vprašanji... Koliko omake pride iz 50 kg pelatov? Koliko čebule potrebujem na to količino? Hvala za odgovor pandapanda

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. avg 2008 9:19

Panda, iz 1 kg paradižnika dobiš od pol litra mezgaste tvarine naprej (odvisno od tega, koliko časa imaš paradižnik na ognju). Omaka narediš tako, da na toplo (ne prevroče) olivno olje lepo sekljaš paradižnik, to cmariš, dodajaš rdeče vino, mediteranske začimbe.....definitivno pa ne vem, kaj v tej kombinaciji počne čebula? Razen to, da moti. Vendelina jr. Sporočilo je spremenil(a) Vendelina jr. dne 22. avg 2008 09:22:02

pandapanda  

član od: 24.11.2007

sporočila: 102

22. avg 2008 9:29

A čebula ne paše? kaj pa česen? Ko delam omako za sproti zarumenim čebulo, dodam česen da zadiši in potem dodam paradižnik. To kuham..... Želela bi narediti omako tako, da bo jo samo pogrejem in dam čez testenine. Vendelina jr. res hvala za pomoč in se bom držala tvojega recepta.... LP pandapanda

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. avg 2008 9:42

Pandapanda, poskusno naredi zraven še točno tako omako, kot jo sicer delaš za sproti in jo še vročo napolni v ogrete kozarce.

Meni je na tak način že marsikaj uspelo shraniti čez zimo.

 

Cila

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8696

22. avg 2008 9:49

Najbolj enostavno ti bo: prepraži čebulo, dodaj nekaj paprike in paradižnik - prekuhaj, ohladi in daj v majhne posodice ali v vrečke in v skrinjo. Dobra podlaga za omako, golaž, čorbice... Pozdravček!

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. avg 2008 9:54

Pa še tukaj smo nekaj govorili, malo za šalo malo za res.

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=7415

Anamarija

 

De ne bereš vsega je na stran dva

Vsako leto jo naredim tako, pirde približno 80 kozarcev, ki jih uporabim čez celo leto za golaže,paradižnikove omake itd,itd..

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 22. avg 2008 09:56:46

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 22. avg 2008 10:07:31

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

22. avg 2008 10:07

Pa se jaz dodam nekaj,morda pride komu prav: te dni sem koncala s pripravo salse: letos sem jo naredila kar v ekonom loncu, in ker imam domace paradiznike,z vsemi olupki vred: v kozici sem na olivnem olju preprazila cebulo.Paradiznike sem kar cele zrezala na majhne koscke, dala v ekonom, posolila,dodala na olju preprazeno cebulo, sladkor, cisto malo popra in baziliko, pa kozarec vode,da se ne prime .Ko je zavrelo, sem kuhala kake po ure, spasirala s palicnim in vroce v kozarce. Po vrhu se malo olivnega olja in imam 52 kozarcev salse za celo leto- vsak teden porabim eno-za pasto,golaz, paradiznikovo juho.Hitro in zelooo dobro! Lp lucka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti